Turgut Özal Mh. E-5 Karayolu Üzeri Otoport AVM 68. Sk No: 46/220 K:7 Haramidere / Esenyurt İSTANBUL

Hangi Riskli Hastalıklar için Sigorta Yapılır?

21.03.2024
434
Hangi Riskli Hastalıklar için Sigorta Yapılır?

Sigortalar aklınıza gelebilecek çoğu şey için yapılabilir. Üstelik yalnızca maddi değeri olan arabalara veya evlere değil sizler için manevi değeri yüksek olan değerler için de sigorta yapılır. Faydaları saymakla bitmeyecek olan sigorta türleri arasından en çok tercih edileni sağlık sigortasıdır. Herhangi bir sağlık problemi yaşandığında hastaneye gitmek kaçınılmaz olur. Üstelik bu hastane ziyaretleri kimi zaman bünyesinde ameliyatları da barındırır. Oldukça maliyetli olan bu ameliyatları yalnızca kendi bütçenizden karşılamak oldukça yıpratıcı olabilir. Bu sebeple devlet sağlığın riskte olduğu durumlarda bireylere destek olup ameliyat veya muayene masraflarının bir kısmını üstlenir. Her ne kadar çoğu durumu karşılasa da bazı istisnai durumlarda sigorta karşılama yapmayabilir. Bu durumlara riskli hastalıkların bazıları da dahil olur. Ölüm veya herhangi olağan dışı bir durumda devlet sorumluluk almayı tercih etmemekte ve riskli gördüğü hastalık gruplarına sigorta ödemesi yapmamaktadır. Fakat bazı riskli hastalıklar sigorta kapsamına girmektedir. Bu sebeple sigorta yaptırmanız size oldukça fayda sağlayacaktır.

Sigorta Kapsamına Giren Riskli Hastalıklar Hangileri?

Sigortalama işlemi çoğu durumda devlet tarafından karşılanır. Özellikle bahsetmek gerekirse, sağlık sigortalarında pek çok hastalık için devlet sorumluluk üstlenir ve bireylere ödeme yapar. Bu ödemeler ameliyatlar için de muayeneler için de kullanılabilir. Tabii ki bazı durumlar sigorta kapsamına girmez. Kapsama girmeyen hastane işlemlerinden bazıları estetik operasyon tarzı isteğe bağlı olarak gerçekleştirilen ameliyatlardır. Bir diğeri ise devlet tarafından riskli görülen hastalıklardır. Devletin sigortasını karşıladığı hastalıkları sıralamak gerekirse;

 1. Amiyortrofik Lateral Skleroz (ALS),
 2. Aort Ameliyatı,
 3. Aplastik Anemi,
 4. Beyin Anevrizması Ameliyatı,
 5. Böbrek Yetmezliği (Son Dönem),
 6. Büyük Yanıklar,
 7. İnme,
 8. Felç,
 9. Kalp Kapakçığı Değişim Ameliyatı,
 10. Kalp Krizi (Miyokard Enfarktüsü),
 11. Kanser,
 12. Kol Kaybı,
 13. Bacak Kaybı,
 14. Koma,
 15. Koroner Arter By-Pass Ameliyatı,
 16. Körlük,
 17. Majör Organ Nakli,
 18. Multiple Skleroz (MS) Hastalıkları

olarak sıralanabilir. Bu maddelerde yazılan hastalıklardan herhangi birine sahip olan bireylerin hastane masrafları devlet tarafından karşılanır. Sigorta kapsamına giren yaş skalası ise 18-25 yaş arasıdır.

Sağlık Sigortası Yaptırmak Neden Gereklidir?

Sağlık herkes için önemlidir ve herkes sağlığını daima korumak ister. Çeşitli hastalıklar ve sağlık problemlerinin önüne geçilemediğinde yapılan ilk şey hastaneye gitmektir. Bu durumda kişilerde riskli hastalıklar tespit edilebilir ve farklı tedavi yöntemlerine başvurulması gerekebilir. Bu yüzden hastaların ödemesi gereken çeşitli masraflar çıkar ve bu masraflar yüksek meblağlara tekabül edebilir. Sağlık sigortası yaptırdığınızda devlet bu yüksek meblağların bir kısmını karşılayarak sizlere kolaylık sağlamaktadır. Yalnızca şahsınıza değil ailenin tüm fertlerine yıllık olarak sağlık sigortası yaptırmanız mümkündür. Üstelik sağlık sigortalarının sizlere sağladığı pek çok fayda vardır. Örnek vermek gerekirse; sağlık sigortaları sayesinde uygun olduğunu düşündüğünüz pek çok hastanede istediğiniz doktora özgürce görünme hakkına sahip olursunuz, oldukça yüksek bütçeli tedavi masraflarını çok az bir miktar ödeyerek karşılayabilirsiniz, poliçenizin şartlarına bağlı olarak sigorta kapsamında dünyanın herhangi bir yerinde tedavi olabilirsiniz, yalnızca kendinizi değil ailenizin sağlığını da korumuş olursunuz ve ödemekte zorlandığınız pek çok sağlık hizmetine sağlık sigortanız sayesinde kolayca ulaşabilirsiniz.

Özel Sağlık Sigortası Hakkında

Bireyler her zaman özel olarak muamele görmek isterler. Bu istek oldukça doğaldır. Eğer özel bir hastanede ameliyat olmak isterseniz ödeyeceğiniz miktar devlet hastanedekilerine kıyasla daha maliyetli olacaktır. Durum sigortalar bazında değerlendirilecek olursa genel sağlık sigortalarının yanı sıra özel sağlık sigortaları da mevcuttur. Bu sigortalar kişiye özel olarak senelik yapılır. Tıpkı genel sağlık sigortaları gibi. Ek olarak genel sağlık sigortalarına göre pek çok avantajı da vardır. Öte yandan her ne kadar ödemesi diğer sigorta türüne oranla daha maliyetli olsa da özel sağlık sigortasının da karşılamadığı bazı ameliyat ve muayeneler mevcuttur. Bunlara örnek olarak göz çizdirme ameliyatları veya birtakım estetik operasyonları verilebilir.

Özel sağlık sigortası ve genel sağlık sigortası arasından bazı farklar bulunur ve aynı zamanda avantajlar da değişiklik gösterir. Bu fark ve avantajları göz önünde bulundurarak karar verme aşamasını daha kolay hale getirebilirsiniz. Öncelikle, özel sağlık sigortası eczane masrafları dahil hastane kapsamına giren pek çok şeyi karşılar. Bu hizmetlere; yatarak tedaviler, yoğun bakımlar, kemoterapiler, radyoterapiler, fizik tedaviler, diyalizler, evde bakım, yurt dışında yatarak tedavi ve ayakta tedaviler dahildir. 14 aylık bebeklerden 64 yaşını doldurmuş bireylere kadar herkes özel sağlık sigortası yaptırabilir. Fiyatlandırmasına gelince ise pek çok etken göz önünde bulundurularak kişiye özel bir hesaplama sistemi mevcuttur. Yaşınız, cinsiyetiniz, daha önce geçirdiğiniz ağır bir rahatsızlık olup olmaması hatta sigorta şirketinin geçen yıl yaptığı ödemeler bile özel sağlık sigortasındaki fiyatlandırmayı etkileyen unsurlardandır. Giderlerinizin hepsini ya da bir kısmını karşılaması durumlarında da fiyatlandırmada değişiklikler meydana gelmektedir.

Özel sağlık sigortasının karşılamadığı ekstra durumlara estetikler dışında bazı rahatsızlıklar da dahildir. Örneğin; doğuştan sahip olunan rahatsızlıklar (astım, şeker gibi), poliçe yaptırılmadan önce teşhisi konulmuş rahatsızlıklar (kanser, fıtık vb.), burun kemiği ameliyatları, estetik ameliyatlarının hepsi, intihar girişimlerinde başa gelen zararlar, kişinin kasten girdiği tehlikeli durumlar, uyuşturucu ve benzeri madde kullanımından ötürü başa gelen zararlar ve suç işleme esnasında meydana gelen zararlarda özel sağlık sigortaları herhangi bir ödeme yapmamaktadır. Özel sağlık sigortaları, genel sağlık sigortalarına kıyasla pek çok rahatsızlıkta dahi ödeme yapmaktadır. Özel sağlık sigortalarının avantajları göz önünde bulundurarak değerlendirme yapmanız daha uygun olacaktır.

Riskli hastalıklar konusunda erkenden önlem almak isteyebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken riskli hastalıklar sigortası tekliflerinden yararlanarak kendiniz ve isteğe bağlı olarak aileniz için de güvence oluşturmaktır. Bu sigorta için ÖzserNeo’dan teklif alabilir ve ilgili sigorta hizmetine hemen ulaşabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: