Turgut Özal Mh. E-5 Karayolu Üzeri Otoport AVM 68. Sk No: 46/220 K:7 Haramidere / Esenyurt İSTANBUL

ÖZEL SAĞLIK SİGORTASI CORONA VİRÜS (COVID-19) HASTALIĞINI KARŞILAR MI?

24.03.2020
4.206
Yazar: Selma Kaplan
ÖZEL SAĞLIK SİGORTASI CORONA VİRÜS (COVID-19) HASTALIĞINI KARŞILAR MI?

COVID-19 olarak adlandırılan corona virüsü ilk olarak aralık ayında Çin’nin Wuhan kentinde ortaya çıkmıştır. Virüsün yapısını ilk çözen bilim insanı Leo Poon, bu virüsün muhtemelen bir hayvandan ortaya çıktığını ve insanlara yayıldığını belirtmiştir. COVID-19 ortaya çıkmasından kısa bir süre sonra birçok ülkede görülmeye başlanmıştır. Dünya Sağlık Örgütü tarafından 11.03.2020 tarihinde pandemi (küresel salgın) ilan edildikten ve Türkiye de ilk vakanın görülmesinden sonra herkesin merak ettiği bir soru orta çıkmıştır.

Özel sağlık sigortası Corona virüs (Covid-19) Hastalığının teşhis ve tedavi giderlerini karşılar mı?

Bu soruyla ilgili olarak sigorta şirketlerinin ortak açıklamasını şu şekilde belirtebiliriz; Corona virüs (covid-19) enfeksiyonu düşünülen hastaların tanı ve teşhisi netleştirilinceye kadar oluşacak ayakta ve/veya yatarak tedavi hizmetlerine ait sağlık giderleri sigortalıların sağlık poliçelerindeki ilgili teminat limit ve ödeme yüzdesi doğrultusunda karşılanacaktır.

Sigortalıların Türkiye sınırları dışındaki bir ülkede corona virüs (covid-19) enfeksiyonu tanısı alması ve tedavi giderlerinin oluşması durumunda yine tanı netleştirilinceye kadar oluşacak sağlık giderleri, ilgili poliçede yurtdışı teminatlarının bulunması koşuluyla, ilgili teminat limit ve ödeme yüzdesi doğrultusunda poliçeden karşılanacaktır.

Türkiye ve yurtdışında tedavi gören sigortalıların corona virüsü (covid-19) testi pozitif çıktıktan sonra oluşacak sağlık giderleri ise Sağlık Sigortası Poliçe özel şartları Teminat Dışı Kalan Haller bölümünde yer alan ‘Resmen ilan edilmiş olan salgın hastalıklar ve karantina giderleri kapsam dışıdır’ maddesine istinaden özel sağlık poliçelerinden karşılanmayacaktır.

Ayrıca Seyahat Sağlık Sigortası corona virüsü (covid-19) hastalığının teşhis ve tedavi giderlerini karşılar mı sorusu için ise şu şekilde belirtebiliriz; Seyahat Sağlık Sigortası Genel Şartları gereğince salgın hastalıklar nedeniyle meydana gelebilecek vakalar Seyahat Sağlık Sigortası poliçelerinde teminat kapsamı dışındadır.

Corona virüsü testi pozitif çıkan ya da şüphesi olan sigortalılara önerebileceğimiz Sağlık Bakanlığının belirlediği pandemi hastanelerine başvurmalarıdır. Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen hastanelerde corona virüsü testi ve tedavi giderleri ücretsizdir. Ayrıca Sağlık Bakanlığının EVDEKAL sloganıyla başlattığı her bireyin sosyal izolasyonunu sağlaması adına bizlerinde size söyleyecekleri şöyledir; Çok acil olmadığı sürece hastanelere gitmeyiniz ve yine acil durum olmadığı sürece planlı ameliyatlarınızı erteleyiniz. Farklı rahatsızlıklarınız varsa sigorta şirketlerinin online/mobil uygulamaları aracılığıyla hastaneye gitmeden doktor hizmeti alabilirsiniz. Bu hizmet ile doktorla görüşerek ön görüş alabilir ve en azından endişelerinizi giderip hastaneye gitmeden doğru yönlendirilebilirsiniz.

Sağlık Bakanlığının tedbirleri arasında 14 Gün Kuralına uymanızı ve toplum sağlımız için #EVDEKALmanızı rica eder sağlıklı günler dileriz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: