Turgut Özal Mh. E-5 Karayolu Üzeri Otoport AVM 68. Sk No: 46/220 K:7 Haramidere / Esenyurt İSTANBUL

Türkiye’nin “Milli” Reasürans Şirketi Tasarısı Gündemde!

08.12.2018
1.995
Yazar: Merve Öztürk
Türkiye’nin “Milli” Reasürans Şirketi Tasarısı Gündemde!

Türkiye ‘de ilk defa Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlı olarak, Reasürans Şirketi kurulacak.

Hali hazırda İş Bankası tarafından 1929 yılında kurulmuş Millî Reasürans T.A.Ş.  mevcut fakat artık Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın yaptığı açıklamada, Bakanlı’ğa bağlı olarak Reasürans Şirketi kurulması, şuan tasarı aşamasında olsa da en kısa sürede kanunlaştırılması beklenmektedir. Şimdiye kadar bilinen;  Atatürk  öncülüğünde kurulan  Millî Reasürans Firması Türk sigorta piyasasının reasürans ihtiyacının yaklaşık %25’ini tek başına karşılamaktaydı. Albayrak’ın yaptığı açıklamalar ve tasarının gündeme gelmesinde amaç; sigortacılıkta çoğu şirketin TRETE İSTİSNASI olarak gördüğü risklere karşı teminat sunulamaması ve ürün çeşitliliğinin dar olması, her faaliyet koluna teminat sağlanamaması sebep gösterilmektedir.

Türk sigortacılığının oluşumunda ve gelişiminde önemli bir paya sahip olan Milli Reasürans T.A.Ş. ‘den yola çıkarak, Sigorta Pazarına sermayesi tamamen Hazine ve Maliye Bakanlığına ait Türk Reasürans Anonim Şirketi kurulması kararına varılmıştır. Tasarı onandıktan sonra, Kanunlaştırılması 3 ay içersinde tamamlanacaktır. Sigorta Şirketi mantığıyla faaliyet gösterecektir.

Hazine, Riskli işlere de teminat verebileceğini vurgulamaktadır. Özellikle Depo, Kimya, Mobilya (Ahşap), Matbaa gibi sektörlerde hem teminat bulma sıkıntısı yaşanmayacak, hem de kolay ve şuan ki gibi yüksek rakamlarla değil, üstelik ucuz primlerle  ulaşılabileceğine de  dikkat çekmiştir. Türk Sigortacılığının gelişimini bir adım daha ileriye taşıyacak olan ve umut vadeden bu gelişmeyi daha şimdiden kanunlaştırılıp yürürlüğe girmesini bekleyen bir sürü sektör beklemekte.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: