Turgut Özal Mh. E-5 Karayolu Üzeri Otoport AVM 68. Sk No: 46/220 K:7 Haramidere / Esenyurt İSTANBUL

Check-Up Özel Sağlık Sigortasına Dahil Midir?

03.01.2024
331
Check-Up Özel Sağlık Sigortasına Dahil Midir?

Özel sağlık sigortası, bireysel bir sigorta olmakla birlikte isteyen herkesin yaptırabileceği bir sigorta çeşididir. Genel olarak oldukça geniş bir kapsama sahiptir. Fakat çoğu sigorta paketinde olduğu gibi özel sağlık sigortasının da kapsamı sigortayı yaptıran kişi tarafından belirlenir.

Özel sağlık sigortasının temelde iki teminatı bulunmaktadır. Bu teminatlar yatarak tedavi ve ayakta tedavi teminatıdır. Ayakta tedavi teminatı ve yatarak tedavi teminatı farklı hizmetlerin kişiler tarafından herhangi bir ücret ödenmeden alınmasını sağlamaktadır. Özel sağlık sigortası kapsamında hazırlanan poliçelerde sadece bu teminatlar yoktur. Bu teminatların içeriği dışında kalan hizmetlerden de ekstra ücret ödemeden yararlanmak isteyen kişiler için de çeşitli seçenekler bulunmaktadır.

Özel hastanelerden alınacak olan check-up desteği ekstra teminat gerektiren hizmetlerden bir tanesidir. Özel sağlık sigortası her ne kadar iki teminat ışığında birçok sağlık hizmetini karşılıyor olsa da check-up ekstra olarak farklı bir sağlık hizmet olması sebebiyle diğer teminatlardan ayrılmaktadır.

Özel Sağlık Sigortası Check-Up Hizmetini Nasıl Karşılar?

Özel sağlık sigortaları, kişiye özel sigortalar oldukları için kişilerin istedikleri ve tercih ettikleri genel ve özel sağlık hizmetlerini karşılarlar. Özel sağlık sigortasının check-up hizmetini karşılaması için kişinin dikkat etmesi gereken unsurlar bulunur. Bu unsurların en önemlisi poliçenin hazırlık sürecidir.

Poliçe hazırlanırken sigortadan faydalanacak kişinin sigortanın kapsamı ve kişiye sağladığı hakları gibi konular hakkında yeterince bilgisinin olmaması istediği hizmetlerden yararlanamamasına yol açmaktadır. Kişiler özel sağlık sigortası yaptırırken, poliçelerinde hangi hizmetlerin olmasını istediklerini yetkililerle net bir şekilde paylaşmalıdırlar.

Check-Up Teminatı Nedir?

Check-up teminatı, özel sağlık sigortası kapsamında kişilerin tercihi üzerine poliçeye eklenen bir teminat türüdür. Check-up genelde belirli aralıklarla yapılan ve sağlık durumunun sağlık kurumlarında doktorlarca incelendiği bir işlemdir. Check-up birçok testi ve doktor kontrolünü beraberinde getirir.

Hastalıkların erken teşhisi konusunda da oldukça büyük bir rolü olan check up hizmeti kişiler tarafından sağlığın yakından kontrol edilmesi amacıyla sıklıkla tercih edilir. Check up uygulaması için genellikle özel hastaneler tercih edilmektedir. Özel hastanede check up yaptırmanın maliyeti ise çoğu zaman oldukça yüklü olmaktadır. Düzenli olarak check up yaptıran kişiler bu hizmetin daha uygun olması için sigortalara başvurmaktadır.

Check-up teminatı da tam olarak burada devreye girmektedir. Check up teminatı kişilerin özel sağlık poliçelerinde bulunan diğer teminatlara ek olarak dahil edilir. Sigortalarına check up teminatı eklenmiş kişiler istedikleri özel hastanelerden herhangi bir ekstra ücret ödemeden bu hizmetten yararlanabilir ve sağlıklarını daha yakından takip edebilirler. Sağlık takibinin yakından ve ücretsiz bir şekilde karşılanabilmesini sağlayan check up teminatı özel sağlık sigortası kullanan pek çok kişi tarafından da tercih edilmektedir.

Özel Sağlık Sigortası Kapsamındaki Ayakta Tedavi Teminatına Check-Up Dahil Edilebilir Mi?

Özel sağlık sigortasının ana teminatları arasında olan ayakta tedavi teminatı doktor muayenesi, ilaç, ayakta tanı, fizik tedavi, kontrol mamografisi, Psa ve kolonoskopi gibi hizmetlerin istenilen hastanelerde ekstra ücret ödenmeden alınabilmesini sağlayan bir teminattır.

Özel sağlık sigortası kullananlar tarafından sıklıkla tercih edilen ayakta tedavi teminatına check up hizmeti kendiliğinden dahil olarak gelmemektedir. Bunların yanında ayakta tedavi teminatına ek olarak check up teminatının da istek doğrultusunda poliçeye eklenebilmesi mümkündür. Her isteğe yanıt verebilmek için çok yönlü tasarlanmış sigorta sistemleri check up gibi ekstra hizmetler için de ek olarak alınabilen teminatlar halinde hazırlamışlardır. Böylece bu hizmetlerden avantajlı olarak yararlanmak isteyen kişilerin teminat seçeneklerini değerlendirerek kendilerine uygun hizmetleri içeren poliçeler hazırlamaları mümkün olmaktadır.

Sigortalılara büyük bir avantaj sağlayan özel sağlık sigortası, ayakta tedavi kapsamına check up hizmetinin direkt olarak eklenmesini sağlayamasa da ek olarak alınabilmesini sağlamaktadır. Özel sağlık sigortası kapsamında poliçeye ek olarak alınan her teminat poliçe hesaplamasının farklı olmasını sağlar. Bu açıdan doğum teminatı gibi ek olarak alınan check up teminatları da poliçe hesaplamasında çıkacak fiyatın değişiklik göstermesine neden olacaktır.

Check up teminatının ekstra bir teminat olması dolayısıyla kişilerin seçtikleri diğer teminatlarla bir bağlılığı olmamaktadır. Check up teminatına benzerlik gösteren bir diğer teminat türü ise diş teminatıdır. Diş tedavilerinde bireylere maddi destek sağlaması için düzenlenmiş olan bu teminat da ek bir teminattır. Ayakta veya yatarak tedavi teminatına ek olarak poliçeye dahil edilebilir. Özel sağlık poliçesine dahil edilen her sağlık hizmeti teminatının bir ücreti olmaktadır. Bu ücretlerin hesaplanması ve alınması gereken ek teminatların bireylerin ihtiyaçları doğrultusunda belirlenmesi için mutlaka yetkili kişilerle iletişime geçilmesi gerekmektedir. 

Check-Up Teminatı Hangi Hizmetleri İçerir?

Check-up hizmeti genel olarak özel hastane ve sağlık kurumlarında yapılan, kişilerin sağlıklarını genel anlamda gözden geçiren tetkikler serisinin bütünüdür. Check-up işlemi yapılırken kişiler birçok tetkikten geçer ve pek çok test yaptırmak durumunda kalabilirler. Doğal olarak bir de check up için özel hastane seçilmişse bu işlemler serisi kişilere oldukça pahalıya mal olur.

Check up teminatları fazlasıyla detaylı teminatlardır. Check-up teminatının içerisinde;

  • Mr görüntüleme,
  • Kan tahlilleri,
  • Detaylı ultrason,
  • Gerekli genetik testler,
  • Kişinin sağlık hikayesi doğrultusunda gerekli görülen incelemeler gibi sağlık hizmetleri bulunmaktadır.

Genel tarama sırasında kişilerin mağduriyet yaşamamaları için ayrıntılı şekilde düşünülmüş bir teminattır. Ayrıca özel sağlık sigortası kapsamında check up teminatı yaptıran kişinin ödeyeceği ücret sigorta yaptıran kişinin; yaşı, cinsiyeti, alışkanlıkları ve genetik hastalıkları gibi unsurlar doğrultusunda hesaplanmaktadır. Bu sebeple bu tarz paketlerin ücretleri tam olarak belli değildir. Özel sağlık sigortasına ödenecek ücret kişiden kişiye önemli farklılıklar göstermektedir.

ÖzserNeo’dan kolaylıkla özel sağlık sigortası teklifi alabilir, avantajlardan faydalanabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: