Turgut Özal Mh. E-5 Karayolu Üzeri Otoport AVM 68. Sk No: 46/220 K:7 Haramidere / Esenyurt İSTANBUL

Vadeli Satışlarınızı Nasıl Güvence Altına Alabilirsiniz?

08.10.2023
324
Vadeli Satışlarınızı Nasıl Güvence Altına Alabilirsiniz?

Yapılan yatırımlar ve satışların güvence altına alınabilmesi en önemli konular arasında yerini almaktadır. Finansal işlemlerin devamlılığının sağlanabilmesi için güvence altına alınması gereklidir. Bir satış işlemini gerçekleştirirken, karşı taraftan beklenilen güven alınmadığı ve yapılan anlaşmanın geleceği görünmediği sürece sağlıklı bir alışveriş olasılığı mümkün değildir. Bu sebeple iki tarafın; yapılan işlemleri güvence altına alması ve ileriye dönük yatırımların yapılması için piyasanın önünü açması temel hususlar arasındadır.

Söz konusu olan satışlarda direkt olarak alım ve satım durumu gözlemlenmektedir. Fakat öncesinde ödeme yapılmasının teklif edildiği satış durumlarında, güvencenin nasıl sağlanması gerekir? Vadeli satışlarda güven sağlanması, diğer satışlara nazaran daha da önemlidir. Çünkü karşılıklı olarak alınan ve verilen hizmetlerde, belirli bir teminat olmadan işlemin gerçekleşmesi beklenmektedir. Bu tür durumlarda, hem satış yapan hem de satın alan tarafın karşılıklı bir güven ortamı oluşturması, başlıca kurallar arasında yer almaktadır.

Vadeli Satış Nedir?

Vadeli satış; alım yapılan ürünün belirli bir tarihte teslimatını kapsayan satış sürecidir. Teslim tarihine verilen söz neticesinde bir alışveriş gerçekleşir ve ödeme işlemi yapılarak, belirlenen tarih beklenmektedir. Burada söz konusu olan fiziki bir satışın yanı sıra yatırımsal faaliyetleri de içermektedir. Fakat bu işlemde asıl uygulanmak istenen, oluşacak olan spekülasyon ve kur dengesizliğinden zararsız bir şekilde çıkmaktır. Bir yatırımcı, yatırımın vadeli işlem metodu ile gerçekleştirirse, olası zararlardan bu şekilde kurtulacaktır. Bu sebeple, mantıklı gözüken bir yatırım şekli olarak da kabul edilebilir.

Finans piyasasıyla birlikte gerçekleşen işlemlerin, ödeme tarihi ve teslim tarihi farklılık gösterir. Fakat ödeme yapıldığı andan itibaren, hizmet tamamıyla karşı tarafın kontrolü altına geçer. Yani, hizmeti teslim almadan bile isterse alım veya satım işlemleri gerçekleştirilebilir. Eğer uzun ömürlü bir yatırım fırsatı yaratmak istiyorsanız, vadeli işlem yaparken piyasa tercihini dikkatli bir şekilde seçmeniz gerekmektedir. Yatırımınızı riske atmamak için spot piyasalarda, vadeli işlemlerinizi gerçekleştirmeniz önerilmez. Vadeli işlemlerin risksiz bir şekilde ilerlemesi için Vadeli İşlem ve Opsiyon borsasını tercih edebilirsiniz.

Vadeli Satışın Özellikleri Nelerdir?

Vadeli satışın tam anlamıyla tanımlanabilmesi için belirli özelliklerinin açıklanması gerekmektedir. Vadeli satışın genel özelliklerine baktığımızda; sözleşme yoluyla birlikte gerçekleştirilen satışlar olduğu ön plana çıkmaktadır. Sözleşme içerisinde tarih, ürün veya ürünler, kalite ve cins gibi belirli ayrıntılar satış öncesinde belirtilmiştir. Dilerse her iki taraf, sözleşme üzerinde değişiklik yapabilmektedir. Vadeli satışta kullanılan sözleşme türleri;

  • Futures: Vadeli işlemi tanımlayan sözleşme, yatırımcılar tarafından oldukça tercih edilir.
  • Forward: Bu sözleşmede istenilen değişiklikler yapılabilmektedir. İki taraf da, istediği takdirde sözleşmeye madde eklemesi de yapabilir.
  • Opsiyon: Standart büyüklükte bulunan sözleşmelerde değişiklik yapılması mümkün olmayabilir.

Tüm bunların yanı sıra vadeli satışın diğer özelliklerine baktığımızda;

  • Vadeli işlemleri gerçekleştirmeden önce, piyasa değerlendirmesi dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Elde edilecek olan faiz oranlarında yüksek miktarda kar elde edilmesi için, uygun bir piyasa ortamı gereklidir.
  • Satış yapılacak olan hizmete biçilen değer, beklenen getirinin biraz daha aşağısında olması gerekir. Bu durumla birlikte satıcı öncesinden belirli bir miktarda ödeme alabilir. Ayrıca alıcıya da kredilerden sağlanan bir ödeme imkanı da sunulmuş olur.
  • Mal ve mülk alımlarında da vadeli satış tercih edilebilir. Vadeli satış ile birlikte piyasadaki değişkenler fark etmeksizin, satıcı belirli bir miktarda para alımını sağlamaktadır. Ayrıca alıcı ise malı veya mülkü teslim alana kadar piyasanın değerlenmesinden yararlanabilir. Bu şekilde değerlenen piyasa içerisinde, daha uygun fiyata satın aldığı malı; piyasanın sağladığı kadar artan değerle satışa çıkarabilir.
  • Vadeli satış ile birlikte her iki taraf da karlı bir sonuç elde edebilir. Satıcı, uygun miktar çerçevesinde, belirli bir değerler parasını önden alabilirken; alıcı ise yatırım amaçlı bir alışveriş gerçekleştirmiş olur.

Neden Vadeli Satış?

Vadeli satışın; yatırım ve diğer araçlar için tercih edilme sebebi, riskin oldukça az göründüğü bir işlem türü olmasından kaynaklanmaktadır. Fiyatların ve piyasanın sürekli olarak değiştiği koşullarda alım/satım yapmanın yanı sıra yatırım yapmak da imkansız bir hale gelebilmektedir. Böyle durumlarda yatırım yapmanın en mantıklı yöntemi olarak vadeli işlemler tercih edilmektedir. Önceden belirlenen sabit değerle birlikte alışveriş yapmak, risk durumunu ortadan kaldıracaktır. Bu şekilde anlık olarak değişen fiyatlar ve piyasaya karşı bir avantaj kazanmak mümkündür. Ayrıca arbitraj ve spekülasyondan da korunma olanağı sunmaktadır.

Vadeli Satış Nasıl Gerçekleşir?

Vadeli satış öncesi vadeli bir işlemin gerçekleşmesi için belirli bir hesap açılması gerekmektedir. VOIP işlemlerini sorunsuz bir şekilde yürütebilme kapasitesine sahip bir kurumdan hesap açmanız önemli bir hususu kapsamaktadır. Daha sonrasında işlemlerin gerçekleşmesi için belirlenen tarih ve hizmetin özellikleri, sözleşme yoluyla birlikte belirlenmesi gerekmektedir. En sonunda ise alım ve satım işlemleri gerçekleştirilmeye başlanabilir.

Vadeli Satışlarda Güvence

İleriye yönelik yapılacak olan satışlarda, güvenli bir vadeli satış işlemi gerçekleştirmeniz için belirli risklerden korunmanızı sağlayan özel vadeli işlem türleri bulunmaktadır. Bu özel vadeli işlemler aracılığıyla birlikte piyasada oluşabilecek risklerden korunabilir ve yatırımlarınızı dilediğiniz şekilde gerçekleştirme fırsatını yakalayabilirsiniz.

Riskten Koruyucu Vadeli İşlem

Vadeli işlemler, genel itibariyle riskten koruyucu bir özelliğe sahiptir. Sürekli değişen veya açılıp/kapanan piyasalarda istikrarlı bir yatırım olasılığı gözlenmemektedir. Bu sebeple sabit bir değer kaydı üzerinden alım/satım işlemi yapmak; kazandığınız değerlerin korunmasına da yardımcı olur. Aynı zamanda vadeli işlemlerde güvence, tecrübeyle bağlantılıdır. Vadeli işlemlerde tecrübeniz arttıkça, daha güvenli yatırımlar yapmaya başlayabilirsiniz. Böylelikle hem piyasayı tanıyabilir hem de yatırım yapacağınız alanlar hakkında daha kapsamlı bir bilgi birikimi elde etmiş olursunuz.

Spekülasyonlardan Koruyucu Vadeli İşlem

Borsa üzerinde oluşan spekülasyonlardan ötürü istikrarlı bir yatırım işlemi yapabilmek oldukça zorlaşmaktadır. Özellikle piyasa üzerinde yer alan acemi yatırımcılar, piyasada dengesizlik ve güvensizlik durumu yaşamaktadır. Bu sebeple vadeli işlemler tercih edilerek, var olan spekülasyonlardan kendi yatırımınızı korumuş ve güvence altına almış olursunuz.

Kur Riskinden Koruyucu Vadeli İşlem

Kurlarda yaşanan dengesiz durumlar, yatırım ve alım işlemlerini oldukça etkilemektedir. Özellikle artış sebebiyle alım ve satış konusunda sorunlar yaşanmaktadır. Döviz üzerine yapılan yatırımlar çoğu zaman kar elde etmenizi sağlayabilir. Fakat birden de zarara uğramanıza neden olabilir. Yani kısacası güvencesi olmayan bir durumu yansıtır. Bu sebeple sabit bir değer ile yapılan vadeli işlemler; olası zararlardan yatırımınızı koruyabilir. Sözleşme yoluyla belirlenen tutar sabit kalır ve dövizin yükselip/alçalma durumlarına göre herhangi bir etkiye uğramaz. Bu durum da yatırımın, güvence altına alınmasına yardımcı olur.

Alacaklara Yönelik Sigortalar

Tüm bu vadeli yatırım korumasının yanı sıra kısa vadeli işlemlerinizde sigorta desteğinden de yararlanabilirsiniz. Özellikle yurt dışında yapılacak olan alım ve satım durumlarında sigortalar; riskli durumda olan alacakları, garanti altına alınmasına yardımcı olmaktadır. Böylelikle yatırımınız tekrar güvence altına alınabilir ve farklı yatırımların kapısı sizin için aralanabilir.

Ayrıca Devlet Destekli Ticari Alacak Sigortası; ticari amaçlı yapılan ve firmaların yürüttüğü vadeli işlemlerde, teminata bağlanmamış olan vadeli satış borçlarını teminat altına alınmasını sağlamaktadır. Böylelikle firmalar için; borçların ödenmemesi gibi durumlarda karşılarına çıkarabilecek riskli durumların da önüne geçilebilmektedir.

Finansal sigortalar hakkında detaylı bilgiyi ÖzserNeo’dan kolaylıkla edinebilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: