Turgut Özal Mh. E-5 Karayolu Üzeri Otoport AVM 68. Sk No: 46/220 K:7 Haramidere / Esenyurt İSTANBUL

ŞASİ Numarası Nedir?

20.05.2021
1.827
ŞASİ Numarası Nedir?

Araçlarda bulunan ve her araçta bulunması zorunlu olan şasi numarası, araç üzerinde yer alan özel bir numaradır. Bu numara sayesinde araç ile alakalı bazı bilgilere hızlıca ulaşılabilir. Halk arasında ‘’aracın kimlik numarası’’ olarak da adlandırılan şasi numarası sadece otomobil sınıfı araçlarda değil motosiklet, kamyon ve scooter gibi diğer araçlarda da bulunmaktadır. 17 hanelik bu numaranın Uluslararası ismi ise VIN yani Vehicle Identification Number’dır. Şasi numarası aynı zamanda aracınıza yaptıracağınız Zorunlu Trafik ve Kasko Sigortasında, hasarım onarım süreçlerinde baz alınan numaradır.

Şasi numarasının ilk olarak ortaya çıkması 1954’lere kadar dayanmaktadır. Belli bir standart belirlenerek kullanılmaya başlandığı tarih ise 1981 yılıdır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu numaranın her araçta olması zorunludur.

Peki Şasi Numarası ile Hangi Bilgilere Ulaşılabilir?

 1. Aracın hangi yılda üretildiği,
 2. Aracın hangi ülkede üretildiği,
 3. Aracın kasasının ve motor tipini,
 4. Hangi fabrikada üretildiğini,
 5. Üretildiği fabrikadaki kaçıncı araç olduğu,

Gibi birçok bilgiye şasi numarası sayesinde ulaşılabilir. İsmine her ne kadarda şasi numarası denilmiş olsa da 17 hane sadece rakamlardan oluşmamaktadır. Aynı zamanda o-q—i harfleri haricinde tüm harfler kullanılmaktadır.

Şasi Numarasında Yer Alan Karakterler Neyi İfade Eder?

 1. İlk iki karakter: araç üretim yeri
 2. Üçüncü karakter: aracın tipini
 3. Dördüncü karakter ile sekizinci karakter arası: motor, marka hacmi ve motor tipi
 4. Dokuzuncu karakter: güvenlik kodu
 5. Onuncu karakter: aracın model yılı
 6. On birinci karakter: aracın üretildiği fabrika
 7. Son altı karakter: seri numarası

Şasi Numarası Araçların Neresinde Bulunur?

Araçların farklı yerlerinde bulunabilir. Genel olarak, sürücü kapısının iç kısmı veya ön cam altıdır. Bunlar dışında yaygın olmamakla beraber kaputun altında, motorun üzerinde ve plakalığın iç kısmında gizlenmiş şekilde bulunabilir.

Şasi Numarası Hangi Alanlarda Kullanılabilir?

Şasi numarası yazımızda anlattığımız gibi içerisinde çok önemli bilgiler barındırır. Şasi numarası sayesinde Zorunlu Trafik Sigortası sorgulamaları yapılır. Araç servislerinde ise yine numara sayesinde kullanılacak yedek parça seçimi yapılır. Ayrıca aracın çalınması durumunda da kime ait olduğu bilgisine ulaşılır.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: