Turgut Özal Mh. E-5 Karayolu Üzeri Otoport AVM 68. Sk No: 46/220 K:7 Haramidere / Esenyurt İSTANBUL

Trafik Sigortası ve Ceza Yaptırımları

12.03.2019
1.880
Yazar: Oğuzhan Yılmaz
Trafik Sigortası ve Ceza Yaptırımları

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre 2017 yılının Ocak ayında 21 milyon olan araç sayısı, 2018 yılının ortasına doğru 23 milyona ulaştı.Ancak Türkiye Sigorta Birliği’nin (TSB) verileri hala trafikte seyir halinde olan 7 milyonun üzerinde araç olduğunu işaret ediyor.

2017 yılında trafik sigortasının yapılmaması durumunda  96 TL’lik cezai yaptırım uygulanırken,2018 yılında ve günümüzde bu bedel  108 TL olarak karşımıza çıkmaktadır.Söz konusu cezayı 15 gün içerisinde ödeyen araç sahipleri %25’lik indirimden yararlanarak 81 TL ceza bedeli ödeyebilmektedir.Trafik sigortasını yaptırmamanın bedeli yalnızca bununla da kalmıyor.Zamanında sigortasını  yaptırmamış olan bir araç sahibi hasar yapmamış olsa dahi,trafik sigortası hasarsızlık kademesi sabit kalmakla birlikte söz konusu hasarsızlık indirimini de kaybetmiş oluyor.

Bununla birlikte trafik sigortasını hiç yaptırmama ve 1 yıllık poliçe süresi dolan sigortayı yenilememe durumunda,geçen her ay için %5 gecikme zammı uygulanıyor.Bu oran %50 oranında sınırlandırılmış durumda.

Sigortasını yaptırmayan sürücüleri bekleyen bir diğer tehlike ise aracın trafikten men edilmesi.

Trafik sigortasını yapılmayan yada yenilenmeyen bir araç trafik ekiplerince tespit edildiği durumda, çekici yardımıyla otoparka çekilip trafikten men ediliyor.Araç sahibi aracını almak isterse gecikme zammına uğramış trafik sigortasını yaptırmanın yanında otopark bedelini ve çekici ücretini de ödemek zorunda kalıyor..

Maddi yada manevi tazminat yükümlülüğü

Trafik sigortasını yaptırmamış yada yeniletmemiş olan araç sahibi ,herhangi bir kazaya karışıp kusurlu bulunması durumunda,oluşan tüm maddi ve manevi zararlı karşılamakla yükümlü oluyor.Ölüm yada sakatlanma durumlarında meydana gelen tüm hastane masrafları ve manevi tazminat bedeli de araç sahibinin altından kalkamayacağı bir yük olarak karşısına çıkıyor.

Tüm bunları bir arada değerlendirdiğimizde,ödemeniz gereken toplam trafik sigortası cezaları oldukça yüksek rakamlara ulaşabiliyor.Bunun yerine trafik sigortanızı zamanında yaptırarak gereksiz uğraş ve maddi külfetten kaçının,güven içinde aracınızı kullanın.

Trafik sigortası ve diğer tüm sigortalarla alakalı sorularınız yada fiyat talepleriniz için 444 89 09 nolu iletişim hattımızdan bizlere ulaşabilir ve uzman arkadaşlarımızdan destek alabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: