Turgut Özal Mh. E-5 Karayolu Üzeri Otoport AVM 68. Sk No: 46/220 K:7 Haramidere / Esenyurt İSTANBUL

İnşaat Sigortası Aslında Nedir?

23.01.2019
1.913
Yazar: Özgecan Aygül
İnşaat Sigortası Aslında Nedir?

İNŞAAT SİGORTASI ASLINDA NEDİR?

İnşaat; günümüz şartlarında barınma, ticaret, sosyal yaşam için var olan bir ihtiyaç sektörüdür. Piyasaya hareket veren, oluşturduğu hareketten kendi etkilenen bambaşka bir sektör…

Bu işte kurumsallaşmış kurumlar için de butik olan kurumlar için de risk hep aynı. Sadece boyutlar değişiyor. İhtiyaca hizmet veren bu sektörün konusu normal iş yeri sigortalarından farklıdır.

Faaliyette bir oluşum söz konusu olduğundan riski hesaplarken tamamen farklı açılara ulaşmaktayız.

Oluşum, oluşuma konu malzemeler, oluşuma destek makineler, taraflar, çalışanlar ve üçüncü kişiler.

Sadece bina inşaatı yapan kişi veya kurumlar için sigorta yapılmıyor.

Günümüzde yükleniciler, sözleşme tarafının şart koşması ile aslında farklı konular için de sigorta yapılabileceği öğreniliyor. Sözleşmede işverenin şart koşmadığı durumlarda da sigorta yaptırabilirsiniz.

Her türlü üst yapı inşaatı, dekorasyon ve tadilat işleri, kara ve demir yolları (Tünel, köprü, viyadük dahil veya hariç), her türlü sulama, alt yapı, kanalizasyon, arıtma tesisleri, elektrik iletim hatları, boru hatları, enerji santrali inşası, köprü ve viyadük inşaatları, baraj, gölet, tünel, metro ve hafif metro, kule, silo tank, zemin işleri, kazıklı iksa işleri, iskele, liman, hava alanı, gar ve otogarlar gibi inşalar için de bütün riskler (all risk) düzenlenebilmektedir.

İnşaatın konusu her ne olursa olsun inşaya başlamadan önce yapılan mobilizasyonun planlı olması, saha çalışmasında hesaplı analizlerin yapılması riskin minimuma indirilmesinde çok önemlidir.

Yükleniciler için riski devredebilmek artık hızlı ve kolay. Yer teslimi almadan önce ilgili bilgi ve evrakların iletilmesi halinde çok kısa sürede poliçeler hazırlanabiliyor.

Yüklenici faaliyetini yerine getirdiği sırada ve mesai dışında da işini muhafazaya almış, işveren yükleniciye işi teslim ettiğinde tamamlanan işi geri alana kadar rahat bir bekleyiş içinde olacaktır.

Hem iki taraf arasında güvenin temelleri atılmış hem de iş sahası ve iş sahasına konu kişi ve tertibatlar güvencede.

Özetle; inşaat sigortası sadece bina inşaatından ibaret değildir. Tüm yapım işleriniz için sigorta yaptırabilirsiniz. Tüm detayları bilmenize gerek yok bu işte uzman yardımı almanız işinizdeki ihtiyaca göre belirlenecektir. Bizi aramanız yeterli..

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: