Turgut Özal Mh. E-5 Karayolu Üzeri Otoport AVM 68. Sk No: 46/220 K:7 Haramidere / Esenyurt İSTANBUL

Sağlık Sigortalarında Geçiş İşlemleri

20.03.2019
2.368
Yazar: Selime BULUTER
Sağlık Sigortalarında Geçiş İşlemleri

Sağlık Sigortaları sigortalıların  özel sağlık kurumlarındaki sağlık giderlerinin karşılanması için yapılmaktadır. Sigortalılar Sağlık sigortaları olduğunda sağlık bakımından kendilerini güvende hissetmektedirler. Bu nedenle  ilk defa sağlık sigortası yaptıracak olan sigortalı adayları  ihtiyacına yönelik iyi hizmet veren  ve  primi de uygun olan bir şirket seçmeye özen göstermektedir. Zamanımızda Sağlık Sigorta şirketlerinin sayısı her geçen gün  artmaktadır. Bu artışta ürün çeşitliliğini  ve verilen hizmetin kalitesini arttırmaktadır.  Bu nedenle de poliçelerin vadeleri bittiğinde  geçiş işlemleri şirket seçimleri önemli  bir süreç haline gelmiştir.

Sağlık Sigortalarının yenileme döneminde  başka şirkete geçirilmesi için pek çok neden olabilir. Hizmetten memnun kalınmamış olunabilir.  O sene içinde sigortalıların geçirdiği rahatsızlıklar yada operasyonlar  ile ilgili risk değerlendirme sonucunda muafiyet sür prim uygulanmış olabilir. Prim yüksek gelmiş olabilir vs. Önemli olan  başka bir şirkete geçiş sağlanacağı zaman kazandığı hakların ömür boyu yenileme garantisi gibi  hakların  diğer sigorta şirketine aynı şartlarda taşınmasıdır.

Sağlık Sigortalarında şirketten şirkete geçişin  sigortalı açısından faydaları da mevcuttur. Sigortalı yeni geçeceği şirketteki üründe teminat kapsamı daha geniş olabilir ek teminat ekletebilir. Sağlık sigortasını daha kullanışlı hale getirebilir. Önemli olan düşük prim değil daha geniş kapsamlı haklarının mevcut olduğu  kullanışlı bir poliçeye sahip olmaktır.

Sigortalı başka bir şirkete  geçiş  yapacağı zaman teminat karşılaştırması yapmalı. Kazandığı hakları  aynı şartlarda  geçiş yapacağı şirket alabiliyor mu? Geçiş yapacağı  şirketin sağlık sigortalarındaki  teminat kapsamı ek teminatları özel genel şartları mutlaka incelenmeli ve iyi araştırılmalıdır. En önemlisi ömür boyu yenileme garantisi var ise yeni geçiş yapacağı şirkete bu teminatın geçirilip geçirilmemesidir. Geçişe karar verildiğinde  sigortalı yeni geçeği  Şirketin  başvuru ve bilgilendirme formunu  eksiksiz doldurarak şirkete gönderilmelidir. Yasal olarak  şirketten şirkete geçiş süreci 7 iş günüdür. Geçiş geldikten sonra yeni geçtiği sigorta şirketinin risk doktorları tarafından risk değerlendirme sonuçlandıktan  sonra geçiş işlemeleri tamamlanmaktadır.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: