Turgut Özal Mh. E-5 Karayolu Üzeri Otoport AVM 68. Sk No: 46/220 K:7 Haramidere / Esenyurt İSTANBUL

Konut Sigortası ve DASK Arasındaki Fark Nedir?

01.04.2022
855
Konut Sigortası ve DASK Arasındaki Fark Nedir?

İkamet etmek için satın aldığımız bir konut veya ticari amaçlı kullanılacak bir büro/yazıhane alımında, öncelikle yapmamız gereken işlerin başında sigorta yaptırmak gelmelidir. Peki konut sigortası mı, zorunlu deprem sigortası DASK mı yaptırmalı? Aralarındaki farklar nelerdir?

Doğal Afet Sigortalar Kurumu (DASK) 2000 yılı itibariyle Türkiye’de kurulmuş olan ve zorunlu deprem sigortası faaliyetlerinden sorumlu olan bir kuruluştur. 1999 yılında ülkemizde meydana gelen Gölcük Depremi’nin acılarını bir nebze de olsa sarmak ve deprem kuşağında bulunan ülkemizdeki gelecek depremlerin vereceği potansiyel hasarları önlemek için kurulan DASK, 22 yıldır hasar tespit ve zarar karşılama görevini üstlenmekte. Deprem ve depremin getirdiği doğal afetler sebebiyle meydana gelmiş olan hasarların ödenmesinden mesul olan DASK, günümüze kadar binlerce evin tamirat, hasar tespit, onarım ve inşa sürecinde etkin rol almıştır. Zorunlu deprem sigortası yalnızca belediye sınırları dahilinde ve tapulu konutlar ve ticarethanelerde meydana gelecek deprem kaynaklı hasarlı öder. 

DASK zorunlu deprem sigortası yalnızca deprem sebebiyle meydana gelecek olan hasarların tazmininden sorumludur. DASK primlerinin belirlenmesinde ise birçok farklı faktör rol alıyor. Bunların arasında; konutun bulunduğu bölgenin deprem riski, konutun metrekare cinsinden büyüklüğü, konutun yapımı, yaşı ve inşası tüm bu faktörlerden birkaçıdır. Bununla beraber, deprem bölgesinde yer alan bir konutun DASK primleri, deprem bölgesinde olmayan bir konuta göre daha yüksek olmaktadır. Tüm bu incelemelerin ardından yaptırılan DASK sigortasının kapsadığı bölümler; binanın duvarları, temeli, taban ve tavanları, istinat duvarları, merdivenler, asansörler, koridorlar, çatılar ve bacalardır. Binanın DASK kapsamındaki bu bölümlerinin deprem sebebiyle ve/veya depremden kaynaklı yangın, tsunami, heyelan gibi doğal afetler sebebiyle hasar alması durumunda DASK bu hasarları limit kapsamında ödemektedir. 2022 senesi itibariyle de DASK’ın azami teminatı 320.000 TL’dir. Yıkılan veya hasar gören meskenin yeniden inşa edilmesi gerekiyor ve bu tutar azami teminatı geçiyorsa poliçe sahibi sigorta şirketlerinden ek teminat yaptırabilmektedir.

DASK’ın teminatı içinde bulunmayan durumlar ise; deprem sebebiyle yıkılan binanın enkaz kaldırılması, deprem sebebiyle iş durması, ölüm ve yaralanmalar, deprem kaynaklı olmayan bina aşınmalarının tazmini olmaktadır. DASK’ın kapsamına girmeyen bu maddeleri ise konut sigortası yaptırarak karşılamak son derece kolaydır. Konut sigortalarının deprem dışındaki durumlarda da zararları karşılaması ve ek teminatlarla kişinin ihtiyaçlarına özel bir poliçe yaratılabilme kolaylığı, konut sigortalarını oldukça avantajlı bir duruma getiriyor. Konut sigortası poliçe sahibinin isteği üzerine yapılan ve ek teminatlarla son derece kapsamlı hale gelen bir sigorta türüdür. Konut sigortasının ana teminatında yangın ve yangına bağlı hasarlar bulunmaktadır. Buna ek olarak genişletebilecek ek teminatlarla hırsızlıktan, kombi bakımına, çatı onarımından, komşu evin hasar tazminine kadar onlarca seçenek bulunmaktadır. Konut sigortasının DASK ile en büyük farkı, DASK’ın yalnızca deprem sebebiyle ve depremden kaynaklı oluşan hasarlı karşılamasıdır. Konut sigortası ise bir konutta oluşabilecek her türlü hasar ve onarım yardımında bulunabilmektedir. Hasar ve kaza ödemelerinin yanı sıra tıbbı destek, çilingir yardımı, ev eşyası tamir ve bakımı gibi teminatlar da konut sigortasına ek olarak ilave edilebilmektedir. Poliçe sahibinin ihtiyaç ve isteklerine uygun özel olarak şekillendirilebilen size özel konut sigortası tekliflerimiz için 0850 241 00 53’ü arayabilir yada dijipol.com‘u ziyaret edebilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: