Turgut Özal Mh. E-5 Karayolu Üzeri Otoport AVM 68. Sk No: 46/220 K:7 Haramidere / Esenyurt İSTANBUL

İnşaat Sektörünün İnşaat Sigortaları Üzerindeki Etkisi

25.01.2019
2.236
Yazar: Merve Öztürk
İnşaat Sektörünün İnşaat Sigortaları Üzerindeki Etkisi

İnşaat Sektörünün İnşaat Sigortaları Üzerindeki Etkisi

İnşaat sektörü Ulusal öneme sahip olduğu kadar, Uluslararası da büyük öneme sahiptir.  Sanayi ve Hizmet sektörü gibi Ekonomiye göre şekillenen ve Ekonomi’ye de büyük ölçüde yön veren sektörlerin başında gelir. Fakat Ülkemizin günümüz şartları, döviz kurundaki dalgalanma, enflasyon artışları her sektörü etkilediği gibi inşaat sektörünü en fazla etkileyen unsurların başında gelmektedir.

İstatistiklere göre 2018 yılı son çeyrekte bir önceki yıla oranla % 1,1 azalmıştır. Bulunduğu yılın bir önceki ayına oranla ise % 17,1 azalmıştır. Fakat bunu genellememek gerekir. Önümüzdeki dönemlerde tekrar ivme kazanılacağı görülmektedir.  Çünkü yaşam biçimi için her alanda ihtiyaç oluşturmaktadır.

Günümüz değişen ekonomik, demografik ve sosyal yapılara ilave olarak, yeni teknolojilere uyum sağlama mevcut durumun yeniden şekillenmesine sebep olmakta; Bulunduğumuz bilgi çağında, globalleşen çağa ayak uydurmamızda da rol oynamaktadır. Bu değişimi her sektörde uygulamak gerekir.

İnşaat Sigortaları denilince ilk akla gelen konut, iş merkezi, avm inşaatı olsa da geniş yelpazaye sahip bir sektördür. Gerek Türkiye gerekse Tüm Dünya ülkeleri Ekonomisinin tabiri caizse Mihenk taşı olan inşaat sektöründe, ülkemizde 2002 hükümeti ile birlikte Kentsel dönüşüme başlanmış olup, sektörün büyümesine önemli ölçüde etki etmiş, yeni yaşam alanları oluşturmuştur. Son seçimlerde dövizdeki yükseliş firmaları büyük oranda etkilemiş olup, projelerin yarım kalmasına sebebiyet vermiştir. Keza yüksek faiz oranları da kredileri olumsuz yönde etkilemiştir. Bankacılık ve Sigortacılık sektörü bu olumsuz gelişmelerden paralel doğrultuda etkilenmiştir. Yeni yeni atılan adımlarla konut kredilerindeki düşürülen faiz oranları piyasaya hareket getirmektedir. Ocak 2019 itibariyle de inşaat sektörüne teşvik söz konusu olup, inşaat sektörüne ve doğrudan inşaat sigortalarına da canlılık kazandıracağı öngörülmektedir.

Bu bağlamda; Poliçede satın alınan, Yangın, Deprem, Hırsızlık, Sorumluluk gibi Sigorta Kapsamına bakılarak bu kadar riski tek bir poliçede toplaması göz önünde bulundurulursa, Poliçe primi odaklı düşünmemek gerekir. Sonuçta firma içinde, alıcısı içinde hayati önem taşıdığı kadar, Firmanın geleceği, güven olgusu için büyük önem taşımaktadır.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: