Turgut Özal Mh. E-5 Karayolu Üzeri Otoport AVM 68. Sk No: 46/220 K:7 Haramidere / Esenyurt İSTANBUL

Sağlık Sigortalarında Bekleme Süresi Nedir?

26.04.2019
4.124
Yazar: Eda MUSLU
Sağlık Sigortalarında Bekleme Süresi Nedir?

Belirtileri hemen orta çıkmayan hastalıkların bir süre takibi gerekli olmaktadır, bu belirtilen takip süresine bekleme süresi denir.  Takip süresi dolmadan, bekleme süresine konu olan hastalıkların tedavilere ait giderler poliçe kapsamında karşılanmaz.

Bekleme süreleri ilk poliçe dönemi kapsamında özel sağlık sigortalarında 1 yıl, Tamamlayıcı sağlık sigortalarında 3 ay olmakla birlikte sigorta şirketlerinde göre değişkenlik gösterebilir. Her sigorta şirketinin bekleme süresi ve kapsadığı hastalıklar değişkenlik göstermektedir. Satın almadan önce, satın alacağınız sağlık sigortasının ve ya sahip olduğunuz sağlık sigortasının özel ve genel şartlarını mutlaka okuyunuz.

Çoğu sigorta şirketi tamamlayıcı sağlık sigortalarında aşağıda belirtmiş olduğumuz hastalık ve komplikasyonlar ile ilgili müdahale ve yatarak tedavi giderlerini, rahatsızlığın ani veya kaza sonucu ortaya çıkmasına bakılmaksızın sigorta başlangıç tarihi itibari ile 3 ay kapsam dışı bırakmaktadır.

Bunlar; Her türlü kanser ve kalp hastalıkları, kronik böbrek rahatsızlıkları ve diyaliz, üriner sistemin taşlı hastalıkları, prostat

Her türlü disk hernisi (bel fıtığı, boyun fıtığı vb. ) diz cerrahisi (menisküs, kondromalizi, bağ rüptürleri vb ) omuz cerrahisi (habitüel omuz çıkığı, ratotor cuff yırtığı, impingement sendromu vb) omurga cerrahisi ve artoskopik cerrahi işlemleri, endoskopik işlemler,

Her türlü fıtık (kasık fıtığı, mide fıtığı vb) safra kesesi hastalıkları, safra yolu hastalıkları, katarakt, glokom ve tiroit hastalıkları, pilonisal sinüs, tonsilit, geniz eti, sinüzit ve orta kulak cerrahisi

Miyom, yumurtalık, meme ve rahim hastalıkları, varis, vb.

Organ yetmezlikleri, organ nakilleri

 İSTİSNA NEDİR?

Poliçe başlangıç tarihinden önce ortaya çıkmış risklerin sigorta şirketinin değerlendirme sonucu, hastalığının poliçe kapsamı dışında bırakılmasıdır.

Özel sağlık sigortası veya tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırırken sigorta şirketi önceden geçirmiş olduğu hastalıkları veya mevcutta devam eden hastalıkların beyan edilmesi gerekmektedir. Tüm sağlık sigortalarında geçmişten gelen sağlık riskleri teminat dışında bırakılmaktadır.

MUAFİYET NEDİR?

Tazminat ödemesinde konu olan sağlık harcama giderinin sigortalı tarafından üstlenilen kısımdır.

KATILIM PAYI NEDİR?

Poliçede her bir teminat için belirtilen ödeme yüzdesinden artakalan kısmın sigortalı tarafından üstlenildiği oranı ifade etmektedir.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: