Turgut Özal Mh. E-5 Karayolu Üzeri Otoport AVM 68. Sk No: 46/220 K:7 Haramidere / Esenyurt İSTANBUL

Engelli Araç Kaskosu

23.09.2019
20.299
Yazar: Buse KAYA
Engelli Araç Kaskosu

Hiçbir şeye engel değil!

Türkiye’de araç almak isteyen engelli vatandaşlara ÖTV indirimi ya da ÖTV muafiyeti tanınmaktadır. Kişinin bu vergiden muaf mı olacağı yoksa indirim mi alacağı engel oranına göre belirlenmektedir.

ÖTV muafiyeti olması için bireyin %90 yani ağır engelli raporunun olması gerekmektedir. ÖTV indirimi alabilmesi için ise en az %40 engeli olması şarttır.

Peki, Engelli aracı alımı için istenen belge ve şartlar nelerdir?

  • Araba kullanım durumunu gösteren tam teşekküllü rapor ve ehliyet olmak üzere iki evrak gerekir.
  • Engelli adına araç alınacaksa alacak kişinin B sınıfı ehliyet i olmalıdır.
  • Ortopedik gibi aksesuarlı araç alınacaksa sadece engelli kişilerin aldığı H sınıfı ehliyete sahip olmalıdır.

ENGELLİ ARAÇLARINDA KASKO VE TRAFİK POLİÇESİ

Sağlıklı araç sahipleri gibi engelli aracı olan kişiler de de trafik sigortası zorunlu kasko sigortası ise ihtiyaridir. Trafik primi normal araçlardan ayrılmadan hesaplanır ve poliçeleştirilir ancak kasko sigortası şirketlerin risk kabul şartlarına göre değişebilir.

Bazı sigorta şirketleri fiyat hesaplamasında engelli araçlarını normal araç olarak değerlendirip fiyatlandırırken, bazı şirketler ise araca engelli aracı olarak fiyat verir bu durum kimi şirketlerde fiyatı yükseltirken, kimi şirketlerde fiyatı düşürür.

ENGELLİ ARAÇLARINA YAPILAN KASKO İLE NORMAL KASKO ARASINDA FARK VAR MIDIR?

Hayır. Herhangi bir fark yoktur. Genişletilmiş kaskodur ve herhangi bir muafiyet barındırmaz. Düşünüldüğü gibi aracı sadece engelli sürücü kullanacak diye bir şartta yoktur. Normal bir otomobile teknik olarak değişiklik yapılmadan sadece engelli kişinin sağlık raporuna bağlı kalarak aparat taktırılmış olması halinde araç sahibi, eşi, çocukları, üçüncü dereceye kadar sıhri hısımları tarafından yetkili kurum ve kuruluşlardan belgelendirilmesi şartı ile kullanılabilir.

ARACA TAKILAN APARATTA TEMİNAT DÂHİLİNDE MİDİR?

Araca fabrika çıkısı hariç sonradan takılan her türlü aksesuarlar ve aparatlar ek sözleşme ile belirli bir prim karşılığında poliçeye dâhil edilebilmektedir.

Detaylı bilgi için 444 89 09 numaralı hattan bizlere ulaşabilirsiniz.

 

 

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: