Turgut Özal Mh. E-5 Karayolu Üzeri Otoport AVM 68. Sk No: 46/220 K:7 Haramidere / Esenyurt İSTANBUL

Kasko Değer Listesiyle Alakalı Bilmemiz Gerekenler

27.07.2020
1.982
Kasko Değer Listesiyle Alakalı Bilmemiz Gerekenler

Bir araba için son derece önemli olan hatta olmazsa olmazı hepimizin bildiği gibi ‘’Kasko’’dur. Kasko yaptırırken bize yardımcı olan, en doğru kaskoyu yaptırabilmemiz için lazım olan ise ‘’Kasko Değer Listesi’’dir.

Araç kasko değeri, aracınızın kasko bedelini öğrenmek istediğiniz zaman kullanılan bir fiyat listesidir. Aynı zamanda motorlu taşıtlar vergisi araç kasko değeri baz alınarak oluşturulmaktadır. Araç kasko değer listesi, her ay Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği tarafından yayınlanmaktadır.

Motorlu kara taşıtları kasko değer listesi belirlemede araçların markası, modeli, motor hacmi ve üretim yılı gibi kriterler baz alınır. Listedeki fiyatlara uyma zorunluluğu bulunmamakla beraber kasko sigortanızın bedeli, sigorta şirketiniz ile birlikte ekleyebileceğiniz teminatlara göre farklılık gösterebilir. Dikkat etmeniz gereken durumlardan bir tanesi ise, kasko değer listesi eski model arabalara yer vermeyebilir. Bu duruma sebep olarak kasko değer listesi, 15 yaşından küçük olan motorlu araçlara kadar yapılır. Araç 15 yaşından büyük ise, sigorta yaptıran kişi ile sigorta şirketinin arasında durum tespitinin yapılması gerekir. Değişen sistem ile birlikte araç sahiplerine birçok avantaj tanınmıştır. Örnek olarak, önceki yıllarda kasko değer listesi, araçlara kasko sigortası yapılırken kullanılırdı. Bu şekilde araç hasar tazminatı sigorta şirketi tarafından poliçede belirtilir ve araçta kaza durumu oluşursa tazminatın ödenmesi bu listeye göre yapılırdı. Günümüzde araçların fiyat aralığı ve değerlerinin belirlenmesinde alternatif kaynaklar kullanılmaktadır. Kasko değer listesinde araç değerleri ikinci el alım-satım yapılan internet siteleri, galeriler, araba satışı ile ilgili yazılı kaynaklar ve fatura gibi kaynaklar yardımıyla da belirlenmektedir.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, kasko araç değerinizi bilmek, araç sahibi olan her bireyin bilgi sahibi olması gereken konuların başında gelir. Bir aracın kasko değeri aracın markası, modeli ve yılına göre kasko değer listesi dikkate alınarak belirlenir. Sigorta şirketinizin araç rayiç bedelini belirlerken kullandığı kaynağı bilmeniz oldukça önemlidir. Bunun dışında kasko yaptırırken yaptırdığınız kaskonun Trafik Sigortasını kapsamadığını bilmeniz gerekmektedir.

Güncel Araç kasko değer listesi her ay Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği’nde yayınlanmaktadır.

Aracınıza ait Güncel Kasko Değerini buradan inceleyebilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: