Turgut Özal Mh. E-5 Karayolu Üzeri Otoport AVM 68. Sk No: 46/220 K:7 Haramidere / Esenyurt İSTANBUL

Trafikte Bunlara Dikkat Edin!

13.10.2020
985
Trafikte Bunlara Dikkat Edin!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), yaptığı çalışma neticesinde ülkemizde trafiğe kayıtlı araç sayısının 23 milyon 170 binin üzerinde olduğunu açıkladı. Trafikte bu kadar fazla araç varken sürüş sırasında nelere dikkat etmemiz gerektiğini çok iyi bilmemiz ve bu sayede oluşabilecek kazaların önüne geçmemiz gerekmektedir. Aşağıdaki yazımızda sizin için öncelikle bilmeniz gerekenleri derledik…

  1. Aracınızı Tanıyın,

En önemli kurallardan birisi trafikte aracınızı iyi tanımaktır. Aracı kullanırken hangi fonksiyonunun nerede olduğunu, frenlerini, direksiyon kabiliyetini bilmeniz sizin yararınıza olacaktır.

  1. Takip Mesafenizi Her Zaman Koruyun,

Takip mesafesinin önemini şöyle anlatabiliriz, trafik kurallarına ne kadar dikkat ederseniz edin takip mesafenizi korumadığınız sürece tüm kurallar geçerliliğini kaybedecektir.

  1. Hız Limitini Aşmayın,

Yapılan araştırmalara göre kazaların büyük çoğunluğu aşırı hızdan kaynaklı oluşmaktadır. Çünkü aşırı hız beraberinde ani durumlarda direksiyon hakimiyetinin de kaybedilmesine sebep olur. Ancak kaza sebebi sadece aşırı hızdan kaynaklı değil çok yavaş giden araçlar yüzünden de gerçekleşebilir. Bu alandaki en önemli husus hız limitlerine dikkat edilmesidir. Her yol için farklı belirlenen hız limitleri trafik düzeninin olmazsa olmazıdır.

  1. Tabela Okumayı Unutmayın,

Araç kullanırken tabela okuyabilmeniz çok önemli. Çünkü bulunduğunuz bölgede riskli bir durum olup olmadığını, buzlanma olabileceğini, okul bölgesi olduğunu ve hayvanlarla karşılaşabileceğinizi bu tabelalar sayesinde öğrenirsiniz.

  1. Hava Şartlarına Hazırlıklı Olun,

Hafif yağan bir yağmurun bile trafiğe birçok etkisi bulunmaktadır. Camların buğulanması, yerlerin kayganlaşması etkilerinden sadece bir kaçıdır… Yerlerin kayganlaşma durumuna karşı her zaman takip mesafenizi korumalı, camlarda oluşabilecek buğulanmalar içinse aracınızın havalandırma sisteminin iyi çalışıyor olması gerekmektedir. Ayrıca soğuk havalarda oluşabilecek buzlanmalara karşı hızınızı iyi ayarlamalısınız.

  1. Sollama Yaparken Çok Dikkatli Olun,

İlk olarak yan aynalarınızı kontrol edin eğer geçmek istediğiniz şerit sollama yapabilmeye müsaitse sinyalinizi verip şerit değiştirebilirsiniz. Eğer sollama yapacağınız sırada karşıdan ya da geriden bir araç geliyorsa geçiş mesafesinin en az iki katı kadar aracınızdan uzak olması gerekmektedir.

Özser Neo’dan Kasko ve Trafik Sigortası Yaptırmadan Trafiğe Çıkmayın!

Aracınıza Özser Neo farklıyla Kasko ve Zorunlu Trafik Sigortası yaptırmadan yola çıkmayın. Zorunlu Trafik Sigortası kaza anında 3. kişilere ve araçlara verilen zararları karşılarken, Kasko Sigortası ise sizin zararınızı teminat altına alır. Unutmayın trafik sürprizlerle dolu… Başınıza gelebilecek kazaları araç sigortalarınızla güvence altına alın!

İyi Yolculuklar!

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: