Turgut Özal Mh. E-5 Karayolu Üzeri Otoport AVM 68. Sk No: 46/220 K:7 Haramidere / Esenyurt İSTANBUL

Araç Sigortası ile İlgili En Sık Yapılan Hatalar

31.03.2024
440
Araç Sigortası ile İlgili En Sık Yapılan Hatalar

Siz ne kadar iyi korusanız da trafikte bazen başka araç sürücülerinin ihmalleri nedeni ile aracınız zarar görebilir. Hatta evinizin önünde park halinde duran aracınız farklı sürücülerin ihmal ve dikkatsizliğinin bir kurbanı olabilir. Bunlara ek olarak, bu tehlikeli durumlar sürücü hatalarıyla da sınırlı kalmaz. Deprem, yangın, sel ya da terör saldırıları gibi durumlar da aracınızın zarar görmesine neden olabilir. Bütün bu risklere karşı aracınızı ve kendinizi koruyarak aracınızın başına gelebilecek tehlikelere karşı önlem almak son derece gereklidir.

Tüm bu olumsuz olaylara karşı “Aracımı nasıl güvence altına alabilirim?” sorusuna verilen ilk yanıt elbette ki araç sigortasıdır. Ancak araç sigortası yaptırırken de birçok hususa dikkat etmek gerekir. Araç sahipleri araç sigortası yaptırırken birçok şeyi gözden kaçırabilir. Araç sigortası nedir? Araç sigortası yaptırmak zorunlu mudur? Araç sigortası neden gereklidir?  Araç sigortası ile ilgili en sık yapılan hatalar nelerdir? Tüm bu soruların yanıtlarını öğrendiğinizde aracınızı çok daha kolay bir şekilde güvence altına alabilirsiniz.

Araç Sigortası Nedir?

Araç sigortası, kara yollarında seyir halindeyken gerçekleşebilecek kazalarda karşı tarafta meydana gelebilecek zararların karşılanmasını sağlayan bir sigorta çeşididir. Araç sigortası karşınıza trafik sigortası olarak da çıkabilir. Ayrıca bilmelisiniz ki, bu ikisi aynı sigorta türüdür. Araç sigortasının amacı maddi ve bedensel bir zarar oluşması durumunda kayıpları minimuma indirmek ve hakları korumaktır. Kullandığınız araca ve mali durumunuza uygun, en kapsamlı ve avantajlı sigortayı öğrenmek ve fiyat teklifi almak için sitemizde bir ziyarete çıkabilirsiniz.

Araç Sigortası Yaptırmak Zorunlu mudur?

Araç sigortası, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu ile belirlenen ve trafiğe çıkacak her araç için zorunlu olarak yapılması gereken bir sigorta çeşididir. Araç sigortasının geç yapılması ya da hiç yapılmaması halinde araç sahiplerine yasal olarak yaptırımlar uygulanır.

Araç Sigortası Neden Önemlidir ve Ne İşe Yarar?

Aslında araç sigortası kazaya uğrayan tarafın mağdur olmaması adına önceden alınan bir önlemdir. Zorunlu sigorta çeşitlerinden biri olan araç sigortası, trafik kazalarından kaynaklanan fiziki ve maddi hasarları güvence altına almanıza yardımcı olur. Araç sigortasının kapsamı poliçe içerisine dahil edilen ek teminatlar ile genişletilebilir. Böylelikle araç sigortası ile kendinizi olumsuz koşullara karşı korumaya alabilirsiniz.

Araç sigortası kazaya neden olan kişinin ödemek zorunda olduğu tazminatların poliçe kapsamında sigorta şirketi tarafından ödenmesini sağlar. Şehir içi ya da şehirler arası fark etmeksizin seyahatler sırasında meydana gelebilecek kazalarda bu sigorta, araç sahibinin maddi kaybını azaltır. Kusurlu olunan bir kazada; sakatlıklar, üçüncü şahıs sakatlıkları, vefat, maddi hasarlar ve avukatlık giderleri gibi büyük ölçekli maddi giderler bu sigorta kapsamında karşılanır.

Araç Sigortası ile İlgili En Sık Yapılan Hatalar

  • Sigorta kapsamını yanlış anlamak ya da genel ve özel şartları birbirine karıştırmak en sık yapılan hataların başında gelir.

Araç sigortası ile ilgili en sık yapılan hataların başında sigorta poliçesinin kapsamının detaylı bir şekilde incelenmemesi gelir. Araç sigortasının kapsamı şirketten şirkete farklılık gösterse de ana teminatlar aynı kalırken ek teminatlar değişkenlik gösterir. Bu yüzden araç sigortası yaptırmak isteyen araç sahipleri sigorta kapsamını iyi bilmeli ve araç sigortası poliçesi isteklerini karşılamıyorsa ek teminatları da sigortaya eklenmelidir. Sigortanın neleri kapsadığını bilmeniz gerekir.

  • Sigorta şirketlerine araç ya da kendiniz hakkında yanlış ya da eksik bilgi vermek en sık yapılan hatalardan bir diğeridir.

Araç sigortası yaptırırken sigorta firmasına verdiğiniz bilgilerin doğru ve eksiksiz olması oldukça önemlidir. Sigorta şirketlerine yanlış ya da eksik bilgi vermek sözleşmenin iptal olmamasına yol açar. Poliçe oluşturulurken aracın markasında, modelinde veya kullanım şeklindeki ufacık bir hata geri dönülemez sonuçlar doğurabilir.

  • Poliçenin tamamının okunmaması ne yazık ki oldukça sık yapılan hatalardan biridir.

Araç sigortası yaptıracak araç sahiplerinin poliçeleri dikkatli ve tamamen okumaması en sık yapılan hatalardan biridir. Çünkü bazen sigortanın başlangıç ve bitiş tarihleri eksik ya da hatalı yazılmış olabilir.  Araç sigortası sadece bir yıl boyunca geçerlidir ve her yıl yenilenmesi gerekir. Bu bilgiye dikkat etmeyen, bilmeyen ya da sigorta şirketinin uyarmadığı araç sahipleri poliçenin içerdiği hatalı ya da eksik bilgiler yüzünden zorluk yaşayabilir.

  • Sigorta şirketleri hakkında detaylı  bir araştırma yapmamak sıklıkla karşılaşılan hatalardandır.

Araç sigortası yaptırmak isteyen araç sahiplerinin sigorta şirketi hakkında iyi bir şekilde araştırma yapmaması en sık yapılan hatalardan bir diğeridir. Araç sigortası yaptıracağınız şirketi iyi seçmeli ve onlarla araç sigortası hakkında bilgili bir şekilde iletişim kurmalısınız. Ayrıca size sunulan teklifler, fırsatlar ve indirimler sigorta firmasına göre değişkenlik gösterebilir. Bu sebeple sigorta şirketlerinin size sundukları teklifleri birbirleri ile karşılaştırarak değerlendirmeniz, kendinize en uygun araç sigortasını seçmekte size yardımcı olacaktır.

  • Sigorta kapsamı dışında olan durumların sigortalı tarafından bilinmemesi hem sık hem de oldukça tehlikeli hatalardan biridir.

Araç sigorta kapsamı dışında olan durumlar araç sigortası yaptırmak isteyen araç sahipleri tarafından mutlaka bilinmelidir. Aksi halde sigortalı, sigorta kapsamı dışında olan durumları kazadan sonra öğrenir ve bu durumun araç sahibine etkisi maddi ve manevi olarak büyük olur.

  • İkinci el araba almış bazı araç sahipleri, aracın eski sahibinin yaptırdığı araç sigortasının yeterli ve geçerli olduğunu zannedebilir.

Satın alınan ikinci el arabanın daha önceki sahibinin araç sigortası yaptırmış olmasının yeterli olduğuna inanmak en büyük hatalardan biridir. İkinci el araba alırken, alınan aracın sahibi araç sigortası yaptırmış ise bu sigorta satış sonrasında on beş gün daha geçerli olur. On beş günün ardından yeni araç sahibinin araç sigortası yaptırması gerekir.

Araç sigortası yaptırmadan önce dikkat etmeniz gerekenleri bildiğiniz sürece hata yapma ihtimaliniz de düşecektir. Bilinçli bir şekilde ilerlediğinizde araç sigortası yaptırmak çok daha kolay hale gelir. ÖzserNeo size bu konuda çeşitli araç sigortası teklifleri sunarak yardımcı olur. Dilerseniz sayfada yer alan araç sigortası tekliflerini hemen değerlendirebilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: