Turgut Özal Mh. E-5 Karayolu Üzeri Otoport AVM 68. Sk No: 46/220 K:7 Haramidere / Esenyurt İSTANBUL

Vize Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

26.10.2020
1.145
Vize Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Ülkelerin yetkili makamları aracılığıyla, ülkeyi ziyaret edecek yabancıların pasaportuna eklenen ve giriş için gerekli olan onaya vize denilmektedir.

Dünyada kabul gören birden fazla vize çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan en çok kullanılan ve tercih edilen vize çeşitleri aşağıdaki gibidir,

  1. Schengen Vizesi,
  2. Turistik Vize,
  3. Transit Vize,
  4. Öğrenci Vizesi,
  5. Sınır Kapısında Vize,
  6. Çalışma Vizesi,

1. Schengen Vizesi,

En çok kullanılan ve herkes tarafından bilinen Schengen Vizesi, Avrupa Birliği’nde olan ülkelere seyahat yapabilmek için kullanılmaktadır. Bu vizeyi kullanan ülkeler ise; Belçika, Almanya, Çek Cumhuriyeti, Avusturya, Estonya, Danimarka, Fransa, Finlandiya, Hollanda, İspanya, İtalya, İsviçre, İsveç, Letonya, İzlanda, Lihtenştayn, Lüksemburg, Litvanya, Malta, Macaristan, Polonya, Norveç, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan’dır. 

Schengen ülkelerinden biri için aldığınız vize ile ülkeye giriş yaptıktan sonra aynı vize ile diğer schengen ülkelerine seyahat edebilirsiniz.

2. Turistik Vize,

Turistik gezi için alınan vizelere turistik vize denilmektedir. Bu vize türünün süresi ülkeden ülkeye değişse de genel olarak 90 gün için geçerlidir.

3. Transit Vize,

Aktarmalı seyahatlerde aktarma yapılacak ülke için alınan vize türüdür. Bu vize ile havalimanlarında transit bekleme alanında bekleme yapılabilir fakat ülkeye giriş yapılamaz.

4. Öğrenci Vizesi,

Yurt dışında dil eğitimi, akademik eğitim ve erasmus gibi programlara katılmak için verilen vizelere öğrenci vizesi denilmektedir. Vize uzun dönem veya kısa dönem olarak alınabilmektedir.

5. Sınır Kapısında Vize,

Bazı ülkelerin, ülkeye ziyaret edenlere sınır kapısında uyguladığı vize türüdür. Belirli bir ücret karşılığında giriş yapılacak ülkenin sınırında vize alınır. İşleminizde olumsuz bir durum olmaması için gidiş-dönüş uçak biletiniz, otel rezervasyonlarınızın yanınızda olması gerekmektedir.

6. Çalışma Vizesi,

Çalışmak için ülkelere giriş yapacak kişilere verilen vize türüdür.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: