Turgut Özal Mh. E-5 Karayolu Üzeri Otoport AVM 68. Sk No: 46/220 K:7 Haramidere / Esenyurt İSTANBUL

Site Ortak Alan Sigortası

13.07.2022
963
Site Ortak Alan Sigortası

Siteler ve apartman kompleksleri gibi toplu yaşam mesken alanları da konut sigortaları gibi sigorta seçeneklerine sahiptir. Toplu yaşam alanları için güvence sağlayan site ortak alan sigortasını yazımızda inceleyeceğiz.

2021 yılı verilerine göre Türkiye’nin %93,2’si il ve ilçelerde yaşamaktadır. Bu veri bize gösteriyor ki nüfusun neredeyse tamamı büyük yerleşim bölgelerinde ikamet etmekte. Ülke nüfusunu göz önünde bulundurduğumuzda ise Türkiye’nin diğer kentlere oranla daha küçük sayılabilecek kentleri dahi Avrupa’da büyük bir kentin nüfusuna ev sahipliği yapmakta. Gerek nüfus değerleri gerek kentte yaşam oranına bakıldığında Türkiye’nin neredeyse tamamının şehirde yaşadığını söyleyebiliriz.

Tüm kentlerimizde şehir planlama ve mimari yönelim her yıl değişmekte. Bundan 30 yıl önce şehirlerde daha çok mahalle yapılaşmaları görürken, günümüzde daha çok siteleşme görmekteyiz. Özellikle son yıllarda devlet destekli inşa edilen ve projelendirmeleri devam eden TOKİ konutları da bu şehir içi siteleşme yapısının en net örneklerinden biri olmakta. Nüfusun hızla artması ve yerleşim alanlarının azalması sebebiyle dikey yapılaşmanın tüm dünyada arttığı günümüzde, Türkiye’nin tüm kentlerinde de site alanlarının ve site hayatının yükselişe geçtiğini rahatça gözlemleyebiliriz.

Site alanlarında hane sahipleri site içi düzenleme, bakım ve onarım çalışmalarını site yönetimine bırakmaktadır. Zorunlu deprem sigortası ve konut sigortası gibi yalnızca yaşanılan haneyi sigortalatarak hane içinde yaşanacak riskler karşısında konut sahipleri kendilerini güvenceye almaktadır. Hane dışında fakat site içinde olan yaşam alanlarında yaşanabilecek olan riskler karşısında ise çoğunlukla herhangi bir sigorta yaptırılmamaktadır. Fakat site ve bina ortak alanlarında yaşanabilecek olan tüm riskli ve tehlikeli durumlar direkt daire sahiplerini de etkilemektedir. Bina ortak alanında çıkacak bir yangın, site ortak alanında gerçekleşecek bir hırsızlık direkt veya dolaylı olarak site sakinlerini de etkilemektedir. Site ve bina ortak alanlarında oluşabilecek tüm maddi zararların da konut sahiplerinden toplandığını unutmamak gerekir.

Site Ortak Alan Sigortası Nereleri Kapsar?

Site ve bina ortak kullanım alanlarında bulunan demirbaşlar, elektronik cihazlar, makine tesisatları, reklam panoları, asansör, kapalı garaj, kalorifer dairesi, istinat ve bahçe duvarları, yüzme ve süs havuzları, güneş enerjisi panelleri ve daha nice ortak kullanılan yer ve eşya konut sigortalarının dışında tutularak tüm risk faktörlerine açıktır. Bu alanlarda gerçekleşecek herhangi bir doğal afet, hırsızlık, sistem arızası vb. tüm site sakinlerini etkilemektedir.

Site Ortak Alan Sigortası Hangi Durumları Kapsar?

Tüm bu alanlarda gerçekleşecek olan yangın, deprem, hırsızlık, su baskını, dolu yağışı sebebiyle gerçekleşen zararlar, asansör kopması, kalorifer dairesi teminatı, yakıt sızması, yer kayması gibi teminata site ihtiyaçlarına göre ekletilebilecek durumlara karşı site ortak alan sigortası sizi korur. Hane sahipleri dışında site yönetiminin de sorumluluklarını güvence altına alarak tek bir pakette toplayan site ortak alan sigortası, kira kaybı, ferdi kaza, grev, lokavt gibi site yönetimini birebir ilgilendiren konuları kapsamaktadır. Enflasyon korumalı olarak da yaptırılabilen site ortak alan sigortasının poliçe süresince tüm teminatlarının hasar bedelleri gün esaslı olarak enflasyona göre de hesaplanabilmek.

Ortak yaşam alanlarımızda kendi yaşadığımız hanenin konut sigortasını ve DASK sigortasını yaptırmak bazen yeterli olmayabiliyor. Site ve bina içerisinde yaşanabilecek kaza, afet ve diğer talihsiz durumların konutları da etkileyeceğini düşünmeliyiz. Sizler de en kısa zamanda Site Ortak Alan Sigortasını ÖzserNeo Sigorta güvencesiyle yaptırın, yalnızca dairenizde değil tüm yaşam alanınızda güvenle oturun.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: