Turgut Özal Mh. E-5 Karayolu Üzeri Otoport AVM 68. Sk No: 46/220 K:7 Haramidere / Esenyurt İSTANBUL

Konut Sigortalı Eve Hırsız Girmesi Durumunda Yapılacaklar

03.07.2019
4.707
Yazar: Onat AKIN
Konut Sigortalı Eve Hırsız Girmesi Durumunda Yapılacaklar

Konut Sigortalı Eve Hırsız Girmesi Durumunda Yapılacaklar

Her ne kadar güvenlik önlemleri alsanız da, evinize kilit vursanız da evlerde meydana gelen hırsızlık olaylarını engellemek her zaman mümkün olmuyor ve büyük bir emek ve zaman harcayarak satın aldığınız eşyalarınız zarar görebiliyor. Bu nedenle eve hırsız girmesi durumunda konut sigortasının güvenceleri hakkındaki bilgi vermek isteriz.

Hırsızlık sonucu çalınan eşyaları, hırsızın bina ve eşyalara verdiği ve verebileceği zararları yani bütçenizi güvence altına almak mümkün. Uygun fiyatlarla alacağınız konut sigortası poliçesi ile; evinizi ve eşyalarınızı güvence altına almak en akıllıca çözüm olacaktır.

Konut sigortası hırsızlık teminatı; zor ve şiddet kullanarak evlerdeki eşyalarda hırsızlık ve hırsızlığa teşebbüs sonucunda oluşan maddi kayıpları ve giderleri karşılar.

Sigorta sahibine ve sigorta sahibiyle beraber sürekli oturanlara ve çalışanlara ait sigortalanabilir kıymetler de konut sigortası kapsamındadır.

Hırsızlık eylemi sırasında konutta oluşabilecek zararlar da konut sigortasının güvenceleri arasında yer alır. (konuta ait dış kapının zararı, pençelerin zararı vb.)

Konut sigortası ile güvence altına alınmış; kıymetli evrak, tahvil, hisse senedi, mücevher ve değerli maddeler, kıymetli eşyalar, sanat ve antika değeri olan sanatsal değerlerin poliçede yer verilmesi ve kilit altında saklanması şartı ile poliçede belirlenen şartlar altında konut sigortasında güvence altına alınabilmektedir.

Konut sigortasının bütün bu avantajlarından yararlanabilmeniz ve binanızın hasar görmesi durumunda problem yaşamamanız için; konut poliçesi kapsamındaki binanıza hırsız girmesi halinde yapılması gerekenleri bilmeniz yararınıza olacaktır.

Evinize Hırsız Girdiğinde Yapmanız Gerekenler

  • Hırsızlığın meydana geldiğini farkeder farketmez olay yerine müdahale etmeden hırsızlığı yetkili makamlara bildirmeli ve tutanak tutturmalısınız.
  • Yetkili makamlara olabildiğince doğru ve eksiksiz bilgi vermeye özen gösteriniz. Daha sonradan fark edilen çalınmış eşyalar için yetkili makamlarca ek tutanak tutturmanız dosyanın akıbetini etkileyebilmektedir.
  • Hırsızlığın gerçekleştiği tarihten itibaren en geç 5 iş günü içerisinde sigorta şirketine durumu bildirmeli, yani hasar ihbarı yapmalısınız.
  • Zarar gören çalınan kıymetli evraklarınız olması halinde, elden ele geçmesini önlemek için konuyla ilgili yerlere başvuruda bulunmalısınız.
  • Hırsızlık delil ve izlerinin kaybedilmemesi hırsızlık tespiti için önemlidir. Bu yüzden, eksper tespit yapana kadar delilleri kaybetmemeye özen göstermelisiniz.

Konut Sigortalı Eve Hırsız Girmesi Durumunda Gereken Belgeler

  • Hırsızlık durumunda aşağıdaki belgeleri, eksper vasıtasıyla sigorta şirketinize ulaştırmanız da hasarın tazmini için gereklidir.
  • Konut sigortası poliçesi,
  • Karakol tarafından tutulan ifade ve görgü tespit tutanağı,
  • Hırsızlığın nasıl gerçekleştiğini anlatan ayrıntılı beyan,
  • Çalınan eşyalara ait talep yazısı ve faturaları. (Faturası olmayan eşyalarınızı ayrıntılı beyanda faturası olmama sebebini belirtebilirsiniz. Örn: hediye, kayıp vb.)

Hırsızlık hasar dosyalarında yasa bekleme süresi 30 gün olup, olayın gerçekleştiği tarihten itibaren çalınan eşyaların 30 gün içerisinde bulunmaması durumunda karakol tarafından hazırlanan ‘’çalınan malların bulunup bulunmadığını ‘’ belirten belge sigorta şirketine teslim edilmelidir. 30 gün içerisinde eşyaların bulunması ya da bulunan eşyaların hasarlı olması durumuna yine karakol tarafından hazırlanan ‘’çalınan malların hasarlı olarak bulunduğunu’’ belirten belge sigorta şirketine teslim edilmelidir.

Hayatımızdaki en özel ve en değerli mekândır evimiz. Hepimiz evlerimizde mutlu, huzurlu ve güvenli bir şekilde yaşamak isteriz. Depremden, yangına, su baskınından, hırsızlığa kadar  olabilecek tüm riskler ansızın kapınızı çalabilir ! İşte tam bu noktada,  maddi ve manevi büyük yüklerden ancak bir sigorta poliçesi sizi kurtarır ve mutluluğunuzu güvence altına alır. O halde, sizleri en uygun konut sigortası paketlerimizden birini seçmeye şirketimize davet ediyoruz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: