Turgut Özal Mh. E-5 Karayolu Üzeri Otoport AVM 68. Sk No: 46/220 K:7 Haramidere / Esenyurt İSTANBUL

Özel Sağlık Sigortalarında Risk Analiz Süreci

16.04.2019
3.276
Yazar: Selma Kaplan
Özel Sağlık Sigortalarında Risk Analiz Süreci

İhtiyaç anında satın alınamayacak sigorta türlerinden biride özel sağlık sigortalarıdır. Ne yazık ki sigortalı adayları bir rahatsızlıkla ilgili teşhis konulduğunda özel sağlık sigortası yaptırmaya karar verirler. Özel sağlık sigortaları teşhisi konmuş ya da şikâyet başlangıç tarihi poliçe başlangıç tarihinden önce ise sigorta şirketi tarafından karşılanmamaktadır. Sigorta şirketine beyan edilmeyen hastalıklar varsa ve bu hastalıklar hastaneye gittiklerinde kayıtlarda çıktığı için iyi niyet prensibinden sigortalıların poliçeleri sigorta şirketi iptal edebilir ya da yenileme dönemi geldiğinde yenilemeyebilir. Bu sebeple özel sağlık sigortasına sahip olmak istediğinizde sigorta şirketleri risk analizi yaparak  sigortalı adayının poliçeye kabul şartları değerlendirme sonucunda protokol oluştururlar.

Risk analiz süreci nasıl başlamaktadır? Sigortalı adayı ihtiyacına yönelik verilen teklifin onayını talep ettiğinde, sigortacı tarafından sigortalı adayına başvuru formu doldurtarak kişisel bilgileri ve sağlık beyanın alınmasıyla başlamaktadır. Risk değerlendirme süreci iki şekilde ilerlemektedir. Bunlardan ilki sigorta adayının başvuru formuna beyan ettiği rahatsızlıkları ve ameliyatlarına istinaden, ikincisi ise farklı sigorta şirketinde bulunan daha önceki sağlık poliçesine istinaden değerlendirme yapılmaktadır. Bu iki durum bir sigortalı adayı için aynı anda olabildiği gibi tek bir şekilde de değerlendirme yapılabilir.

Örnek vermek gerekirse; sigortacı tarafından sigorta şirketine iletilen başvuru formu dikkate alınarak sigortalı adayının beyan ettiği daha önceki sağlık poliçesindeki bilgileri ve hastane kayıtları sigorta şirketinin doktorları tarafından incelemeye alınır. Sigorta şirketi bu süreçte önceki şirkette kayıtlı olan hastane kayıtları tarafına talep eder ve değerlendirmeye alır. Sigorta şirketi bu kayıtlarda sadece sigortalının hangi hastaneye ne zaman gittiği ve hangi bölüme gittiğini görüntülediklerinden detaylar için sigortalı adayından o güne ait raporlar talep edebilir. Önceki şirket kayıtlarında sigortalının itiraz ettiği bir rahatsızlık varsa bu durumun düzeltilebilmesi için güncel rapor iletmesi gerekmektedir. Sigorta şirketi tarafından talep edilen raporlar iletilmediğinden sigorta şirketi doktoru söz konusu olan hastalıkla ilgili muafiyet veya ek prim uygulayabilir. Bir başka sigortalı adayı ise ilk defa poliçe yaptıracak ve başvuru formunda sağlık beyanına geçmişte yaşadığı rahatsızlıkları ve ameliyatları belirtti. Bu durumda da sigorta şirketi sigortalıdan bu rahatsızlıklarla ilgili güncel durumunu anlatır bir beyan veya güncel doktor raporu talep etmektedir. Vermiş olduğumuz iki ayrı örnek için tüm değerlendirmeler bittikten sonra sigorta şirketi sigortalı adayına bir protokol yazısı iletmektedir. Bu protokol yazısında sigortalıya eğer verildiyse hastalıkla ilgili muafiyet ve ek prim gibi kabul şartları sunulmaktadır. Sigortalı adayı değerlendirmenin kendi lehine olduğuna karar verdikten sonra bu protokol yazısını imzalayarak poliçesinin onayını talep edebilir. Fakat değerlendirme sonucu lehine olmaz ise itiraz edip tekrar değerlendirme yapılmasını talep edebilir.

Özel sağlık sigortalarını ve özel şartlarını çok iyi bilerek sahip olunması gerektiği gibi başvuru esnasında sağlık beyanında doğru olarak verilmesi hem sigorta şirketi hem de sigortalı için çok önemlidir. Beyan edilmeyen hastalıkla ilgili sorumluluk sigortalıya aittir,  beyan edilip değerlendirme sonucu teminat altına alınan hastalıklarla ilgili sorumluluk sigorta şirketine aittir. Bu yüzden sağlık poliçesi satın alınırken her iki taraf için ilk poliçede dürüst bir başvuru ve değerlendirme yapılır ise ilerleyen yıllarda iki taraf içinde sürprizle karşılaşılmaz.

Özel sağlık sigortalarında doğru seçim yapmak için uzmanlarımıza başvurunuz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: