Turgut Özal Mh. E-5 Karayolu Üzeri Otoport AVM 68. Sk No: 46/220 K:7 Haramidere / Esenyurt İSTANBUL

2. El Araçta Computest Hilesi

05.05.2021
1.240
2. El Araçta Computest Hilesi

Sıfır araçların çok yüksek fiyatlardan satışa çıkması nedeniyle Türkiye’de ikinci el araç pazarı oldukça hareketli. Haliyle dolandırıcılar ikinci el araç pazarında da farklı yollar denemeye başladı. Yapılan araştırmalara göre en çok yapılan sahteciliklerden birisi de 2. El araçta computest hilesi oldu. Bu hile sayesinde dolandırıcılar teste girecek olan sağlam durumdaki aracın plakasını sökerek hasarlı araca takıyor. Bu sayede hasarlı olan araç hasarsız durumdaymış gibi gösterilmiş oluyor.

Bu hilenin araçlara en çok yıkanma sırasında yapıldığı uzmanlar tarafında belirtiliyor. Bu sebeple 2.el araç alırken sadece aracın kilometresine bakarak karar vermemek gerekiyor.

Peki 2. El Araç Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

  1. El araç almaya karar verdiniz ve aracınızı seçtiniz; muhakkak bir önceki muayene belgesini istemelisiniz. Bu sayede aracınızın km’si ile oynanıp oynanmadığını anlamış olursunuz. Durumda bir gariplik olup olmadığını ise eski muayeneden bu yana aracınızın 2000 km yapmasıyla anlayabilirsiniz.
  2. Alacığınız aracın daha önceden hangi amaçla kullandığını öğrenmeniz gerekmektedir. Eğer araç daha önceden mal dağıtımı ya da satış pazarlama gibi işlerde kullanıldıysa km düşürülme olayı sık rastlanmaktadır.
  3. Aracı muhakkak 2-3 kullanmalı ve daha sonra satın alma işlemini gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Bu sayede motor da ısınma durumunun olup olmadığını da öğrenmiş olursunuz.
  4. Perçinlere dikkat edilmeli, orijinal parçalar bulunmuyorsa bu aracın önceden tamir gördüğünü göstermektedir.
  5. Araç muhakkak 2 farklı servise gösterilmelidir. Sadece ekspertiz raporu yeterli değildir.
  1. el araç almaya karar verdiyseniz aracınızı 2.El Garanti Sigortası yapan galerilerden almanız sizin için daha iyi olacaktır. 2. El Garanti Sigortası sayesinde galeri size araç için çoğu noktada garanti sunmaktadır. Detaylı bilgi için; https://www.ozserneo.com/2-el-garanti-sigortasi/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: