Turgut Özal Mh. E-5 Karayolu Üzeri Otoport AVM 68. Sk No: 46/220 K:7 Haramidere / Esenyurt İSTANBUL

İkinci El Araç Garanti Sigortası

15.08.2019
2.829
Yazar: Özge KAYA
İkinci El Araç Garanti Sigortası

SATTIĞINIZ İKİNCİ EL ARACA NE KADAR KEFİL SİNİZ ?

Ülkemizde, ikinci el motorlu araç pazarında her yıl ortalama 7 milyon  araç satışı yapılmaktadır. Bu pazarda, gerek alıcı, gerekse satıcıyı koruma altına almak, üzere, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı 13/02/2018 tarih ve 30331 sayılı Resmi gazetede belirtilen şartlara uyan, araç  ticareti veya ticari amaç güdülmeksizin gerçek/tüzel kişiler arasında satışı yapılacak üretici ve ithalatçı garantisi sona ermiş otomobillere yönelik, sigorta şirketleri aracılığıyla, ‘’ İkinci El Araç Garanti Sigortası ‘’  sigorta teminatı oluşturulmuştur.

Satıştan hemen önce, Türk Standartları Enstitüsü (TSE) hizmet yeterlilik belgesi bulunan servislerden ve/veya sigorta şirketinin belirlediği  servislerden araç için ekspertiz raporu alınarak, bir kopyası alıcıya verilmektedir. Ekspertiz raporunda aracın özellikleri, arıza ve hasar durumu ile kilometre bilgileri eksiksiz yer almaktadır. Satış tarihinden itibaren 3 ay  boyunca ve mevcut satış gününde ki kilometresine ek olarak +5 bin kilometre sürüşe kadar aşağıda bahsi geçen olası bir arıza durumunda yeni satın aldığınız aracı teminat altına alır.Ancak, İkinci el araçta dış etkenler , aşınma, yıpranma, normal eskime, hatalı kullanma, ihmal kaynaklı meydana gelebilecek arızalar teminat dışıdır.

İkinci El Garanti Sigortası poliçesi düzenlenebilecek otomobiller!

  • Türkiye’de kayıtlı ve ruhsatlı motorlu taşıtlar
  • Hususi amaçla kullanılan binek otomobiller
  • Modeli 8 yaş ve daha küçük, kilometresi ise 160.000  altında olan otomobiller
  • Benzinli, dizel, hibrit (melez) veya gazlı olarak imal edilmiş otomobiller
  • Üretici veya ithalatçı garantisi devam etmeyen ikinci el otomobiller

Teminat Kapsamında Olan Arızalar;

  • Motor, Şanzıman
  • Tork konvertörü
  • Diferansiyel
  • Elektrik-elektronik  aksamlar

Ek Hizmet Olanakları;

Ayrıca, bazı sigorta şirketleri asistans hizmeti kapsamında, aracın arızalanması durumunda çekici hizmeti ve tamir süresince ücretsiz ikame araç hizmeti vererek ek avantajlar da sağlamaktadır.

2. El Garantinin Satıcı Açısından Avantajları Nelerdir?

Satıcılar için:  Oto ekspertizinin önceden yapılmış olması aracın satışa anında hazır bir şekilde, olmasını sağlar. Galerinizde olan aracın satış bedelinin doğru tespit edilmesinin, zaman açısından daha hızlı satılmasına ek olarak, müşterilerinize karşı tüketici sadakati sağlar.

2. El Garantinin Alıcı Açısından Avantajları Nelerdir?

Alıcılar için: satın alma aşamasında kolay karar verilmesine etki ederek, tıpkı sıfır araç gibi garantide olduğunu bilmek, alıcının araca karşı güvenini sağlar.

Hasarı bize bırakın, siz yarına bakın.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: