Turgut Özal Mh. E-5 Karayolu Üzeri Otoport AVM 68. Sk No: 46/220 K:7 Haramidere / Esenyurt İSTANBUL

Anahtarla Çalınma Teminatı!

28.06.2019
2.770
Yazar: Gizem ALATAŞ
Anahtarla Çalınma Teminatı!

Her araç sahibinin başına gelebilecek en zorlu risklerden biri de araçlarının anahtarı ile birlikte çalınması durumudur. Kasko Sigortası Genel Şartları  kapsamında bu durumda ödeme yapılmasını gerektiren bir konudan söz edilmemektedir.

Ancak günümüzde çoğu kasko yaptıran kişilerin habersiz olduğu, aracın anahtarı ile birlikte çalınması konusundaki  bilinmezliği ve mağduriyeti önlemek amacıyla 20.06.2006 tarihinde yapılan bir düzenleme ile Kasko Sigortası Genel Şartlarının “A4 Ek Sözleşme ile Teminat Kapsamına Dahil Edilebilecek Zararlar” başlıklı 4.11. maddesi ile, “Araç anahtarının ek sözleşmede belirtilen haller sonucunda ele geçirilmesi durumunda aracın çalınması ve çalınmaya teşebbüs edilmesi sonucu meydana gelecek ziya ve hasarların” poliçe teminat kapsamına alınabileceği kabul edilmiştir.

Yani, araç anahtarı ile çalınır veya bu nedenle bir zarar görürse, ek sözleşme ile teminat kapsamına alınabilecek, eğer böyle bir ek sözleşme yapılmazsa teminat kapsamı dışında tutulacaktır.

Ek sözleşmedeki uygulamalar “özel şartlar” kapsamında olduğu için şirketlere göre farklılık göstermektedir ve bu teminattaki riski tamamen her şirket karşılamamaktadır. Burada net bir yaklaşım beklememek gereklidir ve bunun için kasko poliçesi yaptırıldığında araç anahtarı ile çalınma hususundaki teminatı dikkatli özveriyle inceleyip, kararın verilmesi gerekmektedir.

 Peki bu ek sözleşmedeki teminatın kapsamı nedir?

Araç anahtarının zor kullanmaksızın veya zor kullanmaya gerek duyulmadan açık bırakılmış kapı, pencere vb. yerden kapalı bir alana girip, asıl veya yedek anahtarın alınması ve araç anahtarının araç üzerinde bırakılması sonucunda aracın çalınması veya çalınmaya teşebbüs edilmesi sonucu meydana gelecek ziya ve hasarlar teminata dahil edilmiştir.

Bunlara ilaveten aracın kanunen geçerli bir belge karşılığında gözetim, bakım ve onarım amacı ile teslim edildiği otopark, oto yıkama, tamirhane vb. işletmelerden çalınması veya çalınmaya teşebbüs edilmesi sonucunda meydana gelecek ziya ve hasarlar durumunda sigortalının yasal bir soruşturma başlatması halinde ödenecek hasar tutarı teminat kapsamına dahil edilmiştir.

Bu sebeple kasko sigortası satın alındığında paketin içeriğine dikkat edilmelidir. Sizin için en sağlıklı kasko poliçesini, ÖzserNEO Sigorta  uzman kadrosundan öğrenin.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: