Turgut Özal Mh. E-5 Karayolu Üzeri Otoport AVM 68. Sk No: 46/220 K:7 Haramidere / Esenyurt İSTANBUL

Engelli Raporu ile Araç Alımı

01.12.2020
2.943
Engelli Raporu ile Araç Alımı

Engelli kişiler Özel Tüketim Vergisi’nden (ÖTV) muaf olarak araç sahibi olabilmektedir. Hayatlarını kolaylaştırmak için düzenlenen indirimler sayesinde daha rahat hareket edebilmeleri ve zorlanmamaları amaçlanmaktadır. Engel oranları vergi muafiyetinde  %40 üzeri ve %90 üzeri olarak 2 farklı kategoride incelenmektedir. %40 engele sahip olanlar kendilerine göre ayarlanmış araçları kullanabilirken %90 engele sahiplerin ise aileleri bu muafiyetten yararlanabilmektedir.

%40 Engelli Raporu ile Araç Alımı

%40 ve üzeri engellilik durumu ile araç sahibi olmak isteyenlerin öncelikle durumları için engelli raporu almak zorundadırlar. Bu raporda bireyin özel engel aracını kullanmasına engel bir durumun olmadığı belirtilmelidir.  Ayrıca kişinin H sınıfı sürücü belgesine sahip olması gerekmektedir. Ehliyet sınavları özel araçlar ile gerçekleşmektedir.

Kişinin kullanacağı araçlar engeline göre özel aksamlar yapılarak düzenlenir. Ayrıca bu aracı rapor sahibinin haricinde kimse kullanamamaktadır.

%90 Engelli Raporu ile Araç Alımı

%90 ve üzeri engelli olanların ise belgelerinde özel engelli aracı kullanmalarına bir engel yoksa yine aynı %40 engelli gibi H sınıfı ehliyet ile kendilerine göre düzenlenmiş araçlarını kullanabilirler. Fakat kişinin engeli araç kullanmaya müsait değilse engellinin 1. dereceden 3. dereceye kadar olan yakınları tarafından alınabilir.

Engel oranı %90 ve üzeri olan kişiler için bilgiler;

  1. Eğer engelli birey 18 yaşının altındaysa anne ve babasına vereceği muvafakatname ile araç satın alma işlemleri gerçekleştirilir.
  2. Kişi 18 yaşının üzerinde ve zihinsel bir engeli yoksa kendi adına işlem gerçekleştirebilir.
  3. Kişi 18 yaşının üzerinde ise ve zihinsel engeli varsa adına vasi karası alınmış olmalıdır. Kararda muhakkak araç alımına ait kullanmak üzere ibaresi olmalıdır.
  4. 18 yaşında altına olan kişilerde eğer anne ve baba ayrıysa vekalet kimin üzerindeyse işlemi o yapabilir.

1 Ocak 2020’den bu yana ÖTV ve diğer vergiler dahil olarak araç bedelinin 303.200 TL’yi aşmamış olması gerekmektedir.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: