Turgut Özal Mh. E-5 Karayolu Üzeri Otoport AVM 68. Sk No: 46/220 K:7 Haramidere / Esenyurt İSTANBUL

Özel Sağlık Sigortalarını İhtiyaca Yönelik Bütçeye Uygun Hale Getirmek.

11.02.2019
1.626
Yazar: Selma Kaplan
Özel Sağlık Sigortalarını İhtiyaca Yönelik Bütçeye Uygun Hale Getirmek.

Özel sağlık sigortalarını ihtiyaca yönelik bütçemize uygun hale nasıl getiririz?

Özel sağlık sigortası yaptırmak istenildiğinde genellikle herkesin aklına takılan şey sigortanın ücretidir.  Bu düşünce yapısına sebep olan şey aslında özel sağlık sigortasının kişinin ihtiyacına yönelik değil de bir başkasının poliçesi üzerinden yola çıkarak kendi sigortasının da bu şekilde olmasını talep etmesiyle başlamaktadır.  Yani bir arkadaşımızın sağlık sigortası her şeyi karşılıyormuş ve primi çok uygunmuş fakat bana neden bu kadar prim çıktı denildiğinde sigortalı adayını özel sağlık sigortalarının kişiye özel olarak düzenlendiğini belirtmeliyiz.

Konuyla ilgili olarak öncelikle özel sağlık sigortalarının prim hesaplamalarını etkileyen faktörleri belirtmemiz gerekmektedir. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz; sigortalının yaşı, cinsiyeti, ikamet adresleri, ürün kapsamı, özel sağlık kurumlarının fiyat değişiklikleri, Sağlık hizmet tarifesinde yapılan fiyatlandırma ve sigorta şirketlerinin ürünlere özel olarak uyguladığı indirimlerdir. Sigortalı adayının bu konuda öğrenebileceği bilgilerin kısıtlı olması sebebiyle sigortacıların bilinçlendirme ve doğru ihtiyaç analizleri yapması gerekmektedir.

Özel sağlık sigortasını bütçemize uygun hale nasıl getireceğimizi bir örnek üzerinden açıklayalım;

4 kişilik çekirdek bir aile üzerinden ilerleyelim. Baba çalışan, anne ev hanımı ve 18 yaş altında olan iki çocuk düşünelim. Baba ve anne bütçelerinden dolayı kendileri için değil sadece çocukları için özel sağlık sigortası yaptırmak için başvurdular. Öncelikle kendilerine şu bilgiyi vermemiz gerekmektedir 2 kardeş olan çocukları için bir aile planı oluşturulamadığından ve tek başına çocuklar ayrı ayrı sigortalanır ise tek çocuk ek primi eklenecektir ayrıca aile indirimi de uygulanmayacaktır.  Bu sebeple öncelikle çocukların en az bir ebeveyn ile aile planı hazırlanması konusunda bilinçlendirilmelidir. Bu bilinçlendirmeyi yaparken sigortalı adayının çocuklarıyla aynı planı almak zorunda olmadığını isterse sadece yatarak tedavi teminatını alarak poliçe içerisindeki kendi primini de uygun hale getirebileceğini de belirtmek gerekir. Sonrasında hangi hastaneleri kullandıklarını, hangi sıklıkla hastaneye gittiklerini ve ek olarak sigortadan beklentilerini öğrenmemiz gerekmektedir. Bu doğrultuda sigortalının hiç kullanmadığı ve kullanmayı düşünmediği hastaneleri teminat dışı bırakarak primleri daha uygun hale getirebiliriz. Aynı şekilde yıl içerisinde çok sıklıkla hastaneye gidilmiyor ise ayakta tedavi teminatını limitsiz yerine ihtiyaçlarını karşılayacak bir limit verilerek yine özel sağlık sigortasının primini daha uygun hale getirebiliriz. Bunların dışında poliçeye ek teminat olarak eklenen doğum teminatı sigortalı adayının tekrar hamile kalma gibi bir planı yok ise poliçeye eklenmemelidir. Çünkü doğum teminatı primi ciddi oranda yükselten bir teminattır.  Ayrıca sigortalı hiç yurt dışına çıkmıyor ise ek teminat olan yurt dışı tedavi teminatının da eklenmemesi özel sağlık sigortasının uygun hale gelmesini sağlamaktadır.

Tüm bu belirtilen faktörlerle birlikte sigortalı adayı ihtiyaç analizini kendisi yapabilir ve sigorta şirketlerinin ürün çeşitliliğinde kaybolmadan kendisine uygun bir plan ile özel sağlık sigortasını bütçesini sarsmadan sahip olabilir. Bu konuda uzman kadromuz ile doğru yolda ilerlemenize her zaman yardımcı olmaya hazırız. Buradan iletişime geçebilirsiniz…

 

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: