Turgut Özal Mh. E-5 Karayolu Üzeri Otoport AVM 68. Sk No: 46/220 K:7 Haramidere / Esenyurt İSTANBUL

Trafik Cezaları Nereye Ödenir?

14.10.2020
2.156
Trafik Cezaları Nereye Ödenir?

Her geçen gün artan araç sayısı, kural ihlalleri ve trafik cezalarındaki artışı da beraberinde getiriyor. Adınıza kesilen bir ceza varsa bu cezalar adresinize ulaştırılıyor. Fakat adresinize ulaşmayan cezaları da takip etmeniz gerekiyor. Çünkü zamanında ödemediğiniz her ceza trafik puanınızı düşürmektedir. Adınıza kesilmiş bir trafik cezası olup olmadığını e-Devlet web sitesi üzerinden ya da Emniyet Genel Müdürlüğü’nden öğrenebilirsiniz.

Trafik Cezası Sorgulama İşlemleri

Plakanıza kayıtlı bir cezanın olup olmadığını online olarak www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden giriş bilgilerinizi girdikten sonra ‘’Araç Plaka Ceza Sorgulama’’ yazarak ulaşabilirsiniz. Eğer trafik cezanız yoksa da yine bu alan üzerinden olmadığına dair bilgi alabilirsiniz. Ayrıca Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) www.gib.gov.tr adresinden ya da Emniyet Genel Müdürlüğü’nün (EGM) www.egm.gov.tr adresleri üzerinden de sorgulama yapabilirsiniz. Online olarak yapabileceğiniz sorgulama işlemlerinizi 7/24 gerçekleştirebilir ve ödemelerinizi yapabilirsiniz.

Trafik Cezaları Nereye Ödenir?

Trafik cezanız varsa, banka ve PTT şubelerinden, vergi dairesi ya da internet üzerinden ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Trafik cezanızı, cezanın kesildiği günden itibaren 15 gün içerisinde öderseniz %25 indirimden yararlanabilirsiniz. Eğer gecikmeli olarak öderseniz ise faiz işlediğini unutmamanız gereklidir. Geciken her ay için cezanıza %5’lik bir faiz yansımaktadır. Bu yüzden trafik cezalarını sürekli kontrol etmenizi öneririz.

Trafik Cezası İnternetten Nasıl Ödenir?

Trafik cezalarınızı Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen bankalar üzerinden mobil şubeler ve internet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: