Turgut Özal Mh. E-5 Karayolu Üzeri Otoport AVM 68. Sk No: 46/220 K:7 Haramidere / Esenyurt İSTANBUL

Site ve Apartmanlar için Ortak Alan Güvencesi Nasıl Sağlanır?

30.11.2023
297
Site ve Apartmanlar için Ortak Alan Güvencesi Nasıl Sağlanır?

Günümüz koşullarında sitelerde veya apartmanlarda oturmak müstakil evlerde oturmaya kıyasla daha fazla sorumluluk almayı gerektirir. Bunun sebebi sitelerde yalnızca kendimize karşı değil beraber yaşadığımız bireylere karşı da sorumluluklarımızın oluşudur. Örneğin; müstakil bir evde yaşarken bahçeye atacağımız bir çöp yalnızca bizi alakadar ederken, site içerisinde yapılan aynı tutum beraberinde komşularımızı da etkiler. Tabi ki bu hareket bireysel evlerin bahçelerinde de yapılmaması gereken bir harekettir.

Ek olarak; site ve apartmanlarda ortak alanlar mevcuttur. Bu ortak alanları komşularımızla beraber paylaşmak zorunda kalırız. Spor salonları, çocukların oynama alanları olan parklar, kuaförler hatta kafeler… Bütün alanlar site ve apartmanlarda ortak kullanılan alanlardır. Dolayısıyla yapacağımız herhangi olağan dışı hareket beraberinde pek çok kişiyi de etkiler. Bu alanları korumak bizim elimizdedir. Tıpkı konutlarımıza ve arabalarımıza yaptığımız sigortalar gibi bu ortak alanları da her ne kadar elimizden geldiğince korumaya çalışsak da sigortalatmak çok daha doğru bir tutum olacaktır.

Site ve Apartmanlar için Bulunan Ortak Alanları Neden Sigortalatmalıyız?

Hayatta gözümüze değerli görünen, ulaşılması güç ve kaybettiğimiz zaman bizi hem maddi hem de manevi olarak yıpratacak her türlü değerin sigortalatılması büyük bir avantaj sağlar. Bu sigortalatma mantığı yalnızca sahip olunan maddi değerler olarak düşünülmemelidir. Sağlık sigortalarının da düzenli olarak yapılması gereklidir. Yani özetle hayatta kaybetmekten korkulan her şey sigortalanmalıdır.

Konut sigortalarına dönecek olursak, eğer müstakil bir eve sahipseniz sigorta yapmanız daha kolay ve uygun bütçeli olacaktır. Çünkü yalnızca size ve ailenize ait bir eve sahipsinizdir. Öte yandan, eğer yaşadığınız yer bir apartman, site veya rezidansın herhangi bir dairesi ise hesaba katmanız gereken ortak alanlarda olacaktır. Diğer site sakinleri ile paylaşmak zorunda kaldığınız her metrekare ortak alana girer.

Örnek vermek gerekirse; binaların kolon kirişinden tutun, merdivenler, çöp odaları, çocuk parkları, kuaförlere kadar her bir nokta bu alanların içinde sayılır. Çok hassas ve özen gösterilmesi gereken bir konu olmasına rağmen ortak alanların sigortalanması ne yazık ki değersizleştiriliyor.

Sitelerde yaşayan herkes ortak alanlardan yararlanmaktadır. Her ne kadar dikkat edilse de bazen aksilikler bağımsız bir şekilde gelişebiliyor. Sel, deprem ve yangın gibi olaylar bu duruma örnek gösterilebilir. Bu sebeple ortak kullanılan alanların da en az şahsi evlerimiz kadar önemsenmesi ve sigortalanması gerekir.

Site ve Apartmanlar için Ortak Alan Güvencesi Nasıl Sağlanır? 

Öncelikle, site ve apartmanlarda bulunan ortak alanların sigortalanması zorunlu değildir. Eğer istenirse site yöneticileri tarafından yaptırılır. Fakat, ortak alanlar çok fazla kişinin kullanımına açık olduğu için bazı riskler taşır. Her ne kadar zorunlu olmasa da yaptırılması önerilir. Çok da pahalı olmamakla birlikte site yöneticileri veya iş merkezi sahiplerinin yapacağı cüzi ücretler ile gelecekte yaşanacak daha büyük boyutlu maddi kayıpları engellemek mümkündür. Bu ödemeler direkt daire başına alınabileceği gibi aylık apartman için toplanan aidatlara eklenerek de alınabilir.

Üzerine eğilinmesi gereken ve oldukça önem taşıyan site ve ortak alanları sigortasını yaptırma süreci de oldukça kolaydır. Site içinde yaşıyorsanız yalnızca oturduğunuz konutu değil site ve ortak alanları da düşünmenizde fayda var. Pek çok ortak alanı sitenin geri kalanı ile de paylaşmak zorunda olduğunuz için bu hassasiyetin üzerine düşülmesi gerekir. Doğal afetlerin ve beşeri unsurların etkisi ile meydana gelebilecek maddi kayıplar bir hayli yıpratıcı olabilir. Tüm bunları önlemek adına ortak alanları da sigortalatmak oldukça doğru bir hareket olacaktır.

Site ve Apartmanlar için Ortak Alan Güvencelerinin Faydaları Nelerdir?

Hayatta sahip olunan maddi değeri yüksek her şeyin sigortalanması gerekir. Sigortalatmak, yapılabilecek herhangi bir hataya karşın devletin bunu karşılaması anlamına gelir. Üstelik yalnız sigortalının hataları için değil, eve giren hırsız, ansızın çıkan yangın, sel felaketi gibi durumlar için de güvence ve koruma sağlar.

Pek çok kapsamı içerisinde bulunduran sigortaların bazılarının yapılması zorunlu olsa da bazıları keyfi olarak yapılır. Site ve apartmanlar için ortak alanları kapsayan sigorta da zorunlu olmayıp tamamen site yöneticisinin veya ev sahiplerinin insiyatifine kalmış sigorta türleri arasına girer. Elbette bu sigortaları yaptırmanın faydaları vardır.

Özellikle site içerisinde bir evde oturuyorsanız komşularınızla beraber kullandığınız birçok ortak alanlarınız olacaktır. Bu alanlar site içerisinde yaşayan herkesin kullanımına açık alanlardır. Dolayısıyla bu alanlara gelecek zararlar herkesi eşit şekilde etkileyecektir. Bundan dolayı site sakinleri ortak alanları oldukça aktif bir şekilde kullandığı için gelebilecek en ufak zarara karşın sigortalama yöntemini uygulamalıdır. Şayet sigortası olmayan ortak alanların maddi zararının bireylere dönüşü oldukça maliyetli olacaktır.

Site ve apartmanlarda ortak alanlar için yapılan bu sigortanın kapsamında ise; istinat duvarları, çevre ve bahçe duvarları, binaların dışında yer alan bahçeler, kaldırımlar, oyun alanları, yüzme havuzları, süs havuzları, binaların çatısında bulunan paratonerler, güneş panelleri, telefon ve doğalgaz gibi maddeler yer almaktadır.

Son olarak, ortak alanlar için sigorta fiyatlarından bahsedilirse tek ve belli bir fiyat söylemek mümkün değildir. Öncelikle ortak alanlarda meydana gelebilecek hasarlar hesaplanır. Daha sonra alan metrekareleri belirlenir ve risk oranına göre fiyatlar değişkenlik gösterebilir. Fakat her şeyden önce siteler ve apartmanlar için ortak alan sigortası yaptırmak istiyorsanız öncelikle bunun bilincinde olmanız gerekir. Site ortak alan sigortası hakkında daha detaylı bilgi almak için ÖzserNeo’yu inceleyebilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: