Turgut Özal Mh. E-5 Karayolu Üzeri Otoport AVM 68. Sk No: 46/220 K:7 Haramidere / Esenyurt İSTANBUL

Araç Muayene Sorgulama ve Randevu Alma

06.10.2020
2.803
Araç Muayene Sorgulama ve Randevu Alma

Araç muayeneleri, yasal olarak araç sahiplerine zorunlu tutulan işlemlerdir. Muayeneler belirli periyotlarla yapılır ve geçer not alınması gerekir. Araç muayeneyi geçemeyecek kusura ya da kusurlara sahipse tamirleri yapılmalıdır. Türkiye’de araç muayenesi yapan tek ve yetkili kuruluş TÜVTÜRK’tür.

Araç Muayene Sorgulama ve Randevu Alma İşlemi Nasıl Yapılır?

TÜVTÜRK web sitesi üzerinden birçok hizmet vermektedir. Araç muayene zamanlarınızı ve geçerlilik sürelerini https://www.tuvturk.com.tr/plaka-sorgulama.aspx linki üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca muayene randevusu almak için yine www.tuvturk.com.tr adresine girerek araç muayene randevusu alabilirsiniz.

Araç Muayene Periyodları Nasıldır?

Araç muayenesi periyodları araç türüne göre farklılık göstermektedir. Bu periyodlar aşağıdaki şekilde incelenebilir.

 • Hususi/Resmi Otomobiller ve Her Türlü Römorklar: İlk muayene araç 3 yaşındayken yapılır. Devam eden yıllarda ise her 2 yılda bir muayene yapılır.
 • Lastik Tekerlekli Traktörler: İlk muayene 3 yaşında yapılır. Devam eden yıllarda ise yine her 3 yılda bir yapılması gerekmektedir.
 • Diğer Motorlu Araçlar ve Her Türlü Römorklar: İlk muayene 1 yaşında yapılır ve her sene tekrar edilir.
 • İki veya Üç Tekerlekli Araçlar ve Her Türlü Römorklar: İlk muayene 3 yaşında yapılır ve her 3 yılda bir tekrar edilir.

Araç Muayenesinde Nelere Dikkat Edilir?

Araç muayenesinde plaka kontrollerinden, araca ait borca kadar birçok kriterde değerlendirme yapılır. Aşağıda muayenede dikkat edilen noktalar ve açıklamalarını bulabilirsiniz;

 1. Araç Borcu: Aracın trafik cezası ve MTV borcu bulunuyorsa muayeneden geçemez. Bu yüzden muayeneye gidilmeden önce borç kontrollerini yapmanız gerekmektedir.
 2. Egzoz Emisyonu: Emisyon pulu bulunmayan araçlar muayeneden geçemez.
 3. Zorunlu Trafik Sigortası: Trafik sigortası poliçesi olmayan araçlar muayeneden geçememektedir.
 4. Ruhsat Kontrolü: Araca ait ruhsatta deformasyon (yırtık gibi fiziksel sorunlar) bulunuyorsa ya da aracın rengi ruhsatta farklı normalde farklıysa muayene başarıyla sonuçlanmaz.
 5. Şasi ve Bağlantı Kontrolü: Şasi ve bağlantılı parçalarda yanlış tadilat varsa yine muayeneden geçememektedir.
 6. Aydınlatma Kontrolü: Far gibi aydınlatma parçalarında hasar ve uygun olmayan tadilatlar varsa TÜVTÜRK muayenesinden geçemez.
 7. Fren Sistemi: Fren kontrolü yapılmaktadır. Kritik öneme sahip olan frenler, detaylı şekilde kontrol edilir.
 8. Gürültü Seviyesi: Egzoz ya da ses sistemi gibi gürültüye sebep parçaların kontrolü yapılır. Eğer dışarıdan daha fazla gürültü yapılması için bir müdahale yapıldıysa muayeneden geçemez.
 9. Görüş Özellikleri: Görüşün sağlandığı alanlar olan camlarda film varsa muayeneden geçmesi mümkün değildir.
 1. Zorunlu Ekipmanlar: İlk yardım çantası, üçgen reflektör ve stepne gibi malzemeler kontrol edilir. Hatalı veya eksik malzemeler varsa muayene olumsuz sonuçlanır.

 

 

 

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: