Turgut Özal Mh. E-5 Karayolu Üzeri Otoport AVM 68. Sk No: 46/220 K:7 Haramidere / Esenyurt İSTANBUL

Amatör Denizci Belgesi Nedir ve Nasıl Alınır?

08.03.2021
2.591
Amatör Denizci Belgesi Nedir ve Nasıl Alınır?

Amatör Denizci Belgesi Nedir?

Amatör Denizci Belgesi yani ADB( Certificate of Compentence For Operators of Pleasure Craft), hiçbir ticari amaç gütmeyen gezi, spor, eğlence ve balıkçılık gibi alanlara kullanılmak üzere ‘’2,5 metreden küçük ve 24 metreden büyük olmayan’’ tekneleri kullanabilmek için verilen belgelerdir. Bu tekneler özel tekne ruhsatnamesine kayıtlıdır. Belge belirttiğimiz gibi sadece özel tekneleri kullanmak içindir. Özel tekneler de mesafe, bölge ve zaman kısıtlaması bulunmamaktadır.

Amatör Denizci Belgesi sayesinde Motor Beygiri 10 ve üstü olan özel tekneleri turizm mevzuatınca belgelendirilmiş, ticari hiçbir faaliyet bulunmayan sadece gezi, eğlence ve sportif amaçlı olarak kullanabilirsiniz. Motor Beygir Gücü 10’dan düşük olan tekneler için Amatör Denizci Belgesi gerekmemektedir.

Amatör Denizci Belgesi alabilmek için sürücü adayının 14 yaşını tamamlamış olmalıdır. 18 yaşını doldurmamış adaylar sınava velisi tarafından hazırlanmış noter onaylı muvafakatname ile girebilmektedir. Ayrıca 16 yaşından küçük belge sahipleri; boyu 7 metreden hızı ise 7 deniz milinden fazla olan tekneleri kullanamamaktadır.

Amatör Denizci Belgesi Almak İçin Ne Yapmalısınız?

  1. Belgeye sahip olabilmeniz için Amatör Denizcilik Federasyonu’nun sınavlarına katılmanız ve yeterli düzeyde başarılı olmanız gerekmektedir.
  2. Belge sınavları, sınav merkezlerinde bilgisayar üzerinden yapılmaktadır.
  3. Sınav 50 soru ve 60 dakikadan oluşmaktadır.
  4. Başarı puanı ise 100 / 60 olarak değerlendirilmektedir.

Amatör Denizci Belgenizi aldıktan sonra uzun mavi yolculuklara çıkabilirsiniz. Ayrıca teknenize yaptırabileceğiniz Tekne Sigortası sayesinde kendinizi maddi olarak da güvence altına alabilirsiniz. Tekne Sigortası ile alakalı detaylı bilgi için https://www.ozserneo.com/yat-sigortasi/ sayfamızı ziyaret edebilir ya da bizi 0850 241 00 53 numaralı hattımızdan arayabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: