Turgut Özal Mh. E-5 Karayolu Üzeri Otoport AVM 68. Sk No: 46/220 K:7 Haramidere / Esenyurt İSTANBUL

Sovtaj Nedir? Sovtaj Bedeli Nasıl Hesaplanır?

25.02.2022
1.793
Sovtaj Nedir? Sovtaj Bedeli Nasıl Hesaplanır?

Bireylerin veya şirketlerin başlarına gelebilecek tatsız sürprizleri teminat altına alan ve zararları minimuma indirmeyi hedefleyen sigorta: kişiler ile şirketler arasında yapılan bir anlaşma türüdür. Gerek sağlık gerekse maddi değeri olan birçok şeyi sigortalatmak mümkün. Sigortanızın aktif olması ve bir sorun sonrasında ödemelerinizi alabilmeniz için öncelikle poliçenizde belirtilen primleri ödemiş olmanız gerekmektedir.

Sigorta pek çok alanda kişilere güvence sağlayarak bir nevi geleceklerini güvence altına alıyor. Yukarıda da belirttiğimiz gibi iki taraflı anlaşma esasına dayanan sigortaya ait bazı teknik kelimeler bulunuyor. Bu kelimelerin anlamlarını bilmek sigortalı için gayet yararlı olacaktır. Öncelikle bu yazımızda ‘’sovtaj’’ kelimesini inceleyelim. Sigortacılığa ait ya da sigortalıyı yakından ilgilendiren sovtaj kasko sigortasında sıklıkla duyacağınız bir terimdir. Gelin şimdi kelimenin anlamına bakalım.

Sovtaj Nedir?

Sovtaj, kasko sigortasına sahip ve hasar görmüş bir aracın hasar almış veya hasar almamış bölümlerinin sigortalının onayı dahilinde sigorta şirketi tarafından satılma işlemine denilmektedir. Sovtaj nedir sorusunun cevabını kısaca böyle açıklayabiliriz. Sovtaj bedeli olarak karşımıza çıkan terim ise: diğer bir adıyla sovtaj geliri olarak da karşınıza çıkabilecek bu terim ise hasara uğramış aracın satışından sonra elde edilecek olan gelire denilir.

Eğer bir araç kasko sigortası ile sigortalanmışsa ve kaza sebebiyle hasar almışsa sigorta şirketi bu hasarı poliçede belirtilen yükümlülüklere göre ödemek zorundadır. Tabii bu poliçe maddelerine göre aykırı bir durum söz konusu değilse yapılabilecek bir işlemdir. Yine kasko sigortası ile sigortalanmış bir aracın kaza sonrası ekspertiz raporu onayı ile de perte çıktığı kanıtlanmışsa sigorta şirketi tarafından sigortalıya rayiç bedel ödeme zorunluluğu bulunmaktadır. Rayiç bedel ödemesi yapılmış bir aracın: hasar almış veya almamış tüm parçalarının kullanım hakkı sigorta şirketine geçmektedir. Yani diğer bir deyişle sigorta şirketi aracı sigortalından satın almış olur. Böyle bir durumda sigortalı aracının hurdasını ya da parçalarını sigorta şirketine bırakmak istemezse eğer sigorta şirketi bir çalışma yapacak ve aracın parçaları için bir bedel belirleyecektir. Bedelin belirlenmesi üzerine sigorta şirketi gerçekleştireceği tazminat ödemesinden bu bedeli düşürecektir.

Bunu bir örnekle açıklamak gerekirse; kasko sigortası ile sigortalanmış ve teminat altına alınmış bir aracın kazaya karıştığını ve pert raporunun olduğunu düşünelim. Aracın rayiçte yer alan bedeli 280.000 TL, aracın hurda bedeli ise 30.000 TL ise ve pert olmuş aracın hurdasını araç sahibi almak istiyorsa eğer böyle bir durumda sigorta şirket 30.000 TL’yi ödeyeceği tazminattan düşecektir. Bu durumda 280.000 TL ödemesi gerekirken 250.000 TL alacaktır. Bu duruma da sovtaj bedeli düşülmesi denir.  Sovtaj nedir sorusunun cevabını da böylece açıklamış olduk. Sovtaj ile alakalı bilmeniz gereken başka önemli noktalarda söz konusudur. Şimdi sovtajla alakalı diğer önemli detayları inceleyelim.

Sovtaj Bedeli Nedir? Sovtaj Bedeli Nasıl Hesaplanır?

Yaşanılabilecek bir olası kaza sonrasında aracın değerinin tümünü sigortalının sigorta şirketine devretmesi durumunda sovtaj bedelinin ne olacağı sigortalılar için merak konusu. Fakat şunu belirtmeliyiz ki; ne yazık ki sovtaj bedelini hesaplayan bir formül söz konusu değildir. Sovtaj bedeli uzmanlar tarafından belirlenmektedir. Hatta sovtaj hesaplamasında sigorta şirketleri sıklıkla sovtaj değeri hesaplamak için ihale açmaktadırlar.

Sovtaj bedelinin hesaplanabilmesi için sigorta şirketleri kendi anlaşmalı olduğu eksperler ya da yine kendi anlaşmalı olduğu sovtaj firmalarına başvuruda bulunurlar. Eğer sigorta sahibi, sigortalı ve hasar görmüş aracının tüm haklarını sigorta şirketine devretmezse, sovataj bedeli tazminattan düşer. Peki sovtaj bedelini kim öder? Sovtaj bedeli düşülerek sigorta şirketi sigortalı araca ödeme yapar. Fakat sigortalı kazadan sonra kasko sigortası sayesinde aracının rayiç bedelini temin ettiyse sovtaj bedelini sigorta şirketi alır. Yani bu durumda; sovatj bedeli ödemesini sigorta şirketi almaktadır.

Sovtajın Uygulanma Sebebi Nedir?

Sovtaj uygulamasının aslında iki önemli sebebi bulunmaktadır. Bunlardan ilki sovatj uygulanan aracın parçalarının geri dönüşüme kazanmasıdır. İkinci diğer önemli fayda ise sovtaj sayesinde edilen gelir sigortalının hasarının belli bir kısmının karşılanmasına fayda sağlar. Sovtaj bu iki önemli faydasıyla da ülke ekonomisine büyük katkı sağlamaktadır.

Kasko Sigortasız Olmaz!

Kasko Sigortası: çarpma çarpışma, hırsızlık ve yangın gibi olumsuz durumlara karşı aracınızı güvence altına alır. Yaşayacağınız olumsuz durumlarda size maddi anlamda destek sağlar ve zararınızı minimuma indirir. Kasko sigortanızı hemen dijipol.com üzerinden online olarak yaptırabilir ya da 0850 433 08 50 numaralı telefonumuzdan müşteri temsilcilerimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: