Turgut Özal Mh. E-5 Karayolu Üzeri Otoport AVM 68. Sk No: 46/220 K:7 Haramidere / Esenyurt İSTANBUL

İhtiyari Mali Mesuliyet Poliçesi

28.02.2022
1.069
İhtiyari Mali Mesuliyet Poliçesi

Trafikte yaşanabilecek kazalarda karşı tarafın hasar tazminini sağlayan trafik sigortalarının prim üstü meblağ ödemelerinde devreye giren bir kurtarıcı: İhtiyari Mali Mesuliyet Poliçesi!

Tüm motorlu araç sahiplerinin korkulu rüyası şüphesiz ki trafik kazasına karışmaktır. Çoğu araç sürücüsü gerek kendi aracını gerek kendinde oluşabilecek hasarların tamiratını güvenceye almak için farklı sigorta çeşitlerinden faydalanmaktadır. Özellikle artan araç fiyatlarının ardından araçlarını ve kendilerini daha da fazla güvenceye almak isteyen sürücüler, trafik sigortası ve Kasko sigortasının değerini günümüzde daha da iyi anlamış bulunmakta. Tüm trafik kazaları, yalnızca kazayı yapan sigorta sahibinin aldığı hasar ile bitmemekte, genellikle karşı tarafın da maddi ve/veya manevi hasar aldığı üzücü durumlarla sonuçlanmaktadır. Hatta çoğu araç sürücüsünün de maddi ve vicdani olarak endişe kaynağı, karşı tarafın büyük hasar aldığı trafik kazalarına karışmaktır. Sigorta sahibinin %100 kusurlu olduğu trafik kazalarında, sürücünün trafik sigortası karşı tarafın hasarını karşılasa dahi; araç sahipleri, bu sigortaların da bir limiti olduğunun bilincindedir.

Zorunlu trafik sigortasının 2022 yılında kaza başına belirlediği rakamlar; sigorta sahibinin sebep olduğu karşı taraf hasarının ödenmesi adına araç başına 50 bin lira, kaza başına da 100 bin lira olarak belirlendi. Burada unutulmaması gereken nokta, bu ödemelerin karşı tarafın hasarının ödenmesi adına verilmesidir. Kusurlu olan sigorta sahibi hasarını kendisi ödemektedir. Sigorta sahibi sürücünün yalnızca trafik sigortası var ise karşı tarafın hasarının 50 bin lirayı geçtiği durumlarda geri kalan tüm hasar tazmini yine kazayı yapan sürücüden temin edilmektedir. Bu da günümüzde çok büyük rakamlara denk gelebilmektedir.

Tam da bu noktada devreye İhtiyari Mali Mesuliyet Poliçesi (İMM) girmekte. İMM sayesinde, trafik sigortası veya Kasko yaptırırken ek poliçe olarak standart teminatların dışına çıkılabilmekte. Sınırsız limit veya belirlenen rakam tutarında ihtiyari mali mesuliyet poliçesi yaptırılması halinde üçüncü şahıs ödemelerinde İMM (ihtiyari mali mesuliyet poliçesi) sigorta sahibinin yardımına yetişmekte. Sınırsız İMM poliçesi sahibi olunduğunda üçüncü şahıslara verilen maddi ve/veya manevi tüm hasarı, trafik sigortasının prim limiti aşıldığında, ihtiyari mali mesuliyet poliçesi karşılamaktadır. Bir kazanın sebebiyet vereceği en üzücü durum olan sakatlanma veya ölüm halinde dahi ihtiyari mali mesuliyet poliçesi tüm olası masrafları poliçe dahilinde karşılamaktadır.

İhtiyari mali mesuliyet poliçesi kasko sahipleri kadar kasko sigortası olmayan ve hafif ticari araçlarda da geçerli olmakta fakat ticari araçlarda geçerli olmamaktadır. Tüm araç sahiplerinin bu poliçeden faydalanması adına ise hem trafik sigortasına hem de kasko sigortasına ek olarak edinilebilen ihtiyari mali mesuliyet poliçesi üçüncü şahıs hasar ve kayıp ödemelerinde adeta bir can simidi olmakta ve kazaya sebebiyet veren sigorta sahibinin limit üstü ödemelerini karşılamaktadır.

İhtiyari mali mesuliyet poliçesinin genel şartlarından birisi yalnızca Türkiye Cumhuriyeti sınırları dahilinde geçerli olmasıdır. Bununla beraber poliçe sadece maddi değil manevi tazminatı da kapsamaktadır. Fakat manevi tazminat maddesine de sahip poliçelerde, durum tespitinin doğası gereği, aylık ödemelerde farklılıklar olabilmektedir. İMM poliçesinin devreye girmesi için, sigorta sahibi, sebep olduğu trafik kazasının karşı taraf hasar ödemesi trafik sigorta limitini aşması durumunda, kazayı 5 iş günü içerisinde sigorta şirketine bildirmelidir. Limitsiz teminat alarak ihtiyari mali mesuliyet poliçesinin tüm imkanlarından faydalanılabilir. Limitsiz seçeneği tercih edilmemesi halinde, ek teminat olarak yapılan İMM poliçesinin kapsamının geniş tutulması, sigorta sahibinin lehine sonuç vermektedir. İhtiyari mali mesuliyet poliçesi ve tüm trafik sigortası seçeneklerini daha detaylı olarak incelemek için tıklayın.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: