Turgut Özal Mh. E-5 Karayolu Üzeri Otoport AVM 68. Sk No: 46/220 K:7 Haramidere / Esenyurt İSTANBUL

Tarım Sigortası Nedir?

17.02.2021
1.030
Tarım Sigortası Nedir?

Tarım Sigortası, devlet garantisi sigorta türlerinden bir tanesidir. Geçimini tarım ve hayvancılıktan kazananlar için oldukça önemli olan Tarım Sigortası sayesinde çiftçiler, herhangi bir olası olumsuz durum karşısında kaybettikleri ürünlerini veya hayvanlarının telefini maddi olarak karşılayabiliyorlar.

Peki Tarım Sigortası detaylı olarak bize hangi avantajları sağlar, neden yaptırmalıyız? İşte bunun cevabı aşağıdaki yazımızda.

Tarım Sigortası sayesinde çiftçiler hayvanlarını ve ürünlerini güvence altına almaktadır. Aynı zamanda bu sigorta sayesinde hiçbir sigortaya dahil olmayan ve güvencesi bulunmayan mevsimlik işçiler ve gündelik çalışan kişilerde sigorta kapsamından yararlanabilmektedir. Çiftçilerin desteklenmesi, doğal afetler veya iklime bağlı koşullardan dolayı ürünlerinin maddi güvence altına almasını sağlamaktadır. Bu sigorta türü Devlet Destekli Tarım Sigortaları (TARSİM) tarafından sağlanmakta ve yönetilmektedir. TARSİM tarafından kapsam altına alınan ürünler, risk oranları, işletme ölçekleri ve bölgelerin neresi olacağı her yıl Cumhurbaşkanı Kararı ile belirlenmektedir.

Tarım Sigortasının Kapsamı Nedir?

Tarım sigortasının kapsamı https://web.tarsim.gov.tr/havuz/ internet sitesi üzerinden 8 farklı ana başlıkta incelenmektedir. Bu başlıklar; bitkisel ürün, seracılık, büyükbaş hayvan, küçükbaş hayvan, arıcılık, su ürünleri ve ilçe bazlı kuraklık sigortalarıdır.

Doğal afetler, zehirlenmeler ve bulaşıcı hastalıklar Tarım Sigortası kapsamına girmektedir. Ayrıca isteğe bağlı olarak sigortalı bazı eklemeleri de sigortasına yaptırabilmektedir.

Tarım Sigortası kapsamından yararlanılabilmek için çiftçinin ya da kişilerin T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın kayıt sisteminde kaydı olması gerekmektedir.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: