Turgut Özal Mh. E-5 Karayolu Üzeri Otoport AVM 68. Sk No: 46/220 K:7 Haramidere / Esenyurt İSTANBUL

Hayat Sigortası Nedir, Ne Gibi Faydalar Sağlar?

05.02.2021
1.012
Hayat Sigortası Nedir, Ne Gibi Faydalar Sağlar?

Hayat Sigortası, sigortalının vefat etmesi durumunda varislerinin güvence altına alan sigorta türüdür. Sigortanın temel kapsamı vefattır ama aniden gerçekleşen kazalar sonucunda sigortalının maluliyet durumunda da tazminat ödemesi yapmaktadır.  Hayat Sigortası sayesinde ailenizi ve kendinizi güvence altına alabilirsiniz.

Hayat Sigortasının Teminatları Nelerdir?

Hayat Sigortası aşağıdaki riskleri teminat almaktadır.

  1. Vefat
  2. Kaza sonucu vefat etme
  3. Kaza sonucu sürekli engellilik durumu
  4. Hastalık sonucu sürekli engellilik durumu
  5. İşsiz kalınması

Hayat Sigortaları 3 ana grupta incelenebilmektedir. Bunlardan ilki; birikim amaçlı olan hayat sigortasıdır. Sigortalı, gelecekleri için birikim elde ederek yukarıda da belirttiğimiz gibi ailesini ve kendini güvence altına alabilmektedir. Sigortalı poliçesi olduğu süre içerisinde vefat etmez ise, poliçenin süresi dolunca ödediği primleri aylık maaş olarak ya da toplu olarak alabilmektedir.

Diğer bir Hayat Sigortası çeşidi de vefata bağlı olan hayat sigortasıdır. Sigorta şirketli bu sigorta türünde, sigortalının vefat etmesi ya da maluliyet durumunda 10 yıl süreli olarak tazminat ödemesi gerçekleştirmektedir.

Son olarak hem birikim hem de vefat teminatına sahip olan Hayat Sigortası da bulunmaktadır. Bu çeşidinde sigortalının vefatı ya da poliçe süresi bitmesi halinde tazminat ödemesi alınabilmektedir.

Hayat Sigortasında Teminat Dışı Kalan Durumlar Nelerdir?

  1. Sigortalı, sadece yolcu sıfatıyla ticari hava hatları üzerinde yolculuk yapabilir. Sigortalının yolcu sıfatı dışında yaptığı yolculuklar riyazi ihtiyat olarak belirlenir ve ölüm tazminatı alamaz.
  2. Eğer sigortalı 3 yıl süreyle yenilemelerini yaparsa ve bu süre bitiminde intihara teşebbüs eder ya da intihar ederse sigorta şirketi sigorta bedelini ödemek durumundadır.
  3. Sigortadan faydalanacak olan kişi sigortayı öldürür veya öldürmesine bir şekilde yardımcı olur suç ortaklığı ederse tazminat ödemesinden mahrum kalır.
  4. Aksi bir durum olmadığı sürece sigorta savaş zamanında da geçerlidir. Sigortalı, savaş sırasında vefat ederse, dönemin riyazi ihtiyatları ödemenin yapılacağı güne kadar faizleriyle hesaplanır ve ödenir.
  5. Aksi bir sözleşme olmadığı sürece AIDS, nükleer, kimyasal, biyolojik ve kimyasal silahların neden olacağı ölümlerde sigorta şirketi sadece matematik karşılıkları ödemekler yükümlüdür.
Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: