Turgut Özal Mh. E-5 Karayolu Üzeri Otoport AVM 68. Sk No: 46/220 K:7 Haramidere / Esenyurt İSTANBUL

Ehliyet Randevusu Nasıl Alınır?

08.10.2020
1.021
Ehliyet Randevusu Nasıl Alınır?

Sınavlar sonuçlandı ve ehliyet almaya hak kazandınız. Şimdi sıra ehliyetinize kavuşmakta… Ehliyet alabilmeniz ilk olarak randevu almalısınız. Yazımızda size aşamalı şekilde ehliyetinizi nasıl alacağınızı anlatacağız.

Ehliyet İçin Öncelikle Sürücü Sertifikası

Ehliyet sınavlarının 2. aşaması olan direksiyon sınavını başarıyla geçtikten sonra eğitim aldığınız sürücü kursu tarafından sizin adınıza ‘’Sürücü Sertifikası’’ düzenlenmektedir. Sertifikanız Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından onaylanmaktadır. Sürücü sertifikası, ehliyet için gerekli olan belgeler arasında bulunmaktadır. Bu yüzden ehliyet randevusu almadan önce belgenizin elinizde olması sizin için avantaj olacaktır.

Ehliyet Randevusu İçin Hazırsınız

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne ait https://randevu.nvi.gov.tr/ sitesi üzerinden online olarak randevunuzu oluşturabilirsiniz. Ayrıca telefon ile Alo 199’u arayarak da randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Ehliyet Randevusu İçin Gerekli Belgeler

Randevuya giderken yanınızda bulundurmanız gereken bazı belgeler mevcuttur. Eğer belgeleriniz yanınızda değilse randevu işleminiz olumlu sonuçlanmaz. Gerekli olan belgeler;

  1. Nüfus cüzdanı,
  2. Sürücü sertifikası,
  3. Sürücü kursu dosyası (kurs tarafından size teslim edilmeli),
  4. Sağlık raporu,
  5. 2 adet biyometrik fotoğraf,
  6. Ehliyet harcının ödendiğine dair dekont,
  7. Eğer ehliyet yenileme işlemi için başvuru yaptıysanız eski ehliyet,

Randevu Sonrası Ehliyetin Ulaşma Süresi

Randevunuz tamamlanıp belgeleriniz teslim edildikten sonra ehliyetiniz 15 gün içerisinde tarafınıza ulaştırılmaktadır. Ehliyetiniz gelene kadar ise araç kullanabilmeniz için 15 gün süreli geçici bir ehliyet verilmektedir.

Ehliyet Randevusu Sorgulama

Ehliyet randevunuzu kontrol etmek isterseniz ‘’Randevu Sorgulama’’ yapabilirsiniz. Bunun için https://randevu.nvi.gov.tr/appointment/index adresi üzerinden gerekli bilgileri girmeniz yeterlidir.

Ehliyet Randevusu İptali

Randevunuzu iptal etmek isterseniz eğer randevunuzu oluşturduğunuz site üzerinden iptal işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca yine Alo 199’dan da iptal işlemleri yapılmaktadır.

Yola Çıkmadan Önce Bunları Yapmayı Unutmayın!

  1. Araç koltuk ayarlarınızı kontrol edin.
  2. Kemerinizi takın.
  3. Aynalarınızı kontrol edin.

İyi Yolculuklar!

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: