Turgut Özal Mh. E-5 Karayolu Üzeri Otoport AVM 68. Sk No: 46/220 K:7 Haramidere / Esenyurt İSTANBUL

Yangın Sigortalarında Enflasyon Koruma Klozu

07.02.2019
6.533
Yazar: Özgecan AYGÜL
Yangın Sigortalarında Enflasyon Koruma Klozu

YANGIN SİGORTALARINDA ENFLASYON KORUMA KLOZU

İş yeri poliçelerini satın alırken makine, emtia, demirbaş, bina, dekorasyon gibi değerlerin karşısına belirlenen bedelleri yazarız. Olası hasarda bu bedel üzerinden hasar ödemesi hesaplanır. Poliçeler düzenlenirken bedeller çok yüksek değil ise sigorta ettiren/ sigortalı beyanı esas alınır. Değerler yüksek olduğunda kıymet takdiri analizleri yapılır.

Sigortanın yaptırmamızın amacı riski devretmemizdir. Riski daima ani ve beklenmedik durumlarda ararız. Bu ani ve beklenmedik olaylarda beklediğimiz hep yangın, deprem, sel-su, hırsızlık, kazalar gibi durumlardır. Olasılıkta bu risklerin istatistikleri hemen hemen birbirine yakındır. “Bir yıl içerisinde başımıza gelebilecek riskler” deriz… Aslında her üç çeyrekte bir karşılaştığımız bir risk var;

“EKONOMİK RİSK”

Ekonomik riskleri oluşturan unsurlar; sosyal, politik, alt yapı, çevre, kültürel nedenler olarak sıralanabilir.

Bu riskten en çok işletmeler etkileniyor. Etkilenen işletmelerin çektiği ekonomik sancı doğrudan doğruya piyasaya yansıyor.

Bu durum adeta bir kısır döngü gibi.  Bunun önüne anında geçemeyiz belki hatta geçmesini oturup beklemek de anlamsız ama riskinden kendimizi koruyabiliriz.

Belirlenen bedellerin yıl içerisinde ekonomik dalgalanmalardan etkileneceğini biliriz fakat en yüksek bedel ne kadara kadar ulaşır bilemeyiz.

Ekonomik riskler için poliçelerde “ENFLASYON KORUMA”  klozu da alınmalıdır.

“Güncel verilerde TUFE: 1.06 iken GIDA da 6,93 artış ile zirve bir oran görülmektedir. Aynı şekilde üretici için açıklanan oran şuan 0,45 civarındadır.

Hal böyleyken poliçede yazılan bedellerimizin değerleri de paralel olarak düşüşe geçecektir. “

Enflasyon koruma; sigorta bedellerini enflasyona karşı korumak için verilir. Oran; bir önceki yılın enflasyon oranı baz alınarak olası enflasyon durumunda bedelleri korumaya alır.  Hasar gerçekleştiği anda belirlenen yıllık artış oranında hasar ödemesi doğru bedelde hesaplanır. Eksik sigorta uygulamasına maruz kalmamış oluruz.

2019 yılında düzenlenen poliçelerde verilen enflasyon koruma oranın en az %15 olmalıdır ki bizim önerimiz %20’dir.

Enflasyon koruma klozu hasar sonrası yaşanabilecek anlaşmazlıklarında önüne geçecektir. Primde karlı olmak için hala birçok sigortalı ve sigortacı enflasyon oranını sıfırlamakta veya oranı düşürmektedir. Zaten primi çok etkilemediğinden primi kara geçirmek için vaz geçilecek bir kloz olmamalıdır.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: