Turgut Özal Mh. E-5 Karayolu Üzeri Otoport AVM 68. Sk No: 46/220 K:7 Haramidere / Esenyurt İSTANBUL

Egzoz Gazı Emisyon Muayenesi ve Gecikme Cezaları

09.03.2022
1.797
Egzoz Gazı Emisyon Muayenesi ve Gecikme Cezaları

Egzoz gazı emisyon muayenesi, zararlı gazların çevreye salınımını engellemek için yaptırılması zorunlu olan araç muayenelerinden biridir. 2022 yılı egzoz gazı muayene ücretleri ve gecikme cezası ücretlerini yazımızda bulabilirsiniz.

Tüm dünyada, çevre bilinci ve sağlığı etkileyen faktörlerin azaltılması hedefi her yıl daha da artmakta. Devletlerin sistemli bir şekilde uygulamaya koydukları çevre koruma programlarını ülkemiz de son derece ciddiye almakta ve gerekli yaptırımları uygulamaya kararlıdır. Çevreyi koruma bilincini toprak, su ve hava olarak kategorilere ayırabiliriz. Bu kategorilerin belki de en kapsamlısı olan hava kirliliği ile mücadele tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de son hızıyla devam etmekte.


Hava kirliliğine yol açan faktörler dolaylı ve direkt olarak toprak, su kirliliğine neden olmakta ve insan sağlığını kötü etkilemektedir. Zehirli ve sağlığa zararlı gazların salınımı ise hava kirliliğinde en önemli role sahip. Zararlı gazların salınımında ise araç egzoz gazlarının havaya salınımı başı çektiğinden, araçların denetime tabi tutulması beklenen bir önlem olarak karşımıza çıkıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ülkemizdeki hava kirliliğinin önüne geçebilmek için tüm araçlara egzoz gazı emisyon denetimi şartı getirmiştir. Egzoz gazlarından çıkan karbonmonoksit gibi çevreye ve sağlığa son derece zararlı gazların emisyon denetimleri hava kirliliğiyle mücadelede önemli rol oynamakta. Bu sayede zararlı gazların salınımında kontrol elde edilerek, hava kirliliğini önemli ölçüde azaltmak hedeflenmektedir.


Egzoz muayeneleri düzenli olarak yaptırmakla hem yaşadığımız çevreye olan sorumluluğumuzu yerine getirmiş hem de aksi halde uygulanacak olan yaptırımları önlemiş oluruz. Fakat her araç sınıfının egzoz muayene sıklığı aynı değildir. Binek ve resmi araçlar için ilk üç yaşın sonunda ve ardından her iki senede bir iken diğer motorlu taşıtlar için bir yaşın sonunda ve ardından senede bir olarak kararlaştırılmıştır. Motosiklet, elektrikli araçlar, tarım ve orman traktörleri, mopedler, hidrojen yakıtlı araçlar ve 1979’dan önce üretilmiş olan dizel motorlu taşıtlar ise egzoz muayene ölçümünden muaf tutulmaktadır.


Egzoz gazı emisyon ölçümü randevunuzu aldıktan sonra, ölçüm yapma yetkisi verilmiş olan tüm sanayi bölgelerinde yapılabilmektedir. Ayrıca araç muayenesi randevunuzu aldıktan sonra, randevu aldığınız TÜVTÜRK istasyonlarında da egzoz muayene ölçümünüzü yaptırabilirsiniz. Muayenenizi yaptırmadan önce dikkat edilmesi gereken başka noktalar da bulunmaktadır. Öncelikle, egzoz gazı emisyon muayenesi öncesi egzozun kendisinde onarım gerektirecek bir sorun olmadığına emin olunmalı, eğer var ise tamir edildikten sonra gaz emisyon muayenesine araç götürülmelidir. Egzoz muayeneniz olmadan araç muayenenize girmeniz halinde ise hafif kusurlu sayılarak muayenenizin sonuçlanacağını bilmelisiniz. Fakat trafik sigortası olmayan araçların egzoz muayenesinden geçemeyeceğini de unutmamalısınız.


Egzoz gazı emisyon muayenesi için gerekli olan belgeler muayene olacak aracın tescil belgesi ve nüfus cüzdanı, ehliyet veya pasaporttur. Egzoz gazı muayenesi sonrası kirletici gaz salınımının belirlenmiş sınırlar dahilinde kalmış olması durumunda, araç sahibine Egzoz Gazı Emisyon Raporu verilmektedir. Bu raporun araçta tutulması ve trafik ekiplerine sorulması halinde gösterilmesi gerekmektedir.


2022 yılı itibariyle egzoz gazı emisyon muayenesi ücreti KDV dahil 110 TL’dir. Muayenenin yapılmaması halinde, diğer araç muayeneleri gibi yaptırıcı cezalar uygulanmaktadır. Muayene gecikme cezası ise 2.815 TL olarak belirlenmiştir. Bu cezanın, ceza kesilmesinden sonraki 15 gün içerisinde ödenmesi halinde %25 ceza indirimden faydalanılabilir. Muayenenin sonucunda, belirlenen sınırların dışında ölçümleme gösteren araçların sahiplerine yaptırıcı ceza olarak 5.633 TL ceza uygulanmaktadır. Egzoz emisyon ölçüm muayenesinin zorunlu olduğunu unutmamakta fayda var. Egzoz muayenenizi sorgulamak veya ceza ödeme işlemi gerçekleştirmek isterseniz e-devlet üzerinden bu işlemleri kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Düzenli olarak araç ve egzoz muayenelerini yaptırarak hem çevrenin, hem aracınızın hem de insan sağlığının faydasını gözetmenizi ve keyifli bir sürüş hayatı yaşamanızı dileriz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: