Turgut Özal Mh. E-5 Karayolu Üzeri Otoport AVM 68. Sk No: 46/220 K:7 Haramidere / Esenyurt İSTANBUL

Konut Sigortası Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmeli ?

21.03.2019
2.514
Yazar: Burcu ÇOBAN
Konut Sigortası Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmeli ?

KONUT SİGORTASI YAPTIRIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Konut sigortası müşteri beyanı ile yapılan sigortalardır poliçenizi yaptırırken şirkete vereceğiniz teminatlar doğrultusunda sigorta poliçeniz düzenlenir bu yüzden sigorta yaptırırken dikkat edilmesi gereken önemli hususlar vardır.

Konut sigortasını tüm detayları araştırılarak hizmet odaklı düşünerek yaptırmak gerekir. Öncelikle konut sigortasında konutun bulunduğu il ve ilçeye göre fiyatlar farklılık gösterir ayrıca sigortalanacak konutun bulunduğu kat, yapı tarzı ve var ise binanın ekleri de (garaj, havuz vb.) sigorta poliçelerinde belirtilmesi önemlidir.

Konut sigortalarında dikkat edilmesi gerekenler içerisinde ilk olarak bina teminatı yer almaktadır poliçede belirtilen binanın inşa bedeli olması gerekir Sigorta bedelinin hesabında çeşitli yapı türleri için metrekare birim maliyetlerine ilişkin veriler yol göstericidir;  ancak  unutulmaması  gereken  nokta  binanıza ait kapı, parke,  mutfak  ve  benzeri  malzemeler  gibi  binayı  oluşturan  tüm  yapı  malzemelerinin  cinsi  ve  kalitesi  konutun  gerçek  değerini  değiştiren  faktörlerdir. Bu değerlerin doğru hesaplanması gerekir. Konutu inşa bedeli yerine satış bedeli üzerinden sigortalatır iseniz hasar anında avantaj elde etmek bir yana yaptırmış olduğunuz poliçede fazla prim ödemiş olursunuz.

Konut poliçelerinde dikkat edilmesi gereken ikinci ve en önemli teminat eşya teminatıdır. Eşyalarınızın değerini hesaplarken giysilerinizden, değerli eşyalarınızdan (antika eşyalar, ziynet eşyaları vb.), bebeğinizin oyuncağına kadar evinizdeki her eşyayı düşünerek bir bedel belirlemeniz gerekir. Örneğin; evinizde eşyanız 40 bin TL’lik eşyanızı 25 bin TL üzerinden sigortalattığınızda, sigortacılıkta ‘eksik sigorta’ diye tabir edilen ve yarı yarıya eksik hasar almaya neden olacak durumla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Konut sigortası ile birlikte Zorunlu Deprem Sigortası yaptırmayı unutmamak gerekiyor. Zorunlu Deprem Sigortası; deprem ve deprem sonucu meydana gelen yangın, infilak ve yer kayması sonucu binada doğrudan oluşan maddi hasarlara karşı sigorta bedeline kadar teminat sağlıyor.

Konut sigortalarında indirim konusu da dikkat edilmesi gereken önemli husustur.

Poliçe süresi içinde herhangi bir hasar talebinde bulunulmamış ise, poliçenizi yenilemeniz durumunda sigorta şirketlerine göre değişen oranlarda hasarsızlık indiriminden faydalanabilirsiniz. Ayrıca konutunuza ait güvenlik önemleri var ise (alarm, yangın tüpü, kamara, güvenlik, vb.) indirim alabilirsiniz.

Konut sigortanızı yaptırdıktan sonra poliçenizin genel şartlar ve teminatlar kısmını incelemeniz poliçeniz ile ilgili daha detaylı bilgi sahibi olmanız açısından avantajınıza olacaktır.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: