Turgut Özal Mh. E-5 Karayolu Üzeri Otoport AVM 68. Sk No: 46/220 K:7 Haramidere / Esenyurt İSTANBUL

Tehlikeli Madde ve Tehlikeli Atık Sigortası

31.10.2019
3.300
Yazar: Zeynep BAYAR
Tehlikeli Madde ve Tehlikeli Atık Sigortası

Tehlikeli Madde ve Tehlikeli Atık Sigortası

Tehlikeli maddelerin ve atıkların taşınması, zararsız hale getirilmesi çalışanlar ve kurumlar için daima riskli sonuçlar doğurmaktadır. Tehlikeli maddelerin taşınması sırasında oluşabilecek bir kaza halinde sürücünün kusuru olsun ya da olmasın karşı tarafa verecekleri maddi veya fiziki zararlara karşı düzenlenmiş bir poliçedir.

Tehlikeli madde taşımacılık sigortası ne işe yarar?

Günümüzde pek çok sistem akaryakıt ile çalışmaktadır. Yurt genelinde yakıtların sevkiyatı karayolu ile yapılmaktadır. Tehlikeli atık yanıcı, patlayıcı, yakıcı madde taşıyan, depolayan, nakleden, satan kişi ve firmaların bu hizmetleri yürütebilmesi için sigorta yaptırması gerekmektedir. Aksi taktirde zorunlu trafik sigortasın da olduğu gibi cezası bulunmaktadır. Sektör içerisinde hizmet veren her firma bu poliçeyi yaptırmakla yükümlüdür. Tehlikeli madde taşımacılık sigortasında çekici ve dorseye ayrı ayrı poliçe düzenlenmesi gerekmektedir. Petrol ve petrol ürünleri taşıyan çekici ve kamyonların yaptırması zorunlu bir poliçedir.

Tehlikeli Atık Sigortası; Tehlikeli atıklar yurtiçinde demiryolu, karayolu ve havayolu taşıtları ile gerçekleşmesi halinde sigorta pirimi araç bazında veya araç ile taşınacak tahmini miktar üzerinden belirlenmektedir. Taşımacılık ve dağıtım işlerinde ise pirim hesabı taşımanın izleyeceği güzergâh ve taşımacılıkla ilgili güvenlik önlemleri dikkate alınmaktadır.

Tehlikeli madde sigortasında hasara yol açan kazanın çıkış nedeni yanıcı, yakıcı, parlayıcı ve patlayıcı maddeler olması durumunda tehlikeli madde ve tehlikeli atık sigortasından karşılanmaktadır. Kullanılmak üzere bulundurulan tüpgazın neden olduğu kaza iş yerinde bulunan yanıcı, parlayıcı ve patlayıcı maddelerinde zarar vermesine yol açarsa tazminat ödemesinde tüpgaz sorumluluk sigortasından karşılanır. Tüpgaz sorumluluk poliçesinin yetersiz kalması durumunda ise tehlikeli madde ve tehlikeli atık sigortasının limitleri dâhilinde ödeme yapılmaktadır.

Uzmanlarımızdan daha fazla bilgi almak için 444 89 09 u hemen arayabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: