Turgut Özal Mh. E-5 Karayolu Üzeri Otoport AVM 68. Sk No: 46/220 K:7 Haramidere / Esenyurt İSTANBUL

Tarsim Sigortası (Tarım ve Hayvancılık)

04.01.2019
2.212
Yazar: Özgecan Aygül
Tarsim Sigortası (Tarım ve Hayvancılık)

TARSİM SİGORTASI

Ülkemizin her açıdan toprak zengini olduğu biliniyor. Belki de en iyi yaptığımız işlerden biri;  “Tarım ve Hayvancılık”.

Bir ülkenin en büyük geçim kaynağıdır zaten bu iş.

Bugün soframızdan eksik etmediğimiz sütü, yumurtayı, yoğurdu, peyniri, zeytini, yağı, makarnayı, bulguru gibi temel gıda ihtiyacımızı bu faaliyetten elde ediyoruz. Özetle; “Ekmek ve Aş” kaynağımız toprak ve hayvanlardır…

Doğa var oldukça insan var olacaktır. Bunu göz ardı etmek mümkün değil.

“Ormanda yürüyüş yaparken dalından kopardığımız böğürtlenin tadını, markette dondurulmuş gıda dolabındaki böğürtlende bulamayız…”

Sosyokültürel olarak insanların çoğu  kentleşmiş olsalar da Anadolu’da hala ehiller var.

Modern hayatın etkilerinde kalarak diğer sektörler daha baskın gelmiş ve tarım ve hayvancılık ile insanların arasına mesafe girmiştir. Devam eden süreçte sektör daralmaya gitmiş alım gücü sıkıntıları başlamış ve maddi kayıplar yaşanmıştır. Tam pes ettik derken devlet maddi anlamda birçok destek ve teşvik anlaşmaları yapmıştır.

Can damarı diyebileceğimiz babadan kalma bu mesleğimizi icra etmemize ne ekonomik ne jeolojik bir engel kalmadı. Anadolu’nun artık her yerinde istihdam da artmış oldu, yatırımcılar için de büyük bir gelir kaynağı olmuş oldu.

Peki; Devlet teşviki verdi, tüm sistemi kurduk ve memleket topraklarına yerleştik diyelim;

“Her şey tamam, işe başladık ve meyveleri toplayacağız. Sabırla beklerken daha dalından bir mahsul bile alamamışken sel yaşadık hem de fırtınayla! “ Bu bir örnek ama unutmayalım risk her zaman var ve benzer hadiseler her yıl yaşanıyor.  TARSİM sigortalarının en büyük özelliklerinden bir diğeri de maliyetsiz oluşudur. Primin sadece %50’sini sigortalı ödüyor. Uzun vade yatırımı olan bu iş için TARSIM her yıl milyonlarca hasar ödemektedir. Devlet ve sigorta şirketleri is birliği ile işletmelerin tüm teminat ihtiyacı karşılanıyor.

TARSIM’de;

  • Hayvan sigortaları (Büyükbaş, küçükbaş, kümes hayvanları: Ölüm, ek hastalıklar.)
  • Arıcılık (Arı kovanları)  (Vahşi hayvan saldırısı, Yangın, Dolu, sel-su, heyelan, hortum, deprem, fırtına, kovan nakliyesi esnasında çarpma, çarpışma, devrilme, yanma vs..)
  • Bitkisel sigortalar konusu olan; (Ağaç ürünleri, bağ ürünleri, seralar ve tüm bitkisel mahsulleri: Yangın, Dolu, sel-su, heyelan, hortum, deprem, fırtına. )
  • (Kafes ve Ağlar) Su ürünleri hayat sigortası:  Hastalıklar ve diğer riskler.

Tüm bunların yanında ek teminatlarda verilebiliyor.

Bitkisel ürünler için ÇKS yani çifti kayıt sistemine,

Hayvanlar için TURKVET’e belirlenen şartlar ile kayıt yaptırılması gerekmektedir.

 

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: