Turgut Özal Mh. E-5 Karayolu Üzeri Otoport AVM 68. Sk No: 46/220 K:7 Haramidere / Esenyurt İSTANBUL

Bağışıklığı Güçlendiren Besinler Nelerdir?

04.11.2020
1.243
Bağışıklığı Güçlendiren Besinler Nelerdir?

Dünyada ve ülkemizde pandeminin neden olduğu Covid-19 virüsü için uzmanlardan hep bağışıklık sisteminin güçlü olmasının önemini duyuyoruz. Çünkü güçlü bir bağışıklık sistemi; soğuk algınlığı, grip, boğaz ağrısı ve yüksek ateş gibi birçok hastalığa karşı savaşmaktadır. Bağışıklık sistemimizi güçlendirmek bizim elimizde yediğimiz besinler, egzersizler güçlü bir bağışıklığın en büyük destekçisi. Şimdi size aşağıda hangi besinleri tüketmenizin sizin için faydalı olacağını açıklayacağız;

Su Tüketimini Asla İhmal Etmeyin!

Soğuyan havalar ile beraber su tüketimi de azalmaktadır. Bu çok yanlış bir yaklaşım çünkü vücudun su ihtiyacı her mevsimde aynıdır. Günde; 2 ile 2,5 litre su tüketmeyi ihmal etmeyin.

Her Gün Meyve ve Sebze Tüketin!

Meyve ve sebzeler sahip oldukları vitaminler, folik asit, antioksidanlar ve mineraller açısından oldukça zengindir. Bu sebeple günde 5 porsiyon meyve ve sebze tüketmeniz bağışıklığınızı güçlendirmek açısından oldukça önemlidir. Mevsimine göre tercih edeceğiniz meyve ve sebzelerde dikkat etmeniz gereken en önemli konu; kabuklarını mümkün oldukça soymamanızdır. Özellikle kuşburnu, yeşil biber, maydanoz, portakal, çilek ve enginar gibi besinler C vitamini açısından zenginken zeytin yağı, fındık, badem ceviz gibi besinler E vitamini açısından zengindir. Ayrıca havuç, domates, brokoli, bal kabağı da A vitamini ve beta karoten açısından oldukça önemlidir.

Yulaf Tüketiminizi Arttırın!

Beta gluken açısından zengin olan yulaf ayrıca; bağışıklık sistemini güçlendirir, kanser, mikrobik enfeksiyonlara fayda sağlar.

Doğal Antibiyotik ‘’Sarımsak’’

Uzmanların doğal antibiyotik olarak değerlendirdiği sarımsak sadece yemeklere verdiği lezzetle değil sağlık açısından da oldukça önemli bir yere sahiptir. İçerisinde yer alan allicin sayesinde antioksidandır ve birçok hastalığı engeller.

Yoğurt ve Kefirden Vazgeçmeyin!

Probiyotik etkiye sahip besinler bağırsak florasını geliştirir ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Ayrıca iltihabı önler ve antioksidandır. Yoğurt ve kefirde bolca bulunan probiyotiği günlük tüketiminizden eksik etmeyin.

Her Gün Yeşil Çay ve Zencefil Tüketin!

İdrar söktürücü etkisi bulunan yeşil çay kan şekerini dengeler ve kalbi güçlendirir. Zencefil ise B6 ve C vitamini açısından zengin, içerisinde bulunan kalsiyum, demir, potasyum ve magnezyum açısından bağışıklık dostudur.

Her Hafta 2 Defa Balık Yiyin!

Denizde yaşayan balıklar yüksek oranda Omega 3 içermektedir. Uzmanlar Omega 3’ün bağışıklık için faydalı olduğunu, kansere karşıda çok güçlü olduğunu dile getirmektedir.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: