Turgut Özal Mh. E-5 Karayolu Üzeri Otoport AVM 68. Sk No: 46/220 K:7 Haramidere / Esenyurt İSTANBUL

Tekne Sigortası Nedir?

24.01.2019
4.874
Yazar: Hilal Açıl
Tekne Sigortası Nedir?

TEKNE SİGORTASI NEDİR

Tekne sigortaları; kötü havaların yanı sıra karaya oturma, yangın, çalınma ya da çarpışma gibi durumlarda teknenin güvence altında olmasını sağlayan poliçe türüdür. Tekne sigortası yük ve yolcu gemilerini kapsıyor ve sigorta şirketi eğer kabul edelerse yelkenli tekne, hizmet motorları, balıkçı tekneleri ve deniz üzerinde seyreden birçok gemi için yapılabilmektedir. Tekne sigortası zorunlu olarak tutulmaz, isteğe bağlıdır. Ancak teknenin değeri yüksek ise yaptırılması tavsiye edilir. Tekne sigortasında primleri farklılaştıran durumlar ise teknenin yolcu taşıma için kullanılıp kullanmadığı, feribot ya da tanker olup olmaması gibi değişkenlik göstermektedir. Her teknenin tipine uygun olacak farklı primler vardır. Yani bir yolcu teknesiyle yük gemisi arasındaki prim birbirinin aynısı olamaz.

Tekne sigortaları ülkemizde zorunlu sigortalar arasında bulunmamasına rağmen, gemilerin deniz ticaretindeki maddi kıymeti, oluşacak hasarların boyutlarının yüksek olması nedeniyle yaptırılması mecburiyet halini almaktadır. Türkiye’de gerçek ve tüzel kişiler, Türkiye’de faaliyet gösteren sigorta şirketlerine sigorta yaptırmak zorundadır. Ancak dış kredi ile satın alınan gemilerin tekne sigortası kredi borcu bitinceye kadar yurdundan finansal kiralama yoluyla alınması halinde sözleşme süresinin bitimine kadar yurt dışında yapılabilir. Taraflar başka bir esas kararlaştırmamışlarsa, gemi veya diğer deniz ve göl araçlarının sigorta değeri, rizikonun başladığı anda ki değeridir.

15 yaşını geçen gemiler için sigorta primine ek primler ilave edilir. Aynı nitelikte ki hasarın yaşlı gemilerdeki tamir masrafları, yeni gemilere göre daha fazla olacağından sigortacının yaşlı gemiler için ek prim talep etmesi doğaldır.

Deniz de özgür kara da güven de hissetmek için tekne sigortası yaptırılmalıdır. Sigorta primini teknenin yaşı, modeli, yapım tarzı, sürati, bağlama yeri, kullanım amacı gibi birçok teknik detayın değerlendirilmesi sonucu belirlenmektedir. Tekne sigortaları genellikle bir yıllık düzenlenmektedir. Teknenin adını taşıyan servis botları da tekne poliçesi kapsamında teminat altındadır. Servis botunun üzerine teknenin adının yazılması gerekmektedir.

Herhangi bir marina da bulunan tekne de birçok risk altındadır. Örneğin marina da bulunan diğer bir tekne de oluşan yangının marina da bulunan başka teknelere sıçraması gibi. Tekne sigortası size tam kapsamlı bir güvence sunuyor. Tekneniz sadece seyir halindeyken değil marina ve çekek yerinde de koruma altındadır.

 

 

 

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: