Turgut Özal Mh. E-5 Karayolu Üzeri Otoport AVM 68. Sk No: 46/220 K:7 Haramidere / Esenyurt İSTANBUL

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası İptal Edilir mi?

24.12.2020
3.744
Tamamlayıcı Sağlık Sigortası İptal Edilir mi?

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasına sahip olan kişiler bazı durumlardan ötürü sigortalarını iptal etmek isteyebilir. Bu tarz durumlar karşısında poliçenizi iptal etme hakkınız bulunmaktadır. Fakat işlemlerinizin tamamlanabilmesi ve mağdur olmamanız için bazı noktaları bilmeniz ve bunlara dikkat etmeniz gerekmektedir.

İptaller genel olarak 5 nedenden ötürü gerçekleşmektedir. Sizde sizin durumunuza en uygun iptal nedenini aşağıdan bulabilir ve nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası İptal Süreci

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasının iptal işlemlerinin başlaması ilk olarak sigortalının sigorta şirketine dilekçe yazması gerekmektedir. Dilekçe yazıldıktan sonra iptal süreçleri başlamaktadır. İptal süresi sigorta şirketine göre farklılık gösterse de genel olarak 2 veya 3 iş günü içerisinde tamamlanır. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus iptalinizin dilekçesi sigorta şirketine ulaştıktan sonra süreçlerin başlayacak olmasıdır. Bu yüzden eğer bir aracı kurum üzerinden işlemlerinizi sürdürüyorsanız ve dilekçeyi oraya yolladıysanız sürecin uzayacağını göz önünde bulundurmalısınız.

Ayrıca bilmeniz gereken bir diğer önemli nokta ise iptal dilekçeniz sigorta şirketine hangi gün ulaştıysa iptalinizde o tarih yazar. Örneğin; İptal dilekçeniz 5 Kasım da sigorta şirketine ulaştı fakat iptal işlemleriniz 9 Kasım da tamamlandı. Böyle bir durumda iptal edilme tarihi 5 Kasım olarak gözükür. Bu durumda ödediğiniz prim içinde sigortacılıkta 30 gün kuralına tabi tutulur. Prim iadesi hakkında bilinmesi gerekenler aşağıdadır.

  1. Eğer Tamamlayıcı Sağlık Sigortanızın poliçe başlangıç tarihinden itibaren 30 gün içerisinde iptal ederseniz sigorta şirketi ödediğiniz paranın tamamını öder. Bu kuralın ön koşulu poliçenizi kullanmamanız durumunda geçerli olmasıdır.
  2. Tamamlayıcı Sağlık Sigortası, poliçe başlangıç tarihinden itibaren 30 günü aşmışsa geçen süre sigortalının sorumluluğunda kabul edilir. Eğer poliçenizi kullanmadıysanız ödemenizi bu günler düşülerek alabilirsiniz. Örneğin; 50.gün iptal etmek isterseniz poliçenizden 50 gün ödemesi alınır geri kalan zaman hesaplanır ve geri iade yapılır.
  3. Eğer ilk 30 gün içerisinde poliçenizi kullandıysanız ve tedavi ücretiniz poliçeye ödediğiniz ücretten düşükse bu miktar poliçe fiyatından düşülür ve geri ödeme yapılır. Örneğin, poliçenizi 1.500 TL’ye yaptırdınız ve tedaviniz 500 TL tuttu. Poliçenizi 30 gün içerisinde iptal ettirmek isterseniz 1.000 TL ödeme alırsınız.
  4. Ayrıca 30 gün içerisinde iptal edeceğiniz poliçeyi kullandıysanız ve tedavi masrafınız poliçe bedelinden daha fazla çıktıysa poliçeniz iptal edilir fakat herhangi bir ödeme yapılmaz.

Sigortalı eğer haklarını iyi bilir ve işlemlerini eksiksiz yaparsa hem poliçesini kullanırken hem de iptal işlemi sırasında herhangi bir sıkıntı yaşamaz.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası İptalinde Bunlara Dikkat Edin

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası iptal nedenleri genel olarak sigorta şirketinin eksik bilgisi vermesi ya da sigortalının bazı şeyleri saklamasından kaynaklı olabilmektedir.

Bu yüzden tamamlayıcı sağlık sigortanızı yaptırırken sigorta şirketinden ya da aracı kurumdan detaylı bilgi almanız gerekir. Ayrıca tamamlayıcı sağlık sigortanızı iptal etmek yerine sorunlarınıza çözüm aramınız haklarınızı kaybetmemeniz için daha avantajlı olacaktır.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: