Turgut Özal Mh. E-5 Karayolu Üzeri Otoport AVM 68. Sk No: 46/220 K:7 Haramidere / Esenyurt İSTANBUL

Konut Sigortası Nedir? Teminatları Nelerdir?

27.08.2020
1.396
Konut Sigortası Nedir? Teminatları Nelerdir?

Konut Sigortası, evinizin uğrayacağı risklere karşı maddi hasarınızı en aza indirmeyi amaçlayan bir sigorta türüdür. Konut Sigortalarında her sigorta şirketinde geçerli olan ana teminat ‘’yangın teminatı’’dır. Bunun dışında diğer teminatlar sigorta hizmetini alacağınız şirkete göre değişiklik gösterebilir.

Konut Sigortası, bina ve isteğe bağlı olarak konutunuz içerisindeki eşyaları da güvence altına almaktadır. Binayı da güvence altına aldığı için her tür sabit tesisatlar da sigorta kapsamına girmektedir. Bir hasar anında bina ile beraber içerisindeki eşyalarda zarar göreceği için sigortanıza eşya teminatını eklettirmeniz gerekmektedir. Konut Sigortası yaptırmak istiyorsanız ve ev sahibi değil kiracıysanız sadece eşyalarınızı koruma altına alma seçeneğinden de yararlanabilirsiniz.

Konut Sigortası Bedelleri Nasıl Belirlenir?

Konut Sigortası bedeli, her yıl Emlak Vergisi Kanunu Genel Tebliği ekinde yer alan Binaların Metrekare Normal İnşaat Maliyet Bedelleri Gösterir Cetveli dikkate alınarak hesaplanmaktadır. Bunun dışında tercih ettiğiniz sigorta şirketi ve eklettireceğiniz teminatlarda bedelin şekillenmesinde önemli bir rol oynayacaktır.

Konut Sigortası Teminatları Nelerdir, Açıklamaları Nedir?

 1. Yangın: yıldırım ve infilakın uğratacağı zararları karşılar.
 2. Deprem ve yanardağ: Doğrudan neden olacak tüm zararlar güvence altına alınır. Deprem hasarında DASK limiti dahilinde ödeme yapılır.
 3. Grev, lokavt, kargaşalık, halk hareketleri ve kötü niyetli hareketler: bu tarz durumların neden olacağı zararlar güvence altına alınır ve her hasarda %5 oranında muafiyet uygulanır.
 4. Terör Klozu: Yangın Sigortası genel şartlarına uymak kaydıyla, Terörle Mücadele Kanunu’nda belirtilen terör eylemleri ve bu eylemlerden doğan durumların etkisini azaltmak amacıyla müdahaleler sonucu sigortalı ürünlerde meydana gelen zararlar teminata dahil edilmiştir.
 5. Sel/ Su Baskını: Nehir, çay, dere ve kanalların taşması ile olağanüstü yağışların neden olduğu sel baskınlarının zararlarını güvence altına alır.
 6. Cam Kırılması: Sabit ve dik durumda olan cam ile aynaların kırılması sonucunda meydana gelecek zararlar güvence altındadır.
 7. Dahili Su: Tesisatın patlaması, taşması, sızması, tıkanması, kırılması ve donması sonucu oluşacak zararlar ve muslukların açık unutulması durumunda oluşabilecek hasarları kapsamaktadır.
 8. Yer Kayması: Konutun bulunduğu arsanın veya civarındaki arsalarda oluşabilecek yer kayması sonucunda uğranacak zararları kapsar.
 9. Araç Çarpması: Kara ve hava taşıtlarının çarpması sonucu oluşacak hasarları kapsar.
 10. Fırtına: Fırtına sonucunda rüzgarın sürüklediği parçaların çarpması sonucunda oluşacak hasarlar güvence altındadır.
 11. Duman: Cihazların kusurlu şekilde çalışması nedeniyle çıkan dumanın neden olduğu zararları kapsamaktadır.
 12. Kar Ağırlığı: Çatı üzerinde biriken kar, ağırlığı nedeniyle çatının çökmesi ve zarar vermesi sonucu oluşan hasarlar karşılanır.
 13. Ferdi Kaza: Sigortalının ani bir kaza sonucu vefat etmesi ve engelli kalması sonucunda poliçe limitleri dahilinde tazminat ödemesi yapılır.
 14. Hırsızlık: Çalınan eşyaların ve hırsızın vereceği zararı karşılar.

Yukarıda belirtilen teminatlar dışında diğer teminatların listesi aşağıda yer almaktadır.

*Yardım hizmetleri

*Dekorasyon

*Enflasyondan korunma

*İzolasyon eksikliği

*Yangın Mali Mesuliyet

*Elektronik Cihaz

*Kişisel 3. Şahıs Sorumluluk

*Hukuksal Koruma

*İkametgâh Değişikliği Masrafları

*Enkaz Kaldırma Masrafları

*Kira kaybı

*Yeni Değer Teminatı

*Elektrik Hasarları ve Elektrik Hasarlarına Bağlı Gıda Bozulması

*Çevreye Ait Peyzaj

*Deniz Taşıtları Çarpması

*Ağaç Devrilmesi

*Kazan / Jeneratör / Elektrik Motoru

*Kazı Sonucu Yer Kayması

*Ses ve Görüntü Cihazları Kazaen Kırılma

*Yakıt Sızması

* Boru Kırılması

*Misafir Eşyaları

*Çalışanların Emniyeti Suistimali

*7/24 Yardım Hizmetleri – Asistans Hizmetleri

Konut Sigortası ile Alakalı Bazı Bilgiler,

Konut Sigortalarında müşteriler için bazı indirim avantajları mevcuttur. Bu indirimler ve oranları sigorta şirketlerine göre farklılık gösterebilir. Bu yüzden sigortanızı yaptırmadan önce çalışacağınız sigorta şirketinin indirim oranlarıyla alakalı bilgi almanız gerekmektedir.

 1. Hasarsızlık İndirimi; Kasko Sigortası gibi Konut Sigortasında da hasarsızlık indirimi seçeneği bulunmaktadır. Sigortalı 1 yıl boyunca bir hasar talebinde bulunmadıysa sigortasını yenileme sırasında hasarsızlık indirimi alabilir.
 2. Güvenlik İndirimi; Sigortalının konutunda yer alan ve aktif olan kamera, alarm ve güvenlik gibi etkenler sigortada indirim almasını sağlamaktadır.
Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: