fbpx
Turgut Özal Mh. E-5 Karayolu Üzeri Otoport AVM 68. Sk No: 46/220 K:7 Haramidere / Esenyurt İSTANBUL

Asansör Sorumluluk Sigortası

06.08.2019
4.065
Yazar: Bircan YILDIRMIŞ
Asansör Sorumluluk Sigortası

Uzun yıllardır yangın sigorta poliçeleriyle birlikte verilen asansör sorumluluk sigortası artık zorunlu hale getirilerek gerekli çalışmalar için  ilgili bakanlık tarafından harekete geçilmiştir.

Ülkemizde de uzun yıllardır meydana gelen sistemsel asansör kazaları nedeniyle birçok insanımız kazalara maruz kalmıştır. Bu durum yöneticileri de hem maddi hem manevi olarak zor durumlarda bırakmıştır. Bina yöneticileri her ne kadar asansörlerle ilgili bakım ve sorumluluklarını yerine getirmiş olsalar dahi ,kazaya maruz kalan insanlar kadar bina yoneticileri için de can yakmaktadır. Bilim sanayi ve teknoloji bakanlığının verilerine göre Türkiye deki toplam asansör sayısı 500 bine yaklaşmıştır. Yapılan denetimlerde bu asansörlerin yüzde 30’u tehlikeli olarak bulundu. Bu tablo bakanlığı harekete geçirdi. Bakanlık şimdilerde asansör kazaları nedeniyle meydana gelecek  zararlara karşı zorunlu sigorta hazırlığındadır.

Buna göre bina sahipleri yada apartman yöneticileri asansör kazalarına karşı zorunlu sigorta yaptıracaklardır. Yaptırılacak olan bu sorumluluk sigortası, asansör kazası sonucu vefat yada sakatlık halinde devreye girecek ve ölenlerin yakınlarına vefat tazminatı, sakat kalanlara da sakatlık tazminatı ödenecektir. Ayrıca kaza nedeniyle oluşacak olan sağlık giderleri de sigorta teminatı içinde olacaktır.

Bakanlığın asansör kazalarına karşı önlem olarak hazırladığı bu çalışma sadece apartman yöneticileri ve bina sahipleri için değil asansörlerin periyodik bakımını, montajını ve tamirini yapan kurumlar da ayrıca sorumluluk sigortası yaptıracaklardır. Sigorta şirketleri de asansörlerin bakim ve montaj işini yapan firmalara yönelik zorunlu asansör sorumluluk sigorta poliçesi için gerekli çalışmalara başladı. Yeni çıkacak olan kanuna göre bakım  ve montaj yapan firmalar yönetmelikle asansörlerin tescili, işletilmesi, bakımı, garanti ve satış sonrası hizmetleri, hizmet denetimi ve mevcut asansörlerin iyileştirilmesine ilişkin kurallarda yeniden düzenlenmiştir. Buna göre piyasaya arz edilen her asansör için tescil başvuruları, asansörün piyasaya arz edildiği tarih itibariyle 60 gün içinde yapılacaktır.

Periyodik bakımlar neticesinde güvensiz olarak tanımlanan ve kırmızı bilgi etiketi iliştirilen asansöre, kusurlu, hafif kusurlu veya kusursuz hale getirilinceye kadar bakım hizmeti verilemeyecek. Asansör monte eden veya onun yetkili servisi ,bu süre zarfında bina sorumlusundan aylık bakım ücreti talebinde bulunamayacaktır. Asansörün arızalanması durumunda tamirde geçen süre garanti süresine eklenecektir.

Sigorta Kapsamı

Ticari binalarda ve konut binalarında bulunan asansörlerde meydana gelebilecek kazalar nedeniyle üçüncü kişiler tarafından ileri sürülebilecek tazminat taleplerini belirli limitlere kadar teminat altına alan sigorta türüdür. Daimi sözleşmeye bakıma tabı tutulan asansörlerde, meydana gelebilecek bir kaza sonucu, üçüncü şahısların uğrayacağı bedeni ve maddi zararlar için ıleri süreceklerdi tazminat talepleri ile birlikte yaşanacak anlaşmazlıklar sonucunda açılacak davalarla ilgili mahkeme masrafları ve avukat ücretlerini kapsamaktadır.
Gerekli bilgi için lütfen uzman departmanımız ile görüşünüz. 444 89 09 
Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: