Turgut Özal Mh. E-5 Karayolu Üzeri Otoport AVM 68. Sk No: 46/220 K:7 Haramidere / Esenyurt İSTANBUL

Eşdeğer Parça Uygulaması Nedir?

13.01.2021
1.244
Eşdeğer Parça Uygulaması Nedir?

Araç sahipleri için en kötü durumlardan birisi hiç kuşkusuz araçlarının hasar görmüş olmasıdır. Kazalar her sürücünün başına sıklıkla gelebilmektedir fakat burada sürücüleri en zorlayan kısımlardan birisi servis süreleri, araç yedek parçalarıdır. Hasarlı olan ve tamiri mümkün olmayan parçaların değişimi genelde orijinal olmayan parçalarla sağlanmaktadır. Bu tarz durumların yaşanmaması için Hazine Müsteşarlığı ‘’Eşdeğer Parça’’ uygulamasını yürürlüğe dahil etti.

Eşdeğer Parça Nedir ve Detayları Nelerdir?

Hasara uğramış araçlarda tamir sırasında takılan parçalara eşdeğer parça denilmektedir. Eşdeğer parçalara orijinal değildir ama orijinaline en yakın olan performansa ve kaliteye sahip olan parçalardır. Ayrıca ikame parça olarak da ismi bilinmektedir.

Kaza yaptıysanız ve aracınız 3 yaşından küçükse, aracınızda olan parçalar öncelikli olarak orijinali ile değiştirilmektedir. Orijinal parçanın bulunamaması durumunda eşdeğer parça kullanılmaktadır. 3 yaşından eski araçlarda tam tersi ise hasar gören araçtaki parça öncelikle eşdeğer parça ile değiştirilmekte eğer eşdeğer bulunamıyorsa orijinal olan parça ile değiştirilir.

Eşdeğer Parça Uygulamasında Sigorta Nasıl İşler?

Eşdeğer parça uygulamasında sigortalı ve sigortacı arasında sorun oluşmaması için 1 Haziran 2015 tarihinde Hazine Müsteşarlığı’nın başlattığı uygulama sonucunda; Sigorta şirketlerine zorunluluk getirildi. Bu tarihten itibaren sigorta şirketleri sigortalıya eşdeğer garantisi vermek zorundadır.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: