Turgut Özal Mh. E-5 Karayolu Üzeri Otoport AVM 68. Sk No: 46/220 K:7 Haramidere / Esenyurt İSTANBUL

Genel Müdürümüz Ramazan ÜLGER’den Sigorta Haftasına Özel Yazı!

15.10.2020
1.427
Genel Müdürümüz Ramazan ÜLGER’den Sigorta Haftasına Özel Yazı!

Ülkemizde her yıl mayıs ayında sigorta bilincini arttırmak amacıyla çeşitli etkinliklerle kutlanan sigorta haftası bu yıl pandemi nedeniyle 12-18 Ekim haftasında kutlanmaktadır. Sigortanın hayatımızdaki yerini ve neden bu kadar önemli olduğunun analizini yaparsak, sigorta bilincini artırmak için kutlanan sigorta haftasının değeri daha iyi anlaşılacaktır.

Günümüz serbest piyasa ekonomisi ve toplu yaşamın oluşturduğu sosyal hayatımızda can, mal ve sorumluluk sigortaları gerçek ve tüzel kişilerin hayatının ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Kişi ve kuruluşların çeşitli nedenlerle yaşadıkları can, mal ve bedeni kayıplarının tazmini sisteminin iyi kurgulandığı, işletildiği ve bu sisteme katılımın yüksek olduğu ülkelerde yaşanan kayıpların tazmini bir lütuf değil ticari bir sözleşme ile sağlanan bir hak olarak işlenmektedir.

Bu hakkın işlemesi için devletler yasalar ile bir kısım sigortaların yaptırılmasını zorunlu hale getirmektedir. Zorunlu hale getirilen bu sigortalar ekonomik hayatın aksamadan sürdürülmesinde ve toplumsal barışın sağlanmasında önemli katkı sağlamaktadır.

Zorunlu sigortalar ağırlıklı olarak üçüncü şahısların can ve malına verilen zararların tazmini amacıyla getirilmektedir.  Bunu örneklendirecek olursak en yoğun olan ve tüm motorlu kara taşıtların trafiğe çıkabilmek için yaptırmak zorunda olduğu Zorunlu Mali Sorumluluk (Trafik) Sigortası iyi bir örnektir. Her yıl yüzbinlerce trafik kazasının olduğu, binlerce kişinin kaza sonucu hayatını kaybettiği veya sakat kaldığı, on binlerce kişinin yaralandığı, milyarlarca liralık maddi zararın oluştuğu bir gerçektir. Bu gerçeğin maddi kayıplarını karşılayan bir sigorta sistemin olmadığını düşünürsek yaşanacak kaos ve sosyal sorunların büyüklüğünü tahmin etmek zor değildir.

Zorunlu sigortaların konusu olmayan ama çok yoğun olarak yaşanan yüzlerce riskin (yangın, sel, fırtına, dolu, don, kaza, hastalık, sakatlık, ölüm gibi) kayıplarının isteğe bağlı sigortalar vasıtasıyla giderilmesi mümkündür. Sigorta bilincinin geliştiği ülkelerde bu risklerden doğan kayıplar isteğe bağlı sigortalar ile karşılanmaktadır. Bizim ülkemizde de sigortanın toplumun tüm kesiminde yaygınlaşması halinde yaşanılan kayıpların sigortadan karşılanmasını sağlayacaktır. Bu sayede kişi ve kurumlar başkalarının yardımına muhtaç hale düşmeyeceklerdir.

Yaşamakta olduğumuz pandemi bana bir şey olmaz düşüncesinin ne kadar yanlış olduğunu ortaya koymuştur. Sigorta şirketlerinin teminat dışı olan salgın hastalıkları teminat altına almaları da sigorta sistemine güveni artırmış, sağlık sigortalarında farkındalığı ve talebi artırmıştır.

Sağlıklı günler dilerim.

Saygılarımla

Ramazan Ülger

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: