Turgut Özal Mh. E-5 Karayolu Üzeri Otoport AVM 68. Sk No: 46/220 K:7 Haramidere / Esenyurt İSTANBUL

Neden Acenteler Şube Olma Yoluna Başvuruyor?

02.09.2019
3.096
Yazar: Serkan ÜZE
Neden Acenteler Şube Olma Yoluna Başvuruyor?

Neden Acenteler Şube Olma Yoluna Başvuruyor?

 

Sigorta sektörü yapısı gereği, çalıştığı bölgede, hasarlardan doğan anlaşmazlıkların önlenmesi, katastrofik hasarların vereceği yıkıcı zararların engellenmesi, ülke ekonomisinde kullanılacak ve büyük katkılar sağlayacak sermayelerin oluşması görevini ifa eder.

Sigorta sektörünün hacim olarak büyük olduğu ülkelerin, dünyanın en gelişmiş ülkeleri olduğu, bu gelişimde sigorta sektörünün payının çok büyük olduğu açıktır.

Son yıllarda global ekonominin dünyaya hâkim olması tüm sektörlerde olduğu gibi sigorta sektöründe rekabeti artırmış, sadece makro açıdan değil dağıtım kanalları özelinde de tamamen ölçek ekonomisinin kuralları işlemeye başlamıştır. Bunun sonucu olarak rekabet başlamış kar marjları büyük ölçüde düşmüştür. Ölçek ekonomisi zaten ana mantık olarak, kar marjının minimuma düşürülerek büyük montanlı üretimler yapılmasını sağlamaktır. Bu olayın sonucu olarak küçük yapılar düşük fiyatla büyük üretimler yazamayacağı için zarar eder ve ayakta kalamazlar. Sigorta sektöründe acentelerin ileriki yıllarda karşılaşacağı risklerden biri de budur. Bununla mücadele etmek için acentelerin birleşmesi tek çatı altında toplanması, şubeler açması hem üretim hacmini artıracak hem de rekabette ön plana çıkacak argümanlara sahip olmalarını sağlayacaktır. Rekabet gücü yüksek acenteler şube başvuruları almakta, bazı acenteler ise rekabet güçlerinin azaldığını hissederek ortaklık kurabilmek için şube başvuruları yapmaktadır. Şubeleşme konusunun artık bir birleşme yolu olduğu sektörün gerçeği haline gelmiştir. Sigorta acentelerinin şube başvurusu yapmaları daha çok şirketle çalışarak portföylerini elde tutma amacı taşımaktadır.

Büyük şirketlerde, hangi sektörde olursa olsun, düşük kar marjı büyük ciro var ise bunu sağlamanın tek yolu “final destination” “son nokta” sayısıdır. Yani siz ne kadar çok noktada satış yapıyorsanız o kadar çok ciro yapar ve sonuç itibariyle birim başı maliyetiniz o kadar az olur. Bu da rekabet etme gücünüzün yükselmesi anlamına gelir. Bundan dolayı sigorta sektöründe küçük acenteler rekabet güçlerini artırmak için büyük acentelere şube başvurusu yapmakta veya birleşerek şubeleşme yoluna gitmektedirler. Sigorta sektörünün dağıtım kanallarının geleceği birleşme yolundan geçmektedir. Aksi takdirde çok noktada satış yapan banka, dağıtım yapan PTT, otomotiv plazası gibi kurumlar ve büyük reklamlar ile online satış yapan kurumlar, rekabet güçleri ile, portföy toplama konusunda büyük avantaj sağlayarak acentelerin elindeki portföyleri alacaktır. Acente ayağında çeşitli kurallar ile acentelerin birleşmesini, güçlenmesini çok noktada işlem yapması engellemek büyük kurumsal yapıların ekmeğine yağ sürmekten başka bir şey değildir. Acentelerin şube ağı kurmasını, şube başvurusu yapmasını, prodüktörler çalıştırmasını veya birleşmelerini engellemek sadece küçükten büyüğe doğru yok olmalarını sağlayacaktır.

 

Sigorta Sektöründe ölçek ekonomisi diğer sektörlerden farklı işlememektedir. Gıda sektöründe en büyük ciro yapan pazarlama ve satış şirketleri ki üretim şirketleri yani fabrikaları da dahil etsek liste değişmiyor; sırasıyla BİM, A101, Migros, Carrefour şeklinde gitmektedir. Sizce bu sıralamadaki şirketlerin ortak özelliği nedir? evet hepsinin yüzlerce şubesi var. Evet en gözle görülür olan şey, en çok şubesi olan en çok ciro yapandır. Çeşitli nedenler ile acentelerin şube açmasını engellemek kurumsal yapıların oluşmamasını, diğer acentelerin şube başvurusu yapmasını engellemek hızlıca portföy kaybetmelerini sağlayacaktır.

Dünya hızlı bir şekilde değişmektedir. Ya bunu okur ve bunun kurallarına göre oynarız, ya da tüm işimizi doğal olarak çok nokta sayısına sahip büyük sermayelerin yani bankaların, plazaların, çeşitli kooperatiflerin elimizden almasını izler, bertaraf oluruz.  Sektörümüze en iyi ve butik hizmet veren acentelerin büyümesi, ilerlemesi dileğiyle.

Sigorta şube başvuru, sigorta acente başvuru, sigorta tali başvuru

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
ŞUBE BAŞVURUSU
close slider

    Şube Başvurusu İçin Lütfen Formu Doldurunuz

    Mesaj göndermek için lütfen kutucuğu onaylayınız.

    Özser Neo Sigorta ve Reasürans Brokerliği A.Ş.'nin, Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Aydınlatma Metnini okudum, onaylıyorum.

    Detaylı bilgi için: 0850 241 00 53 - 0538 962 98 11