Turgut Özal Mh. E-5 Karayolu Üzeri Otoport AVM 68. Sk No: 46/220 K:7 Haramidere / Esenyurt İSTANBUL

Kasko Poliçesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

18.12.2022
764
Kasko Poliçesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kara yolu seyahatler için sıklıkla tercih edilse de aynı zamanda yüksek bir kaza oranına sahiptir. Kara yollarında gerçekleşen bir kazanın maddi sonuçları çoğu insanı zor duruma sokacak derecede olabilir. Sadece kazalarda kasko poliçesi devreye girmez. Diğer sigorta poliçeleri gibi trafik sigortası poliçesi de risk azaltıcı bir araç koruma sistemi olarak görülür. Acil bir durumla karşılaştığınızda sizi doğabilecek maddi hasarlardan korur. Kasko poliçesi, tam olarak bu sorunlarla tek başınıza mücadele etmenizi engellemek adına ihtiyacınız olan yardımı sunar.

Kasko Poliçesi ve Çeşitleri Nedir?

Kasko, araç sahiplerinin, aracın hasar görmesi veya çalınması nedeniyle doğabilecek herhangi bir maddi kayıptan korunmaları için tasarlanmış benzersiz bir sigorta poliçesidir. Özel araç, ticari veya hususi fark etmeksizin kasko poliçesi satın alabilirsiniz. Motorlu taşıtları teminat altına alan üç farklı sigorta poliçesi bulunmaktadır. Bunlar şu şekilde listelendirilebilir;

  • Dar Kasko:

Kasko poliçesinde bahsedilen ana teminat maddelerinin sadece birkaç tanesini kapsayan kasko türüdür. Mini kasko olarak da bilinir. Bu kasko türünün fiyatlandırması diğerlerine oranla daha az maliyetlidir.

  • Genel Kasko:

Düz kasko olarak da adlandırılır. Bu kasko türü; çarpma, çarpılma, çarpışma, yangın çıkması sonucu araçta oluşan hasarları kapsar. Aynı zamanda araçların çalınma durumlarıyla ilgili genel şartları içerir.

  • Genişletilmiş Kasko:

Genel kasko poliçesine ek olarak talep edilen teminatları kapsayan kasko çeşididir. Bununla birlikte kasko kapsamına sel ve deprem gibi doğal afetler de eklenmiş olur.

  • Tam Kasko:

Full kasko olarak da bilinir. Tam kasko, poliçelerin genel şartlarının tamamını içerir. Aracınızı her türlü risk ve tehlikeli durumda güvence altına alan bir poliçe çeşididir.

Geçerli bir ehliyetiniz olmadan aracınızı kullanıyorsanız sigorta şirketinizden herhangi bir talepte bulunamayacağınızı unutmamalısınız.

Kasko Poliçesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kasko, araçlarınızı kapsamına dahil edilen sorunlara karşı koruyan sigorta şeklidir. Aracı kullanım amacına bağlı olarak oluşabilecek hasar ve sorunlara karşı sigortalatmak oldukça önemlidir. Kasko poliçesi alırken dikkat edilmesi gereken birçok konu vardır. İlk olarak kaskonun neden gerekli olduğuna karar vermeniz gerekmektedir. Özellikle son dönemlerde araç değerindeki ani artışlar, kaskoları ihtiyaç haline getirmiştir.

Kasko firmaları, araç sahiplerini belirli bir kategoriye tabi tutar. Kimi firma sadece genç sürücülerle anlaşmayı hedef olarak belirler, kimi firma ise, daha çok yaşı büyük bireylere teminat sunmak ister. Bazıları lüks araçlar için daha iyi teklifler verirken bazı şirketler ise orta sınıf araçlar için en uygun olan maliyeti sunmaya yoğunlaşır. İlk olarak anlaşma yapacağınız şirketin poliçesini incelemeniz gerekir. Bu aşamada dikkat etmeniz gereken bazı unsurlar bulunmaktadır. Bunlar aşağıdaki gibi sıralanabilir.

  • Önceliğinizi fiyattan yana değil kapsamdan yana kullanın.

İhtiyacınız doğrultusunda bir poliçe belirlemeniz sizin yararınıza olacaktır. Örneğin, deprem bölgesinde yaşayan bireylerin poliçe kapsamında deprem sigortasını talep edip edemeyeceğini sormaları gerekmektedir. Bu şekilde kapsam sınırlarınızı anlayabilirsiniz.

  • Anlamadığınız yerleri mutlaka sorun.

Çoğu anlaşma, belirli bir dil çerçevesinde yazılmak zorundadır. Eğer kafanıza takılan bir kısım olursa yetkili kişilere danışabilirsiniz. Böylelikle yanlış anlaşılmaya yer vermeden beklentinizi tamamen karşılayan bir kaskoya sahip olabilirsiniz.

  • Özel şartlar kapsamına tamamen hakim olun.

Kasko poliçesine imza atmadan önce sigortanızın genel ve özel şartlarını incelemenizde fayda var. Örneğin, bir hırsızlık durumunda aracınızın hasarı kasko tarafından karşılanır. Ancak üzerinde anahtarı bırakmanızdan kaynaklı hırsızlıklar bunun kapsamına girmeyebilir. Bazı özel şartlar da ekli olabilir. Örneğin, topluma zarar verici hareketler araç sigortasına dahil edilmez. Tsunami, sel ve deprem gibi doğal afetlerden oluşan hasarlar özel kasko poliçesine dahil edilir.

  • Poliçede gösterilen miktar aracınızın değerini karşılasın.

Eğer aracınız yeniyse kasko poliçesindeki miktarlar ile aracı ödediğiniz miktar eş değer olmalıdır. Eksik yazılması aracı olduğundan daha değersiz göstereceği için size olan ödemelerde de bir o kadar azalma olacaktır.

  • Kasko poliçesini düzenli ödeyin.

Kasko poliçe ücretinin son ödeme tarihinin üzerinden 15 (on beş) gün geçmemesine özen göstermeniz gerekir. 15 gün geciken ödemelerde sigorta şirketleri kaskonuzu durdurabilir. Bu nedenle ödeme olmadığı süre zarfında yaşadığınız durumlarda kaskodan yararlanamayabilirsiniz.

  • Kaskolardaki hasarsızlık indirimlerini kullanın.

Kasko süresi kapsamı bir yıldır. Bu bir yıl içerisinde aracınızla herhangi bir kaza yaşamamanız durumunda bir sonraki yıl için sigorta şirketi size hasarsızlık indirimi uygulayabilir. Bu sayede bir sonraki yılın kasko poliçesinde indirim yapılmış olur. Hasarsızlık yılına göre indirim oranları %30’dan %60’lara kadar çıkabilir.

Kasko Sigortası ile Trafik Sigortası Arasındaki Fark Nedir?

Trafik sigortasının Karayolları Trafik Kanunu gereğince zorunlu olarak yaptırılması gerekir. Zorunlu trafik sigortası, bir trafik kazası meydana geldiğinde karşı tarafın maddi veya manevi zararını sigorta poliçesine dahil ederek buradaki tutarı karşılayan sigorta çeşididir.

Bir kaza olduğunda araç sahibinin hasarını kasko sigortası karşılar. Trafik sigortası ise karşı tarafının zararını karşılar. Tabii burada kazadan sorumlu tutulan kişiye bağlı olarak sigortanın konumları değişkenlik gösterir. Trafik sigortası zorunlu olarak yaptırılırken kasko, kişilerin isteğine bağlı olarak tercih edilir. Dilerseniz hemen kasko sigortası teklifi alabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: