Turgut Özal Mh. E-5 Karayolu Üzeri Otoport AVM 68. Sk No: 46/220 K:7 Haramidere / Esenyurt İSTANBUL

Trafikte Alkol Sınırı Nedir?

11.12.2020
1.130
Trafikte Alkol Sınırı Nedir?

Trafikte farklı sebepler yüzünden birçok trafik kazası yaşanabiliyor. Fakat genel tabloya bakacak olursak trafikte yaşanan kazaların büyük çoğunluğu sürücülerden kaynaklı olarak yaşanıyor. Gerek trafik kurallarına uyulmaması, gerek alkollü araç kullanmak gibi sebepler yüzünden yaşanan kazalar insan hayatı içinde büyük tehdit oluşturuyor.

Trafikte Alkol Sınırı Kaç Promildir?

Trafik kurallarına göre kamu hizmetinde çalışan ve ticari araç sürücülerin alkollü trafiğe çıkması yasaktır. Özel araç kullanan diğer sürücüler içinse trafikte alkol sınırı 0.50 promildir.  Bu değer, 1 lt. kanda yarım gram alkole eş değerdir. Bu oranlama hesaplanırken alkolün ağırlığı ve kanın hacmi göz önünde bulundurulmaktadır. 0.2 promil alkol oranından sonra kanda her artan promilde sürücüler üzerinde olumsuz etkiler yaratmaktadır. Promil oranı kişilerin yaşı, cinsiyeti ve metabolizmasına göre farklılık gösterebileceği için ne kadar içkinin 0.50 promile denk geleceği bilinememekte ve herkes de farklı etkiler gösterebilmektedir. Bu yüzden trafiğe çıkmadan önce kesinlikle alkol almayı önermiyoruz.

Alkol Sınırı Aşılınca Sonuçları Nasıl Olur?

Alkollü araç kullanmak birçok kazaya sebebiyet verdiği için denetimler ve cezalar arttırılmaktadır. Bu yöntemler sayesinde olası kazaların önüne geçmek amaçlanmaktadır. Trafik denetimleri sırasında eğer alkol aldığından şüphe duyulduysa alkometre ile ölçüm yapılmaktadır. Eğer denetim sırasında alkometre yoksa kişi ile alakalı rapor düzenlenebilmektedir. Tüm bu işlemler sırasında sürücünün 0.50 promilin üzerinde alkollü olduğu anlaşılırsa, sürücü hakkında cezai işlem uygulanır. Aynı zamanda yasalara göre 1 promilin üzerinde alkollü olan sürücüler hakkında dava açılma kuralı bulunmaktadır.

Alkollü Araç Kullanmanın Cezası Nedir?

2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 48/5. maddesine göre alkol denetimi sırasında sürücü alkollü çıkarsa para cezasına ve 6 ay ehliyetine el konulma cezasına çarptırılır.

2020 için belirlenen cezalarda ilk alkollü yakalanma için 1.228 TL olarak belirlenmiştir. Eğer ikinci defa kişi alkollü olarak yakalanılırsa 1.539 TL para cezası ödemek durumundadır.

Trafik cezalarında 15 gün erken ödeme avantajı bulunmaktadır. Eğer gelen cezayı 15 gün içerisinde öderseniz %25 indirimli olarak cezanızı ödemiş olursunuz. İlk yakalanma cezası olan 1.228 TL’de böylelikle 921 TL’ye düşer, ikinci kez yakalanma cezası olan 1.539 TL ise 1.154 TL’ye düşmüş olur.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: