Turgut Özal Mh. E-5 Karayolu Üzeri Otoport AVM 68. Sk No: 46/220 K:7 Haramidere / Esenyurt İSTANBUL

Hamilelik Sürecinde Yararlanabileceğiniz Sigorta Türleri

31.01.2023
984
Hamilelik Sürecinde Yararlanabileceğiniz Sigorta Türleri

Hamilelik her aile için çok önemli ve özel bir süreçtir. Dünyaya yeni bir birey getiriyor olma durumu ebeveynlere büyük sorumluluklar yüklemektedir. Bu sorumlulukların en başındaysa yeni doğacak bireyin sağlığı gelmektedir. Hem anne hem de baba için fazlasıyla önemli olan sağlık endişesi hamileliğin öğrenildiği ilk anda başlar.

Hamilelik sürecinin devam edileceği hastane ve gebelik sürecini takip edecek olan doktor uzun araştırmalar ve tavsiyeler eşliğinde seçilir. Tüm bu seçimler bile başlı başına oldukça zor olabiliyorken aileleri düşündüren başka bir kısım daha vardır, bu da sigorta sorunudur. Aile bireyleri SGK’lı bile olsalar özel hastanede hizmet görmek isteyen bireyler ekstra ücret ödemek durumunda kalırlar.

Özel hastanelerde SGK’nın ödediği masrafların dışında kalan masraflar aileleri oldukça zorlamaktadır. Bu tarz bir bütçe sıkışıklığı yaşamak istemeyen aileler hamilelik süreci boyunca yararlanabilecekleri avantajlı veya uygun koşulları olan sigortaları bulmak için araştırma yaparlar. Hamilelik süresince kullanılabilecek ve ebeveynlere maddi güvence  sağlayan çeşitli sigorta çeşitleri mevcuttur.

Doğum Sigortası Nedir?

Doğum sigortası, genellikle hamilelik öncesinde özel sağlık sigortası veya tamamlayıcı sağlık sigortası poliçesine eklenen ve böylece ilerleyen tarihlerde hamilelik gerçekleştiğinde masrafların karşılanmasını sağlayan teminat türüdür. Doğum sigortaları genel olarak hamilelik süresince hem anne hem de bebeğin gerekli bütün muayenelerinin özel hastanelerce yapılmasını amaçlayan teminattır. Bunun yanı sıra doğum teminatı doğumu da karşılamaktadır.

Sezaryen veya normal doğum farketmeksizin doğum sırasında annede ya da bebekte gerçekleşebilecek aksilikler dahil her türlü masraf bu sigorta kapsamında karşılanır. Fakat bu masrafların özel sağlık sigortası ya da tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamında karşılanması için belirli bir koşula uyulması gerekir.

Doğum teminatı hamilelikten önce poliçeye eklenmelidir. Aksi halde bu poliçelerin geçerlilik kazanmaları belirli süreleri aldığı için gebeler doğum sigortasından yararlanamazlar. Hamileyken sigorta yaptırmak isteyenler kişiler doğum sigortasından yararlanabilirler. Fakat bu poliçelerdeki şartlarda bazı farklılıklar olabilmektedir. Bu farklılıkların yanı sıra bekleme süresi olmadan yararlanılabilecek doğum sigortası türü hali hazırda hamile olan ve özel sağlık sigortası ya da tamamlayıcı sağlık sigortası olmayan kişiler için oldukça uygundur. Hamilelik planlayanlar ya da hamile olanlar için çeşitli avantajlar sağlayan sigorta türlerinin farklı detayları bulunmaktadır. Bu detaylara dikkat edilerek sigortanın seçilmesi ve poliçenin hazırlanması ailelerin ilerleyen zamanlarda herhangi bir mağduriyet yaşamamaları için önemlidir.

Özel Sağlık Sigortası

Özel sağlık sigortası, bireysel bir sağlık sigortasıdır. Kişiler özel sağlık sigortası çerçevesi içinde anlaşmalı özel hastanelerde istedikleri sağlık hizmetlerini ekstra ücret ödemeden alabilirler. Özel sağlık sigortası yapılması için kişinin SGK’lı olması gibi bir şart aranmamaktadır. Bu nedenle özel sağlık sigortası tamamlayıcı sağlık sigortasına göre çok daha fazla hastane ve hizmet seçeneği içermektedir.

Özel sağlık sigortasının şartları ve limitleri sigortayı yaptıran kişiler tarafından belirlenir. Poliçeleri de bu kapsamda hazırlanır ve fiyatlandırması yapılır. Hamilelik düşünen ve özel sağlık sigortası yaptırmak isteyen kişiler poliçe hazırlanırken doğum teminatından yararlanmak istediklerini bildirmelidirler. Çünkü doğum teminatı özel sağlık sigortasının içine dahil olan bir teminat değildir.

Özel sağlık sigortasının genel olarak iki teminatı bulunur. Bu teminatlar yatarak tedavi ve ayakta tedavi teminatı olarak ayrılmaktadır. Kişiler özel sağlık sigortası yaptırırken bu teminatlardan bir tanesini veya isteğe ve ihtiyaca göre ikisini birden seçebilirler. Seçim aşamasında kişi eğer hamilelik planlıyorsa bunu belirterek seçtiği pakete doğum teminatını da eklemelidir. Bunu yanı sıra özel sağlık sigortasında dikkat edilmesi ve belirtilmesi gereken limit unsurları da bulunmaktadır. Bu unsurların detaylı bir şekilde bilinmesi sigortalıların daha iyi ve sorunsuz hizmet almasını sağlamaktadır.

Özel Sağlık Sigortası Kapsamında Limitli Ve Limitsiz Doğum Teminatı

Limit unsuru genel olarak kişilerin alacakları hizmetin sınırlarını belirleyen bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Özel sağlık sigortasında doğum teminatı seçerken iki seçenek bulunmaktadır. Özel sağlık sigortası kapsamında poliçeye eklenen doğum teminatı ister limitli olarak düzenlenir istenirse de limitsiz olarak poliçede yer alır. Bu seçenek tamamen kişiye ait olmaktadır.  Limitli doğum teminatına hamilelik süresince gerekli olacak temel sağlık hizmetleri dahildir. Özel sağlık sigortası doğum teminatı kapsamında karşılanan giderler üç kalemde incelenebilir.

  • Gebelik süresi boyunca gerçekleşecek rutin kontorller ve testlerin giderleri özel sağlık sigortası kapsamında sigorta firması tarafından ödenir.
  • Gebelik ve doğumun sebep olabileceği rahatsızlık ve işlemlerin giderleri yine doğum  teminatı kapsamında girer ve sigorta şirketi tarafından karşılanır.
  • Son olarak ise özel sağlık sigortası doğum teminatı kapsamına giren doğum masrafları da sigorta şirketi  tarafından karşılanır.

Limitli doğum teminatı seçildiğinde hamilelik süresi boyunca alınan bütün hizmetler doğum giderleri teminatı limiti dahilinde karşılanır. Limitli doğum teminatı seçmek istemeyen kişiler tercihlerini limitsiz seçenekten yana kullanabilirler. Limitsiz doğum teminatı limitli doğum teminatının kapsadığı temel hizmetler dahil genel anlamda artı olarak üç hizmeti daha kapsar;

  • Ek olarak oda hizmeti ücreti sigorta şirketi tarafından karşılanır.
  • Refakatçi masrafları sigorta kapsamına alınır.
  • İlaç ve tanı birimleri gibi hizmetlerde sigorta kapsamına girer.

Kişiler poliçe hazırlarken bütün bu bilgiler ve ihtiyaçlar doğrultusunda karar vermelidirler. Özel sağlık sigortası kapsamında yatarak tedavi teminatına ek olarak alınan doğum teminatının aktive olması için genelde yaklaşık bir yıla ihtiyaç vardır. Bu sebeple hamilelik süreci başlamadan önce bu paketin hazırlanması gerekmektedir.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Tamamlayıcı sağlık sigortasında da bazı şartlar ve unsurlar bulunmaktadır. Tamamlayıcı sağlık sigortası özel sağlık sigortası gibi bireysel bir sigortadır. Kişinin kendisi için yaptırdığı ve düzenlediği poliçe kapsamında haklar sağlar. Bunun yanı sıra geçerli olduğu hastaneler sadece SGK ile anlaşmalı olan özel hastanelerdir. Özel sağlık sigortası kapsamına göre daha kısıtlı seçenek skalası vardır.

Tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamında doğum teminatı yaptırmak isteyen kişiler ilk olarak ayakta tedavi teminatını poliçelerine dahil etmelidirler. Ayakta tedavi kapsamında ise doğum teminatını ayrıca istediklerini belirtmeleri gereklidir. Doğum teminatının geçerli olması için hamilelik sürecinde olunmaması gerekir. Doğum teminatının geçerli olması ve hamilelik süreci, doğum gibi masrafların sigorta tarafından karşılanması için genel olarak 4 ile 6 ay arasında bir sürenin geçmesi gerekmektedir. Hamilelik öncesinde doğum teminatı yaptırmış kişiler özel hastanelerde gerçekleşecek rutin kontroller, testler ve doğum gibi sağlık hizmetlerinin hiçbiri için ekstra ücret ödemek durumunda kalmazlar. Bu hizmetlere ek olarak oda ve refakatçi masrafları gibi ek masraflar da sigorta tarafından karşılanır. 

Bekleme Süresiz Doğum Sigortası

Bekleme süresiz doğum sigortası, hamilelik öncesi sigorta yapmamış veya sigortalarına ek olarak doğum teminatı eklememiş bireyler içindir. Hamilelik süreci başladıktan sonra yapılabilir ve hemen devreye girer. Diğer sigorta türlerinin sağladığı hakları ve avantajları sağlar. 

ÖzserNeo’dan kolaylıkla özel sağlık sigortası teklifi alabilir, avantajlardan faydalanabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: